טוען...

שרא”ל התקפלה: מאות בתי מרקחת צפויים למכור קנאביס

שוק חופשי של קנאביס רפואי? חברת שרא”ל הודיעה למשרד הבריאות כי היא מוותרת על המונופול על הקנאביס הרפואי שהוענק לה ללא מכרז. “החזון הוא למכור קנאביס במאות בתי מרקחת בדומה לכל תרופה אחרת,” אומר יו”ר שולחן המגדלים, “נכניס מיליונים למדינה, החקלאות הישראלית תזקוף את ראשה.”

לפני שלוש שנים, בשיחה שערכנו עם יו”ר שולחן מגדלי הקנאביס בישראל, חגי הילמן, הצהיר מי שהחליט אז לקחת אחריות על הסדרת נושא הקנאביס בישראל כי “חברת שראל לא תנהל את ענף הקנאביס הרפואי בישראל, אני מבטיח. בתוך כמה שנים ‘שראל’ תיעלם מהאופק וייפתח שוק קנאביס רפואי חופשי בישראל.”

חגי הילמן
“חברה שנולדה בחטא” חגי הילמן על חברת ‘שראל’

באותם ימים, עת עמדו ח”כ יעל גרמן ומפלגת ‘יש עתיד’ בראשות משרד הבריאות, נראה היה כי מדובר בהצהרה שנובעת משימוש בחומרים משני תודעה (חוקיים לחלוטין) שהיו מונחים שם בכוסות על הבר – רובן ריקות – במקום המפגש בו ישבנו.

חגי, מייסד חברת הקנאביס הרפואי “שאיפה לחיים”, עמד כמעט לבדו בחזית המאבק מול אחד הארגונים החזקים בישראל, וידע אז את מה שרק היום מתגלה לציבור הרחב במלואו: נסיון ההשתלטות של המונופול הישראלי לשיווק תרופות, שרא”ל – שארך שנים ארוכות של דיונים בבתי משפט, מאבקים בכנסת וקמפיינים גלויים וסמויים – דינו להתנפץ לרסיסים. “זו חברה שנולדה בחטא,” אמר אז.

שני בתי משפט קבעו: שרא”ל לא תנהל

בחודש מאי 2015, במהלך דיון בבג”צ שהוגש על ידי מגדלי הקנאביס כנגד הנסיון להסדיר את השוק בעזרת חברת שרא”ל, הודיעו שלושה שופטים כי האופן בו בחרה המדינה להסדיר את הענף אינו תקין וכי הוא עלול ליצור מונופול של ידע אצל חברה אחת פרטית, ודומה שחגי צפה כבר אז, על אף היותו מבושם, את שעתיד לבוא.

השופטים הורו למשרד הבריאות להכין תכנית חדשה ולחזור עם תשובה בתוך 60 ימים, אך עוד בטרם הספיקו במשרד להכין תכניות ולהתראיין לתקשורת, חטפה שרא”ל את ה’נוקאאוט’ שסגר את העניין סופית: כעבור שבועיים, ב-11.6 ובמסגרת הליך משפטי נוסף שנערך מול החברה בבית המשפט המחוזי בירושלים, הודיע משרד הבריאות כי “לא יאשר לשראל להתקדם במימוש מתווה האסדרה” וכי “לא יפורסמו מכרזים על ידה”.

הבוקר נודע כי דבריו של יו”ר שולחן מגדלי הקנאביס מלפני שלוש שנים התגשמו הלכה למעשה: ‘ידיעות אחרונות’ דיווח כי חברת שרא”ל שלחה מכתב רשמי לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בו הודיעה כי היא מוותרת על הרעיון ואינה מעוניינת עוד בניהול ענף הקנאביס הרפואי.

מדוע שרא”ל התקפלה בעצם?

אמנם משרד הבריאות עצמו נאלץ להודיע כי לא ימשיך את האסדרה עם שרא”ל ואמנם בג”צ קבע כי מדובר באסדרה לקויה, אך בכתבה ב’ידיעות’ טוען “בכיר במשרד הבריאות” כי מדובר בהטרדות והשמצות שהובילו לויתור של שרא”ל על אחד מהשווקים העולים המבטיחים ביותר. “החברה שלחה מכתב לליצמן המודיע על משיכת ידה מאחריות למכרזי גידול, ספקים, מובילים וחלוקת החומר בבתי מרקחת,” נכתב, “זאת לדברי גורם במשרד הבריאות בשל התנכלויות לבכירי החברה, כולל מעקבים, איומים והשמצות ברשתות החברתיות.”

הכתבה בידיעות אחרונות
הכתבה בידיעות אחרונות (לחצו להגדלה)

על פי דבריו של אותו בכיר המצוטט בכתבה בעלי עניין משקיעים מיליונים בצילומים, הקלטות והטרדות בנסיון לבלום את העברת הענף לשרא”ל. “המטרה היא לסכל את ההסדרה, כל עיכוב שווה להם מיליונים,” הוא אומר ומתכוון כמובן ל-8 מגדלי הקנאביס הרפואי הקיימים שמנסים לטענתו להשתלט על השוק ולא לאפשר הרחבתו.

עם זאת נראה כי הסיבה האמיתית בגללה שרא”ל “ויתרה” על התענוג היא החשש לאבד את “הלחם והחמאה שלה” – המונופול בסך 8.5 מליארד שקל להפצת תרופות לבתי החולים בו היא מחזיקה כיום. שרא”ל, חברה שהיתה אלמונית כמעט לחלוטין על אף עוצמתה, נחשפה במערומיה בעקבות המאבק במגדלים והבינה ככל הנראה כי עדיף לה לחזור לאלמוניות ולהמשיך כרגיל.

כמו בקנדה: “החקלאות הישראלית תזקוף ראש”

על אף ההאשמות של משרד הבריאות כאילו הוא וחבריו המגדלים מנסים להשתלט על השוק, בשיחה שערכנו הבוקר עם חגי, הוא מספר דווקא על חזון אחר לחלוטין. לדבריו בתוך מספר חודשים ניתן יהיה להתחיל לשווק קנאביס רפואי במאות בתי מרקחת בכל רחבי הארץ – בדומה לכל תרופה אחרת. יתרה מזאת – עשרות חקלאים יוכלו להצטרף ולקבל רשיונות גידול קנאביס במידה ויעמדו בתקן שייקבע על ידי משרד הבריאות. “לא מדובר על מכרז, מדובר על שוק חופשי, כמו בקנדה,” הוא מדגיש.

חוות קנאביס שאיפה לחיים
חוות קנאביס ישראלית: “החקלאות תזקוף את ראשה”

“כל מי שיעמוד באמות מידה יוכל לגדל, הדבר תלוי כמובן בהקפי הדרישה ופתיחת השוק לייצוא,” מסביר חגי הבוקר. “שולחן המגדלים עמל רבות להגשמת החזון וכבר קיימים איתותים ראשונים מצד משרדי ממשלה בעלי חזון לפתיחת הייצוא. צבר ההזמנות לקנאביס רפואי כחול לבן עתיד לעבור את הקפי הייצוא של כל התעשיות הבטחוניות גם יחד ולהכניס מיסים למדינה יותר מפרוייקט הגז הנדון לאחרונה בכותרות. אנו נגרום לחקלאות הישראלית לזקוף את הראש מחדש. אנו נייצר יש מאין ונקים ענף חקלאי חדש במדינה – “חקלאות רפואית” ונייצר אלפי מקומות עבודה בפריפריה.”

“במקום רשיון לקנאביס רפואי יקבלו חולים מרשם לקנאביס רפואי – בדומה לכל תרופה,” מסביר הילמן, “את המרשם הם יקבלו מרופא מומחה – שוב כמו כל תרופת מרשם אחרת – ויוכלו לרכוש את הקנאביס בבית מרקחת הקרוב למקום מגוריהם. כעת כשהמונופול של שרא”ל ירד מהבמה, יוכלו חברות קיימות להפצת תרופות ולמעשה כל אדם, להקים חברת הפצה בהתאם לתנאי אבטחה ותקנים מוכרים של ‘תנאי הפצה נאותים’ (GDP), לרכוש את הקנאביס מהמגדלים ולהפיצו לבתי מרקחת ולמטופלים. כבר היום יש חברות הפצת תרופות שנמנעו מלהיכנס לתחום בגלל שרא”ל. עכשיו הדרך סלולה בפניהן.”

עד פרסום ידיעה זו טרם נתקבלה תגובת חברת שרא”ל. משרד הבריאות מסר ל’ידיעות’ רק כי “הנושא נמצא בדיונים”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר