תושב הצפון גידל קנאביס פעמיים – נענש בעבודות שירות

במסגרת הסדר טיעון, האיש הודה והורשע בעבירות של גידול והחזקה לצריכה עצמית בלבד. המדינה ביקשה להניח שמדובר בכמות שנועדה למסחר, אך השופטת לא השתכנעה.

השופטת רות שפילברג-כהן מבית משפט השלום בנצרת גזרה 4 חודשי מאסר שירוצו בצורת עבודות שירות על גבר בן 56 שהודה והורשע בגידול קנאביס בביתו בשני מקרים שונים.

לפי כתב האישום הראשון והעיקרי, במהלך חיפוש בביתו של הנאשם בשנת 2018, נמצאו בחצר שני שתילי קנאביס במשקל של כ-825 גרם נטו לצורך שימוש עצמי.

כתב האישום השני תיאר כיצד במהלך חיפוש שבוצע שנה לפני כן, נמצא כי הנאשם החזיק בביתו שלושה שתילי קנאביס במשקל כולל של כ-137 גרם נטו. בארון שבחדרו נמצא בנוסף חשיש במשקל 0.38 גרם.

בהסדר טיעון הודה הנאשם והורשע בעבירות של גידול סם מסוכן והחזקת סמים לצריכה עצמית. לעניין העונש ההסדר נותר “פתוח”, והנאשם הופנה לבחינת שירות המבחן.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

בתחילת התסקיר, השירות תיאר את נסיבות חייו – נשוי ואב לשישה, שירת בצה”ל כגשש, בעל עסק קטן לעבודות עפר, שבילדותו חווה אלימות מצד אביו. כמו כן לאיש עבר פלילי משמעותי אך “ישן”, הכולל 8 הרשעות (האחרונה מ-2008) בעבירות אלימות, רכוש ונשק, וריצוי תקופות מאסר ממושכות.

בכל הקשור לעונש, שירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית כלשהי. מצד אחד, כך ציין שירות המבחן, “יש סיכוי גבוה שהנאשם יחזור על עבירות הקשורות בקנאביס, שכן הוא בעל גבולות מוסריים מטושטשים, אינו רואה בעייתיות בעובדה שהוא משתמש בסמים, וטוען שהוא זקוק לסם על מנת להקל על כאבים נפשיים וכאבי גב”.

מאידך טען השירות כי “השירות התרשם כי לנאשם יכולות טובות, וכי לאורך השנים הוא עושה מאמצים לנהל חיים יציבים ונורמטיביים, ולפרנס את משפחתו בכבוד”.

“מעין גידול חובבני”

השופטת שפילברג-כהן ציינה כי בעשור האחרון אמנם חל שינוי ביחס לאכיפת עבירות הקשורות בקנאביס, אך יחד עם זאת זה דבר שהיה ונשאר אסור, ועדיין מהווה עבירה חמורה. במקרה הנדון, השופטת הבהירה כי מדובר בחומרה מיוחדת שכן מדובר באדם שגידל קנאביס שוב, לאחר שכבר נתפס פעם אחת.

עם זאת, לזכותו של הנאשם השופטת התחשבה בהודאתו המיידית, וכן בחלקים החיוביים של תסקיר שירות המבחן – ניהול חיים נורמטביים ויצרניים בשנים האחרונות.

בתוך כך נדחתה טענה שהציגה המדינה ולפיה יש להניח שהנאשם גידל את הקנאביס לצרכי מסחר והפצה. השופטת הדגישה את הסדר הטיעון וציינה כי “הטענה אינה עולה בקנה אחד עם תיקון כתב האישום ביחס לעבירת הגידול, לצידה צוין במפורש כי הנאשם גידל את השתילים לצורך שימושו העצמי.”

השופטת הוסיפה כי “סוג וכמות הסמים, העדר שימוש באמצעים ובציוד, ואי ביצוע עבירות נלוות, מלמדים כי אין מדובר במקרה של הקמת ‘מעבדת סמים’ מסחרית, בכוונה להפיק רווח כספי ממכירת הסמים, אלא במעין גידול חובבני, כך שהנסיבות עצמן תומכות במידה מסויימת בכך שהסמים שימשו לצריכה עצמית של הנאשם.”

בשקלול כל הנסיבות לכאן ולכאן, השופטת החליטה כאמור על עונש של 4 חודשי עבודות שירות. בנוסף לכך, על הנאשם נגזרו 3 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 1,500 שקל.

לכל פסקי הדין של השופטת רות שפילברג-כהן בתחום עבירות הקנאביס לחצו כאן.

הכותב, עו”ד ניר ליסטר, עוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר