שר המשטרה לא יודע מה עושה המשטרה – יוצא בשידור נגד מגזין קנאביס

גלעד ארדן, שמתוקף תפקידו אחראי על פעילות המשטרה והרשות למלחמה בסמים, אינו מכיר את הנתונים שגופים אלו מפרסמים בעצמם. במקום זאת הוא תוקף את מגזין קנאביס, החושף את מידע זה לציבור. צפו בקטע מתוך ‘העולם הבוקר’, ערוץ 2.

זמן קצר חלף מאז פורסם הבוקר (ו’) טורה של שירן גונן, בו היא תהתה האם התנהלות המשטרה בתחום הקנאביס נובעת מטמטום או מאינטרס כספי – והשר גלעד ארדן מספק רמז אפשרי לתשובה הנכונה.

בשיחה עם אברי גלעד והילה קורח בתכנית ‘העולם הבוקר’ ב’רשת, ערוץ 2, מזלזל ארדן בנתונים שנחשפו כאן במגזין בקנאביס, לפיהם מספר המעצרים בגין עבירות קנאביס בישראל הגיע בשנת 2017 לשיא של כל הזמנים.

השר גלעד ארדן
השר גלעד ארדן – אחראי על המשטרה, לא מכיר את נתוני המשטרה (צילום: אלכס קולומויסקי / פלאש 90)

למרות שמדובר בנתונים חשופים (PDF) שנמסרו על ידי משטרת ישראל בעצמה לדרישה של המגזין לפי חוק חופש המידע, מעדיף כנראה השר הממונה על המשטרה לעצום עיניים אל מול המציאות לה הוא עצמו אחראי.

“אני לא מכיר את הנתון של מספר המעצרים ולא יודע על מה הוא מבוסס, מקווה שלא על מגזין קנאביס,” השיב ארדן לאחר שאברי גלעד הציג בפניו את שני הנתונים שנחשפו לאחרונה – סקר של הרשות למלחמה בסמים שמצא שישראל במקום הראשון בעולם באחוז צריכת הקנאביס ונתוני המעצרים שנחשפו כאמור על ידי המגזין.

ארדן לא השיב כשאברי שאל אותו מדוע לא להסתמך על הנתונים מהמגזין, ופירט את עמדתו בנושא: “הרפורמה עליה התחייבתי תקרה, אבל מדובר במהלך מורכב שדורש דבר ראשון עוד אישור של היועץ המשפטי לממשלה, אנחנו מחכים לאישור שלו”.

“דבר שני הוא לעבור למצב בו למשטרה יש יכולת לגבות קנסות במקום לפתוח בהליך פלילי, זה מורכב אבל נמצא באמצע היישום,” אמר. “החלק השלישי הוא של משטרת התנועה – אנחנו לא רוצים שאף משתמש קנאביס יעלה על ההגה ויסכן את הציבור ולכן יש לספק אפשרויות אכיפה כמו בדיקות רוק”.

“זה יקרה בחודשים הקרובים, אבל בוא נזכור שלא צריך לברך על עלייה בשימוש בקנאביס,” אמר. כשנשאל האם ניתן למנוע מרבע מהאוכלוסיה להשתמש במשהו, השיב ארדן כי “אנחנו לא רוצים למנוע בכח, אלא לשכנע ששימוש מתמיד בקנאביס הוא מזיק ופוגע ובעיקר בבני הנוער, שם היתה עלייה אולי באמת הכי גבוהה בעולם.”

זו לא הפעם הראשונה שארדן מזלזל בפומבי במגזין קנאביס. בפעם הקודמת, לפני מספר חודשים, זה היה על דוכן מליאת הכנסת בדברים שנשא נגד הצעת החוק שהגישה ח”כ שרן השכל לאי הפללה אמיתית.

“אני חושב שלתמוך בהצעות חוק שנשלפו סתם כגחמה כי אולי איזה גורם חיצוני תל אביבי או איזשהו מגזין החליט לכתוב אותו עבור חברי הכנסת, זו תהיה תמיכה מאוד לא אחראית שהתוצאות שלה יהיו קשות מאוד,” אמר אז. צפו:

חדשות