תוצאות מאכזבות לתומכי הקנאביס בבחירות

מפלגת ‘עלה ירוק’ הנושאת את דגל הלגליזציה והפסקת ההפללה לא הצליחה לגרוף מספיק קולות כדי להיכנס לכנסת ה-20.

למרות קמפיין הבחירות המושקע, המוטיבציה המרשימה והתודעה הציבורית בישראל בנוגע לצמח הקנאביס (המצויה כבר כמה שנים במגמה חיובית) – נראה כי בכל זאת כל אלו לא הספיקו לרשימה האיכותית ביותר שהייתה למפלגת ‘עלה ירוק’ לדורותיה להציע, כדי לעשות היסטוריה ולהיכנס לראשונה לכנסת ישראל.

“חברים וחברות, עשינו מסע בחירות מדהים ששבר כל סטיגמה קיימת על סוגיית ההפללה הקנאביס ובכלל העמדות בנוגע לקנאביס ולמפלגת עלה ירוק” נכתב בעמוד הפייסבוק של ‘עלה ירוק’ דקות אחדות לאחר פרסום המדגמים בערוצי הטלוויזיה השונים “התוצאות של המדגם אינן סופיות ובכלל איננו יודעים את התוצאה אבל יהיה מה שיהיה – כל אחד ואחת ממכם צריכים להיות גאים וגאות בבחירה שלכם ושלכן. חברי הרשימה היו כאן במאבק לשינוי ונישאר במאבק. עכשיו כשיש לנו אחד את השני ואת השנייה והראשונה – המאבק יעלה בעשר מדרגות בין אם נהיה. בכנסת ובין אם לאו.”

תוצאות ההצבעה: 38,624 קולות למפלגת ‘עלה ירוק’. מספר זה לא כולל את קולות החיילים, הקלפיות הניידות והמעטפות הכפולות, מה שצפוי להניב עוד כ-3,000-4,000 קולות למפלגה.

כאמור זהו מספר די מאכזב לאור ההשקעה בקמפיין המופתי, ברשימה האיכותית ובהתגייסות הפעילים מעוררת ההשראה. לצורך השוואה, במערכת הבחירות לכנסת ה-19′ בשנת 2013 (אז גם אחוז החסימה היה נמוך יותר) הצליחה המפלגה (שרצה במשותף עם ‘הרשימה הליברלית’) לגרוף 43,734 – למעלה מ-4,000 קולות יותר מהפעם הנוכחית (אם כי כפי שצוין סכום זה צפוי להשתוות עם ספירת קולות החיילים והקלפיות הניידות). מצד שני זהו כמות קולות כמעט משולשת מכמות הקולות שקיבלה המפלגה בבחירות לכנסת ה-18 בשנת 2009 עם רק 13,132 פתקים של ‘קנ’ בקלפי.

נתוני הצבעה מעניינים מרחבי הארץ:

גם זה בטח יעניין אותך

אילת – עיר הנופש הדרומית הייתה אחד המקומות היחידים בארץ בהם ‘עלה ירוק’ הצליחה לעבור את אחוז החסימה הגבוה, כאשר היא זוכה ללא פחות מ-787 קולות המהווים כ-3.45% מהמצביעים בעיר.

ירושלים – למרות תא הפעילים המקומי, לא הצליחה המפלגה לגרוף אחוז מכובד של קולות בבבירה הנחשבת למעוז של ‘הליכוד’. ‘עלה ירוק’ זכתה בירושלים לכמות של 1,619 פתקים המהווים פחות מאחוז מהמצביעים בעיר. שימו לב כי גם ‘מרצ’ וגם מפלגת ‘ישראל ביתנו’ לא עברו את אחוז החסימה בבירה.

תל אביב – יפו – 2,667 הצביעו למפלגת ‘עלה ירוק’ בערים הללו, אלו מהווים קצת יותר מאחוז מסך ההצבעות באזור.

חיפה – גם בעיר המפרץ לא השכילה ‘עלה ירוק’ לעבור את אחוז החסימה: גרפה 1,596 קולות שהיוו כ-1.07% מכלל המצביעים בעיר.

מעגן מיכאל – בקיבוץ הסמוך לזכרון יעקב הצליחה ‘עלה ירוק’ לעקוף את ‘הבית היהודי’, ‘ישראל ביתנו’ ו-‘ש”ס’ וזכתה ל-29 קולות המהווים 2.66% מכלל המצביעים במקום.

בית אל – ‘עלה ירוק’ היא המפלגה הרביעית בגודלה ביישוב הקטן הצמוד לרמאללה עם 24 קולות. זה אולי נשמע מספר נמוך אך המפלגות היחידות שקיבלו יותר קולות ממנה היו (באופן לא מפתיע) שלוש מפלגות ימין – הבית היהודי, יחד (אלי ישי וברוך מרזל) והליכוד, כשמנגד היא עקפה מפלגות כמו ש”ס וישראל ביתנו.

לצערנו, המאבק להפסקת ההפללה של צרכני הקנאביס בישראל עוד רחוק מסיומו, ונראה כי עוד ארוכה הדרך עד שהצדק ייעשה ורשויות החוק יפסיקו לרדוף אזרחים נורמטיביים כאילו היו אחרוני העבריינים.

נותר לנו להתנחם בידיעה שיש פה בארץ ציבור נחוש של פעילים מלאי מוטיבציה שבוודאי ימשיכו להיאבק ולקדם את הנושא הזה – גם דרך חברי כנסת ומפלגות אחרות בכנסת העשרים. מי ייתן והשינוי המיוחל יגיע עוד בקדנציה הנוכחית, גם בלי ‘עלה ירוק’ בפנים…

ראו גם:
שוטרים פשטו על בית הוריו של סמנכ”ל מפלגת “עלה ירוק”
עלה ירוק: נכניס לתקציב המדינה 3 מיליארד ש”ח בשנה – נהפוך את ישראל למעצמה כלכלית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר