ח”כ השכל על חוק הקנאביס: “בממשלה מתחילים להבין”

בראיון לערוץ i24news מסבירה ח”כ שרן השכל מדוע היא פועלת נמרצות לקידום הפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל, כמו גם להקלה על הטיפול בקנאביס רפואי, ומספרת שחבריה לממשלה מראים נכונות ללמוד את הנושא. “אני מקווה שבקרוב גם תאושר הצעת החוק שהנחתי על שולחן הכנסת,” אמרה. צפו:

בימים אלו פועלת ח”כ שרן השכל (הליכוד) לקידום הצעת החוק שהגישה, במסגרתה תבוטל הפללת צרכני הקנאביס בישראל. ההצעה עצמה תעלה להחלטת ועדת השרים לענייני חקיקה בקרוב והשכל עושה ימים כלילות במאמץ להביא לתמיכה של חבריה לממשלה.

שרן השכל אולםן i24
ח”כ שרן השכל באולפן i24news: “פועלת לאי הפללת צרכני הקנאביס”

בראיון שערכה הבוקר (א’) לערוץ i24news הסבירה השכל באנגלית שוטפת מדוע על ממשלת ישראל לאשר את הצעת החוק שלה.

“המצב הנוכחי בישראל הוא כזה שאם מישהו נתפס עם קנאביס לשימוש עצמי, הוא מקבל רישום פלילי שעלול ללוות אותו ולהזיק לו בהמשך חייו, הוא עלול לשבת בבית הסוהר,” הסבירה.

“כשאנחנו מסתכלים על האנשים שמשתמשים בקנאביס, הם לא סוחרים בזה הם לא דוחפים את זה לאחרים, הם משתמשים בזה באופן פרטי, אני לא חושבת שנכון לשים אותם במאסר, לרשום להם תיק פלילי שיימנע מהם התפתחות בעתיד. צריך לשנות את זה.”

“בכל העולם מבינים”

“באוסטרליה, בפורטוגל, בהולנד, אורוגוואי ועוד ועוד מדינות מצטרפות לשינוי,” הוסיפה. “היום כבר מבינים שגם אם יש לך בעיית התמכרות לסמים, לשים אותך מאחורי סורג ובריח לא פותר את הבעיה, אלא רק מחריף אותה. אנחנו מוציאים 600 מיליון שקל בשנה על רדיפה ואכיפה של השימוש האישי ועלינו לשנות את הגישה ולהעביר את הכספים הללו לחינוך, הסברה ותמיכה.”

ככל שיהיה לחץ ציבורי יותר גדול בעניין ככה יש יותר סיכוי שהרפורמה הזו, חוק האי הפללה - יעבור" שרון השכל
ח”כ שרן השכל, נואמת בעצרת הלגליזציה

ח”כ השכל דיברה גם על הסגולות הבריאותיות של הקנאביס וקבעה כי רדיפת הצרכנים וההתייחסות אליהם כמו למכורים להרואין וסמים קשים הזיקה גם לקנאביס הרפואי, זאת מאחר והסטיגמה כלפי הקנאביס ניזונה מהחוק הפלילי שקובע כי מדובר בסם מסוכן. “קנאביס משוייך לפשיעה בגלל הסטיגמה, ואז גם החולים משוייכים לפשיעה,” אמרה.

“מקווה שיאושר בקרוב”

“אנחנו גם פועלים להפוך את הקנאביס הרפואי לתרופה ככל תרופה, אותה ניתן יהיה לקבל במרשם,” סיפרה ופירטה על שדולת הקנאביס הרפואי הראשונה מסוגה שייסדה בכנסת לפני מספר חודשים. “ראיתי ילדים שסובלים מהתקפים מספר פעמים ביום, והקנאביס הפחית את מספר ההתקפים והקל עליהם ועל משפחתם.”

השכל אף העריכה שבקרוב נראה דה קרימינליזציה (אי הפללה) של קנאביס בישראל. “אני נפגשת עם גורמים רבים ומשרדי ממשלה ומסבירה להם את הנתונים. לא קל לשכנע אנשים שבאים עם גישה ישנה, זה תהליך ארוך אבל זה מתחיל לחלחל. אני מקווה שבקרוב גם תאושר הצעת החוק שהנחתי על שולחן הכנסת,” אמרה.

בסוף השבוע הביעה גם שרת התרבות מירי רגב את תמיכתה בקנאביס “גם למי שסתם רוצה לעשן”.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט