תביעה נגד קולורדו: “המריחואנה זולגת למדינות השכנות”

לאחר שעברו במשאל עם בשנת 2012 ונכנסו לתוקף בתחילת השנה – חוקי הלגליזציה של קולורדו נמצאים כעת תחת איום בלתי צפוי בצורת תביעה משפטית מצד המדינות השכנות, שטוענות כי הלגליזציה במדינה השכנה הציפה את המדינות שלהן במריחואנה.

ההתנגדות הקשה ביותר עד כה לחוקי הלגליזציה בקולורדו: המדינות השכנות נברסקה ואוקלהומה מבקשות מבית המשפט העליון לבטל את החוק ההיסטורי. שתי המדינות הגישו תביעה ישירות לבית המשפט העליון של ארה”ב, בטענה ש”מדינת קולורדו יצרה פרצה מסוכנת במערכת אכיפת הסמים הפדראלית. מריחואנה זורמת דרך הפרצה הזו אל המדינות השכנות, מה שחותר תחת האיסור שלהן על הצמח, ומעמיס על המשטרה ומערכת המשפט הפלילי שלהן.”

הבוחרים בקולורדו הצביעו בשנת 2012 בעד הצעה 64, הצעת החוק שהתירה את השימוש בקנאביס למבוגרים מעל גיל 21. החוק החדש, שביחד עם הצעת החוק הדומה במדינת וושינגטון מהווה את ניסיון הלגליזציה הראשון במדינה, הגיע אחרי יותר מעשור שבו קנאביס היה חוקי לשימוש רפואי בקולורדו.

חנויות בקולורדו מורשות למכור עד 28 גרם של מריחואנה לכל מבוגר עם תעודת זהות של תושב קולורדו – או עד 7 גרם לכל מבוגר עם תעודת זהות ממדינה אחרת. החנויות הראשונות נפתחו בראשון לינואר 2014, ועד כה הן הרוויחו יותר מ300 מיליון דולר במכירות. התביעה אינה מכוונת כלפי מערכת המריחואנה הרפואית של קולורדו, שפועלת בנפרד משוק הקנאביס למטרות פנאי.

התביעה של נבראסקה ואוקלהומה טוענת כעת כי למדינת קולורדו אין את הסמכות להעביר חוק שמתנגש עם האיסור הפדראלי על מריחואנה. לכן לפי דעתן, מדובר במהלך לא חוקתי. “הצעה 64 מפריעה להשגת מספר יעדים ספציפיים שהקונגרס הציב לעצמו במסגרת המלחמה בסמים,” נכתב בתביעה, כך על פי הדיווח בארה”ב.

אך חלק גדול מהתביעה מתמקד בנזקים ששתי המדינות טוענות שנגרמו להן בעקבות מכירות הקנאביס החוקיות בקולורדו. התביעה טוענת כי המדינות נאלצו להוציא יותר כסף על מעצרים, החרמת רכבים, החרמת סחורה אסורה, העברת אסירים, ועוד בעיות שמקושרות עם מריחואנה – שלטענתן זורמת אל תוך נבראסקה ואוקלהומה למרות האיסור המוחלט שם. התביעה טוענת כי מדובר ב”נזק שלא ניתן לשקם”.

התביעה לא מציינת מספרים או סטטיסטיקות שיגבו את הטענות שבה. מאז העברת חוקי הלגליזציה בקולורדו נשמעו טענות מצד שוטרים במדינות השכנות שלה על כך שהם נאלצים לעבוד יותר קשה ולהוציא יותר כספים כדי לאכוף את האיסור על קנאביס כעת. מפקד תחנת המשטרה בסידני, נבראסקה, אמר שחצי מהעצירות הרנדומאליות שמבצעת משטרת התנועה בעיר בימים אלה נגמרות במעצר על מריחואנה. הוא אמר שמחלקת המשטרה שלו שרפה בחצי שנה את כל התקציב השנת שלה – בעיקר על לשלם לשוטרים שעות נוספות כדי שיגיעו לבית משפט להעיד בתיקי מריחואנה.

ג'ון ברונינג: משלם המיסים של נברסקה נאלץ לספוג את העלויות של זה. אנו לא יכולים להסיט את התקציבים שלנו לטיפול בבעיה של קולורדו
ג’ון ברונינג: “משלם המיסים של נברסקה נאלץ לספוג את העלויות של זה. אנו לא יכולים להסיט את התקציבים שלנו לטיפול בבעיה של קולורדו”.

משטרת התנועה של נבראסקה דווקא לא דיווחה על עליה במספר מעצרי המריחואנה בכבישים מאז הלגליזציה – אך דיווחה על עלייה של פי 2 בהחרמת כספים מסוחרי סמים ב-2014 לעומת 2013. השימוש המוגבר בחוק השנוי במחלוקת שמאפשר לשוטרים להחרים כסף ורכוש מכל חשוד שלטענתם סחר בסמים מראה שמחלקת המשטרה כנראה באמת נואשת לכסף.

לפי התביעה, מדינת קולורדו לא עושה מספיק על מנת למנוע ממריחואנה לצאת משטחה. היא לא מבצעת בדיקת רקע פלילי למי שרוכש מריחואנה ואינה עוקבת אחרי הרכישות כדי לוודא שאדם אחד לא יקנה במספר חנויות, וכך ירכוש יותר מהכמות המותרת בחוק (28 גרם). התובע הראשי של נברסקה ואחד היוזמים של התביעה, ג’ון ברונינג, אמר: “משלם המיסים של נברסקה נאלץ לספוג את העלויות של זה. אנו לא יכולים להסיט את התקציבים שלנו לטיפול בבעיה של קולורדו”.

עם זאת, התובע הראשי של קולורדו, ג’ון סאת’רס, שדווקא התנגד להצעה 64 לפני שעברה – אמר כי “התביעה שהוגשה מטעם נבראסקה ואוקלוהומה היא לחלוטין חסרת עילה משפטית. אנו נפעל במרץ כדי להגן על חוקי הלגליזציה של קולורדו בבית המשפט העליון”.

ראו עוד:
ארה”ב: חברי קונגרס מנסים לחסום את הלגליזציה בוושינגטון הבירה
הנשיא אובמה תומך בלגליזציה בבירת ארה”ב
אינדיאנים יכולים לגדל ולמכור קנאביס

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי