שתל קנאביס בגינה ציבורית – ישלם 5,000 ש”ח לעמותת אל-סם

הנאשם, שפוטר מעבודתו בעקבות ההליך הפלילי, הוכיח שעתידו התעסוקתי ייפגע מאוד אם ההרשעה תישאר על כנה - והשופטת החליטה ללכת לקראתו ולא להרשיעו. עם זאת הוא ישלם 5,000 ש"ח לעמותת אל-סם.

בן 27 שהורשע בשנה שעברה בגידול שתיל קנאביס במשקל 800 גרם הצליח לבטל את ההרשעה.

השופטת טל לחיאני שהם מבית משפט השלום בקריית גת קבעה כי הנאשם, שפוטר מעבודתו כצוללן בנמל אשדוד בעקבות ההליך הפלילי, הוכיח שייגרם לו נזק תעסוקתי גדול אם ההרשעה תישאר על כנה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

מנגד לדברי השופטת הנזק שגרם הנאשם לציבור אינו חמור בהתחשב בכך ששתל זרע בגינה ציבורית למטרת צריכה עצמית.

לפני כשנתיים מצאה המשטרה את השתיל בסמוך לנחל ברקאי שליד כפר מנחם והגישה כתב אישום נגד הצעיר ששתל אותו.

בשנה שעברה הוא הורשע בעבירה של גידול סמים במסגרת הסדר טיעון והופנה לשירות המבחן לצורך קבלת המלצות לעניין העונש.

לאחר שהנאשם השתלב בטיפול קבוצתי ומסר בדיקות שתן נקיות מסמים לאורך חודשים ארוכים, מסר שירות המבחן תסקיר חיובי והמליץ על ענישה שיקומית וביטול ההרשעה.

המדינה, אותה ייצגו עו”ד לי גורמן ועו”ד נעמה קלאוס, לא הסכימה לכך ועתרה להטיל על הנאשם עד 8 חודשי מאסר עם אפשרות לעבודות שירות.

המדינה הפנתה לחומרת העבירה של גידול סם מסוכן ולמשקל הסם הגבוה, והוסיפה כי הנאשם לא הוכיח שהמקרה שלו מצדיק לבטל את ההרשעה על חשבון האינטרס הציבורי.

סניגורו של הנאשם עו”ד אסף דוק טען בהקשר זה כי כבר עכשיו נגרם לנאשם נזק ממשי כיוון שפוטר, ואם ההרשעה תישאר על כנה הוא לא יוכל לחזור לעבוד בתחום הצלילה הדורש סיווג בטחוני.

הסניגור ביקש להתחשב בכך שהנאשם לא הקים מעבדת סמים אלא שתל בגינה ציבורית זרע שנבט באופן טבעי והתכוון להשתמש בו לצריכה עצמית. עוד הוא ציין כי מדובר בבחור צעיר שאין לו עבר פלילי, לקח אחריות על מעשיו ונרתם לטיפול שהשפיע עליו לטובה.

הנאשם עצמו סיפר כי החל לעשן קנאביס לאחר פטירת אמו וכי הפסיק להשתמש בסם עוד לפני שהגיע לשירות המבחן. עוד הוא ציין כי לא ידע שהשתיל יגדל למשקל כה גבוה והביע חרטה וצער על מעשיו.

השופטת לחיאני שהם קבעה כי אף שגידול סם היא אחת העבירות החמורות בספר החוקים המקרה הנוכחי נמצא ברף חומרה נמוך, שכן מדובר בשתיל אחד שגדל ללא מאמץ או שימוש בציוד מתוחכם, ואין מחלוקת שמטרת הגידול לא הייתה הפצה או סחר.

בנוסף השופטת התרשמה כי הנאשם הוכיח שייגרם לו נזק תעסוקתי חמור עקב ההרשעה, ומעבר לזה ציינה לחיוב את התנהלותו במסגרת ההליך הפלילי, עברו הנקי והעובדה שבסך הכל תפקד בצורה נורמטיבית למרות נסיבות חיים לא פשוטות.

לאור כל אלה השופטת החליטה שיהיה זה צודק לבטל את ההרשעה במקרה הזה וכי הדבר לא יגרור פגיעה משמעותית באינטרס הציבורי.

כדי לאזן את אי-ההרשעה גזרה השופטת על הנאשם 250 שעות שירות לציבור (של”צ), וחייבה אותו לחתום על התחייבות של 2,500 שקל שלא לבצע עבירת סמים בשנה הקרובה ולשלם לעמותת אל-סם פיצוי של 5,000 שקל.

הכותב, עו”ד עמית זיו, עוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר