תופעה: מטופלי קנאביס רפואי מגדלים צמחי קנאביס בבית

תופעה חדשה מתפשטת בישראל: חולים המקבלים קנאביס רפואי ממשרד הבריאות מתחילים במקביל גם לגדל קנאביס בביתם בניגוד לחוק – הן כדי להשלים מינון חסר והן כדי להפיק מספיק פרחים להכנת מיצויים כגון שמן RSO. “בגלל הביורוקרטיה אני הופך לעבריין,” מספר אחד מהם.

יותר ויותר חולים בישראל המקבלים קנאביס רפואי ברישיון משרד הבריאות בוחרים בנוסף לגדל כמה צמחי קנאביס בביתם – וזאת בניגוד להוראות הרישיון המתיר החזקה בלבד.

מדוע צריכים מטופלים המקבלים קנאביס רפואי ממשרד הבריאות לגדל צמחי קנאביס בביתם? במקרים רבים המינון שניתן להם אינו מספיק לצרכי הטיפול שלהם, ובקשות הגדלת המינון שלהם מסורבות פעם אחר פעם.

בנוסף חלק מהם – בעיקר אלו הסובלים מסרטן – מעוניינים להתנסות בטיפול הייחודי בשמן RSO הנחשב על ידי רבים כתרופה של ממש לסרטן. כל זאת מעמיד אותם במצב בו הם נאלצים לעשות “השלמות” במינון מחוץ לספק הרפואי.

גידול ביתי: “המפלט האחרון”

מאחר והדרך היחידה לקנות קנאביס שלא ברישיון היא דרך דילרים המקושרים בדרך כלל לגורמים פליליים כאלה ואחרים, וכן בשל העובדה שגרם אחד של קנאביס עולה כ-100 ש”ח בשוק החופשי, חולים רבים מחליטים להשלים את המינון החסר בעצמם ולהתחיל לגדל את הצמחים בבית – בדרך כלל בעזרת זרעים שהגיעו מאספקת הקנאביס הרפואי שלהם.

שני צמחי קנאביס באוהל גידול
גידול ביתי – המפלט האחרון של חולים רבים

נדב, צעיר תושב דרום הארץ הסובל ממחלת קרוהן (מחלת מעיים) ומטופל בקנאביס למעלה משנה, נתפס לפני מספר חודשים על ידי המשטרה בעת שגידל בביתו מספר עציצים.

“קשה לאדם בריא להגיע להבנה הזו, אבל כשהבריאות שלך תלויה באופן מוחלט בתרופה כלשהי, אתה תעשה כל שצריך כדי להשיג אותה,” מסביר נדב את הסיבה בגינה התחיל לגדל את הצמחים. “במקרה שלי גידול בבית הפך למפלט האחרון שנותר, ומה שנאלצתי לעשות הוא לעבור על החוק ולהסתכן במעצר.”

“אני עבריין בגלל ביורוקרטיה”

אריאל קשת, תושב עכו בן 40 הלוקה בתסמונת גיליאן-ברה (GBS – דלקת רב-עצבית אידיופתית) ומטופל גם הוא בקנאביס רפואי, נעצר לפני שבועיים לאחר שגידל בביתו 6 צמחי קנאביס.

במהלך החיפוש בדירה החרימו השוטרים לא רק את הצמחים שגידל, אלא גם את כל הקנאביס שהחזיק כתרופה ברישיון, זאת לדברי המשטרה בשל “הקושי להבדיל בין התרופה הניתנת ברישיון לבין תפרחת שגודלה בבית ללא היתר”.

אריאל קשת - מטופל בקנאביס רפואי שגידל בביתו 6 צמחי קנאביס
אריאל קשת – מטופל בקנאביס רפואי שגידל בביתו 6 צמחי קנאביס

“גידלתי את הצמחים בבית מכיוון שאני זקוק להשלמת המינון החסר שמשרד הבריאות מסרב להביא לי,” מסביר אריאל. “מלבד האישום הפלילי שקיבלתי בניסיון להשיג מזור לכאב, השוטרים לא התביישו להוסיף חטא על פשע ולהחרים לי גם את כל שאר התרופה.”

“אני חולה שאמור לקבל תרופה ברישיון, אבל בגלל הביורוקרטיה אני הופך לעבריין,” הוסיף. “ההתנהלות הכושלת של משרד הבריאות מדרדרת חולים רבים במצבי להשיג קנאביס בדרכים לא חוקיות, ומסבכת אותנו עם המשטרה.”

אריאל התראיין בגלי צה”ל הבוקר (ב’):

תופעה זו מציגה עד כמה נהלי היק”ר הנוכחיים פוגעים בחולים הן הפן הרפואי והן בפן הפלילי, ומראה עד כמה החלטתה של ממשלת קנדה לאשר לחולים לגדל קנאביס בביתם היא נבונה.

בקרוב אמורה להיכנס לתוקפה רפורמת הקנאביס הרפואי אבל עד אז מטופלי קנאביס רפואי רבים בישראל נותרים ללא מענה הולם ונאלצים להמשיך להילחם את מלחמתם העיקשת במערכת. לפני שבועיים אף נערכה הפגנה של מטופלים בתל אביב.

משרד הבריאות סרב להגיב לידיעה.

ראו עוד:
מנת יתר: כמה קנאביס יהרוג אתכם – וכמה דובדבנים?
ריק סימפסון לחולים בישראל: “שמן קנאביס הוא תרופה להכל”
תיקון עולם: 92% מהמטופלים בקנאביס מדווחים על שיפור במצבם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר