תוצאות הבחירות: בשורה אפשרית לתומכי הלגליזציה בישראל

על פי תוצאות הבחירות, מסתמן שבממשלה החדשה, אם תוקם, ייתכן רוב תומך בהסדרת שוק קנאביס חוקי (לגליזציה). גם מטופלי הקנאביס יזכו כנראה לראות שר בריאות חדש שיבין יותר לליבם מאשר ליצמן. הכל תלוי עוד בשבועות ארוכים של משא ומתן ובלשון המאזניים - ליברמן.

תוצאות הבחירות אמנם עדיין אינן סופיות לגמרי, אך מתוך האופציות האפשריות המונחות ברגע זה על השולחן, מסתמן כי רובן מבשרות על התקדמות אפשרית בשאלת הקנאביס והלגליזציה בישראל – זאת בתנאי שליברמן יעמוד במילתו.

אחרי ספירת 90% מהפתקים: המפלגה הגדולה ביותר היא "כחול לבן" (33) והליכוד בצמוד אחריה (31) – מה שעשוי להוביל לממשלת אחדות. הרשימה המשותפת היא השלישית בגודלה (13) ואחריה ש"ס (9) ישראל ביתנו (8), יהדות התורה (8), ימינה (7), העבודה (6), המחנה הדמוקרטי (5).

אביגדור ליברמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
לשון המאזניים של בחירות 2019: אביגדור ליברמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

אם ליברמן לא יעמוד במילתו, ייתכן בהחלט שתתגשם האפשרות השלילית ביותר מבחינת הלגליזציה: ממשלת ליכוד-ימין-ליברמן בראשות בנימין נתניהו שתכלול את המפלגות הדתיות והחרדיות המתנגדות בתוקף להקלה משמעותית בתחום.

אם כן יעמוד במילתו, מה שנראה סביר כעת, תוכל להתגשם אפשרות חיובית לנושא הלגליזציה והיא, לכל הפחות, הקמת ממשלת אחדות ליכוד-כח"ל עם או בלי ליברמן, ובעיקר בלי מתנגדי הלגליזציה הגדולים: המפלגות הדתיות והחרדיות, כולל כמובן ליצמן.

ממשלת אחדות שכזו אולי תצטרך אמנם להתמודד עם התנגדות כלשהי ללגליזציה מצד בודדים בליכוד, אך רוב מוחלט שלה ללא ספק יתמוך במהלך, בודאי גנץ – שכבר הבטיח להביא לישראל לגליזציה במודל קולורדו.

אפשרות נוספת היא הקמת ממשלה בראשות כח"ל ובני גנץ, יחד עם מפלגות גוש השמאל, ליברמן, ש"ס ושאריות "ימינה" בנט ושקד שהודיעו על פיצול מסמוטריץ' ופרץ. בכל מקרה בשני המצבים הנ"ל למטופלי הקנאביס הרפואי יהיה כנראה במקרה זה שר בריאות חדש שיהיה בודאי פתוח יותר לנושא מליצמן.

כמובן שכל האפשרויות פתוחות והתיאוריות הן תיאוריות בלבד, שיכולות להשתנות לאחר פרסום תוצאות האמת הסופיות ביום רביעי בשבוע הבא. לאחר מכן גם שבועות ארוכים של משא ומתן בין ראשי הגושים נתניהו וגנץ ובינם לבין שאר המפלגות. הכל כמובן תלוי עוד את החלטו של לשון המאזניים בבחירות אלה – אביגדור ליברמן.

כך או כך, בעוד כחצי שנה ידון בג"ץ בעתירה ההיסטורית לביטול הפללת צרכני הקנאביס והסדרת השוק בחוק ("לגליזציה"). ההחלטה הצפויה ביותר מצד שופטי בג"ץ תהיה כנראה זהה לזו של 9 בתי משפט עליון אחרים בעולם שעשו זאת – מה שיוביל לביטול ההפללה ובכך יחייב את הממשלה להסדיר את השוק.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט