תביעה נגד “שיח”: לא סיפקה קנאביס למרות שגבתה תשלום מלא

תביעה ראשונה מני רבות? אחד ממטופלי חברת "שיח" הגיש תביעה בסך עד 33,500 ש"ח לאחר שהחברה לא סיפקה לו את מלוא מינון הקנאביס לו הוא זכאי. למגזין קנאביס נודע כי גם מטופלי החברות "בטר" ו"IMC", שעצרו לאחרונה את אספקת הקנאביס גם הן, מתכוונים להגיש תביעות דומות בקרוב.

אהרון לנדובר, מטופל קנאביס רפואי מאז שנת 2015, הגיש תביעה ׁ(כאן) על סך עד 33,500 ש”ח נגד חברת הקנאביס הרפואי “שיח”, בטענה כי לא סיפקה לו את מלוא המינון לו הוא זכאי על פי המלצת רופא, וזאת על אף שהעביר לה את מלוא התשלום עבור האספקה. ביהמ”ש קבע כי דיון ראשון בתיק יערך בחודש מרץ 2020.

בכתב התביעה, שהוגש אתמול (ג’) בבית המשפט לתביעות קטנות, טוען לנדובר כי לאחר שקיבל מחברת “שיח” הודעת SMS המאשרת את הזמנתו ובה 50 גרם קנאביס, הוא הגיע ב-10.10 אל מרכז החלוקה בבי”ח “אברבנאל” שם מסרו לו נציגי החברה כי אין בכוונתם לספק לו יותר מ-30 גרם – כלומר רק 60% מהמינון לו הוא זכאי.

בעקבות הודעה זו ביקש לנדובר לקבל את 30 הגרמים ללא תשלום, ולשלם לחברה רק לאחר קבלה של 20 גרם נוספים המגיעים לו ע”פ הרישיון וע”פ ההזמנה. להפתעתו נציגי החברה אמרו לו כי הוא מחויב לשלם את מלוא הסכום וזאת למרות שיקבל רק חלק ממנה. עוד הובהר לו כי לא יתואם לו מועד להשלמה. “נאמר לתובע ע”י נציג הנתבעת כי ‘אם לא מתאים לך אתה יכול ללכת, יש עוד מלא אנשים בחוץ’,” כתב.

לאחר שעזב את המקום ניסה לנדובר ליצור קשר עם המוקד הטלפוני של החברה, כמו גם באופן ישיר עם מנכ”ל החברה יוגב שריד, אך ללא הצלחה. עוד הוא טען כי אין באפשרותו לרכוש את השלמת המינון בבתי המרקחת שכן אז ייחשב כמי שביצע רכישה כפולה, וכן עקב מחסור בבתי המרקחת ומחירים גבוהים בהרבה מששילם עד כה. “טענה זו,” הוא מסביר בכתב התביעה, “התקבלה גם על ידי בג”ץ.”

לסיום כתב כי “פעולות הנתבעת מהוות הפרה של צו הביניים בבג”ץ, פגיעה בחוק זכויות החולה ופגיעה בעקרון רציפות הטיפול הרפואי של התובע”. בהתאם דרש את “חיוב הנתבעת בתשלום פיצוי כספי לתובע וזאת על מנת לפצות את התובע בעבור הוצאות כספיות לרכישת חלופות לקנאביס הרפואי וזאת עד סכום של 33,500 ש”ח.”

יש לציין שלמרות המחדל באספקת התרופה לחולים, חברת “שיח”, שנכנסה לאחרונה לפעילות בבורסה ונסחרת נכון להיום בשווי של 254 מיליון ש”ח, זוכה דווקא לראות עליות משמעותיות בשווי המניה שלה, זאת לאחר שדיווחה בימים האחרונים על צירופם של בכירים בתעשייה לשורותיה.

אך לנדובר הוא אינו היחיד. אלפי מטופלי חברת “שיח” קיבלו במהלך החודש (אוקטובר) הודעות לפיהן החברה תנפק רק עד 30 גרם קנאביס לכל מטופל, זאת גם אם הרישיון מתיר להם יותר מכך. מטופלי החברות “IMC” ו”בטר” קיבלו הודעות חמורות אף יותר לפיהן החברות לא תספקנה קנאביס בכלל במהלך חודש אוקטובר.

למגזין קנאביס נודע כי בימים אלו מתארגנים מטופלים משלוש החברות להגשת תביעות דומות בעקבות עצירת האספקה. יש לציין כי עצירת האספקה נעשתה בגיבוי ואולי אף בהנחיית משרד הבריאות, שהחרים את תוצרת הקנאביס של החברות בחודש שעבר והורה להן להעבירה אל בתי המרקחת.

“בטר” סיפקה למטופליה רק 30 גרם במהלך חודש ספטמבר תוך הבטחה שתשלים את החוסרים בחודש אוקטובר, אך לטענת רבים היא לא עשתה זאת וכך יצא שהם העבירו תשלום מלא עבור חלק מהאספקה לה הם זכאים. בנוסף בחודש אוקטובר לא סיפקה החברה קנאביס בכלל, זאת תוך שקשה עד בלתי אפשרי להשיג מענה במוקד הטלפוני.

גם מטופלי חברת “IMC” מעידים כי במהלך חודש אוקטובר לא קיבלו אספקת קנאביס רפואי בכלל וכי המענה הטלפוני של החברה, הנמצא ברשות חברות “פנאקסיה” ו”בזלת”, אינו זמין. אי אספקת הטיפול הגיע דווקא במועד תקופת החגים, מה שהקשה לדברי חלק מהמטופלים עמם שוחחנו את הימים שהעבירו בחיק המשפחה.

החלטה זו של החברות, שנעשתה בגיבוי משרד הבריאות, מנוגדת כאמור להנחיית שופטי בג”ץ, שקבעו לפני כשבועיים כי יש להותיר את מטופלי הקנאביס במתכונת האסדרה הישנה עד סוף חודש מרץ 2020. בפועל החברות העבירו את אלפי המטופלים אל בתי המרקחת, שם הם נתקלים במחסור ובמחירי עתק המגיעים לעתים עד קרוב למחירי השוק השחור.

מקרים דומים לאלו של לנדובר מפורסמים חדשות לבקרים בפורום קנאביס בפייסבוק. בימים אלו שוהים מטופלים מחוץ לביתו של מנהל היחידה לקנאביס רפואי, יובל לנדשפט, במחאה על המחדלים בענף (פרטים כאן).

תגובות החברות, כפי שנמסרו בידיעה קודמת:

מחברת “שיח” לא נמסרה התייחסות ספציפית לתביעה שהוגשה, אלא רק תגובה גנרית: “בהתאם להוראות משרד הבריאות והמעבר לאסדרה החדשה שיח נותרה עם כמות חומר מאוד קטנה ומוגבלת. בכדי לפגוע בכמה שפחות מטופלים במהלך החג שיח מספקת לכל מי שמעונין 30 גרם בלבד (רוב המטופלים לא נפגעים כלל). מי שאינו מעוניין לא חייב לקבל את האספקה ויכול לרכוש בבתי המרקחת את מלוא התוצרת מכלל החברות (גם אסדרה ישנה). מתוך מחויבות מלאה לכלל המטופלים שיח פועלת במקביל לסייע להנפיק רישיון לאסדרה החדשה. הנושא נעשה בצורה מסודרת ובהלימה להוראות משרד הבריאות ובג”ץ.”

חברת “בטר” סירבה למסור תגובה עניינית לשאלות שהוצגו בפניה והשיבה לגופו של שולח ולא לגופו של עניין. החברה הכחישה את מה שעולה מן הדיווחים ומסרה כי “בטר לא הפסיקה לפעול במסגרת האסדרה הישנה ואף לא הודיעה כי היא מפסיקה לפעול במתכונת זו”. החברה איימה, לא בפעם הראשונה, בהגשת תביעת דיבה נגד מגזין קנאביס על פרסום זה וכן על אחרים שקדמו לו.

מחברת IMC נמסר: “בעקבות הנחיית משרד הבריאות האוסרת על מפעלי הייצור לקבל ולייצר חומרים באסדרה הישנה החל מתאריך 1.9.2019, אין באפשרות המגדלים לייצר את המוצר באסדרה הישנה. כמו כן, המלאים באסדרה הישנה שהיו ב 1.9.2019 והיו מיועדים לחלוקה למטופלים, נתפסו בידי היק”ר, ו-30% מהם הועברו לבתי המרקחת. החברה החלה ב-01/10 לנפק את מוצריה בתהליך GMP בלבד כפי שנדרש ממנה ע”י משרד הבריאות דרך בתי המרקחת באמצעות רישיונות חדשים ומרשמים. כל הארכה של רישיונות למטופלים באסדרה הישנה אינה רלוונטית, כל עוד לא ניתנת האפשרות למפעלי הייצור לקבל ולייצר מוצרים תחת האסדרה הישנה. העדר תרופות באסדרה הישנה אינה החלטה של המגדלים. אנו נמשיך לפעול על פי הנחיות הרגולציה ככל ונעשה כל שביכולתנו לסייע למטופלים לבצע מעבר להסדרה חדשה בנוהל זריז ומהיר ככל הניתן”.

מחברת “פנאקסיה” נמסר: “בהתאם להוראות משרד הבריאות, החל מיום 1.9.2019 חל איסור לייצר מוצרי אסדרה ישנה, ולכן איננו יכולים לחדש מלאים. לפיכך, חלק ממוצרי האסדרה הישנה אזלו לגמרי, ואילו אלה הקיימים יחולקו עד גמר המלאי. יצויין, כי אנו מכבדים את כל הרישיונות הישנים בהתאם להנחיות היק”ר ובכפוף לזמינות במלאי. במקביל, אנו מסייעים לכל לקוחותינו לקבל רישיון חדש במקביל להמשך אחזקתם ברישיון הישן, על מנת שנוכל לספק להם מוצרי אסדרה חדשה. המוקד בעומסים גבוהים עקב השילוב של ימי עבודה מועטים בחודש חגים, והרבה שאלות מטופלים עקב המעבר לאסדרה החדשה. מדובר בתקופה מאוד מאתגרת בשל שינויי הרגולציה, המטופלים חשובים לנו מאוד ואנחנו עושים כל מאמץ שניתן כדי לספק להם את המוצרים.”

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה רשמית, אך גורמים במשרד טוענים כי בימים אלו הם עוסקים בנסיון למצוא פתרון לסוגיה משפטית סבוכה זו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר