בפער קטן: 50.7% מתושבי ניו זילנד הצביעו נגד לגליזציה של קנאביס

53% מהמצביעים בבחירות בניו זילנד בחרו 'נגד' הצעת החוק ללגליזציה, לעומת 47% 'בעד', כך לאחר ספירת 83% מהקולות. הצעת החוק להמתות חסד זכתה ברוב מוחץ ותאושר. 17% הקולות הנותרים עשויים לשנות את התמונה, אך הסיכוי לכך לא גדול.

אחרי ספירת 83% מהקולות נראה שתומכי הלגליזציה בניו זילנד נחלו כישלון כואב במשאל העם שנערך לפני כשבועיים במקביל לבחירות לראשות הממשלה. הקולות נספרו עד הלילה (שעון ישראל) ולפני שעה קלה הוכרז: 53% הצביעו נגד לגליזציה ורק 47% הצביעו בעד. הצעה מקבילה על המתת חסד זכתה בתמיכת 65% ואושרה.

ספירת שאר הקולות, 17% “קולות מיוחדים” של מצביעים בחו”ל וכיוצ”ב, תסתיים בשבוע הבא, 6.11, ואז ניתן יהיה לקבוע את התוצאה הסופית. כדי להפוך את תוצאת ההצבעה על לגליזציה ל’בעד’, יצטרכו לפחות 68% מתוך 480,000 “הקולות המיוחדים” להצביע ‘בעד’ לעומת 32% נגד, מה שיביא לניצחון של 51% לטובת לגליזציה.

עדכון (6.11): אחרי ספירת 100% מהקולות הפער הצטמצם עוד יותר לטובת לגליזציה, אך לא מספיק. בתום הספירה הגיעו מתנגדי הלגליזציה ל-50.7% בעוד התומכים טיפסו ל-48.4%. פער קטן זה הספיק כדי להכריע את הכף סופית.

ההצעת החוק השנייה שהועמדה למשאל עם, להתרת המתות חסד לחולים סופניים עם חצי שנה לחיות, אושרה בתמיכת רוב מוחץ של הניו זילנדים, 65%, שהצביעו בעד, מול 34% הצביעו נגד. תוצאות ההצבעה לראשות הממשלה פורסמו כבר בערב הבחירות בהן זכתה ראשת הממשלה ג’סינדה ארדרן בקדנציה שנייה, כך בדיווח של ABC News.

תומכי הלגליזציה כועסים על ראשת הממשלה ארדרן, מכיוון שהיא עצמה תומכת בלגליזציה ואף בדיעבד אמרה שהצביעה בעד שתי הצעות החוק, אולם היא סירבה להכריז על תמיכה בלגליזציה במהלך הקמפיין. תומכי הלגליזציה טוענים שתמיכה רשמית שלה היתה מביאה את 3% החסרים לניצחון.

אם היתה מאושרת הצעת החוק היו רשאים מבוגרים מגיל 20 ומעלה להחזיק ברשותם עד 14 גרם תפרחת קנאביס מיובשת, 70 גרם תפרחת קנאביס טרייה, 2 צמחי קנאביס, 14 זרעי קנאביס, 210 גרם של ‘אדיבלס’ (Edibles), וכן 980 גרם שמן ו-3.5 גרם מיצוי – הכל לשימוש עצמי בלבד.

חברי המפלגה הלאומית, יריבתה של ראשת הממשלה ארדרן, בירכו על נפילת הצעת החוק ללגליזציה. “זה ניצחון להגיון הבריא,” אמר בכיר במפלגה הבוקר (שעון ישראל). לדבריו “המחקר מראה שקנאביס גורם לבעיות בריאות נפשית, מפחית מוטיבציה ופוגע בהישגים לימודיים. לגליזציה היתה מנרמלת את זה ומגבירה את השימוש בקנאביס”.

מצד המפלגה הליברלית של רה”מ ארדרן הביעו כמובן אכזבה. “היה בניו זילנד שיח בוגר ומתפתח מאוד לגבי חוקי הסמים, והצלחנו להתקדם רבות בשלוש השנים האחרונות,” אמרה נציגת המפלגה, והסבירה כי לגליזציה היתה מביאה לפגיעה ברווחי משפחות הפשע ומשפרת את חיי האזרחים מבחינה חברתית ובריאותית.

על פי הצעת החוק שאושרה להמתות חסד ותיכנס לתוקף בנובמבר 2021, יוכלו תושבי המדינה הנוטים למות בתוך 6 חודשים ועוברים סבל “בלתי נסבל”, יוכלו לסיים את חייהם בעזרת זריקה, כפי שנעשה בהולנד, לוקסמבורג, קנדה, בלגיה וקולומביה. “זה ניצחון לניו זילנדים שהפכו לחברה רחמנית יותר,” מסרו התומכים.

בהחלטת המצביעים ניו זילנד לא תהפוך למדינה החמישית שמאשרת שימוש חוקי בקנאביס למבוגרים, אחרי שעשו זאת בשנים האחרונות אורוגוואי, קנדה, דרום אפריקה וגאורגיה, כמו גם 11 מדינות בארה”ב ו-4 שאולי תצטרפנה בבחירות לנשיאות בעוד מספר ימים. הבאות בתור ללגליזציה הן המדינות מקסיקו, לוקסמבורג וישראל.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר