שנת מאסר לצעיר שמכר קנאביס כדי לכסות חובות של אמו

צעיר שהואשם ב-68 עבירות סחר בקנאביס בכמויות לשימוש עצמי נענש ב-12 חודשי מאסר בפועל, למרות שאמו העידה שעשה זאת כדי לעזור לה בכיסוי חובות. חברו לתיק, שהואשם בכך שמכר קנאביס ב-20 מקרים שונים, נענש בחצי שנה של עבודות שירות.

שני צעירים הואשמו בכך שרכשו יחד 150 גרם קנאביס בעלות של 12,000 ש”ח וכן 100 גרם קנאביס תמורת 8,000 ש”ח.

את 250 הגרמים חילקו השניים למנות בודדות של גרם, והחלו לנהל שירות למכירה ללקוחות.

על נאשם 1 דרשה המדינה להטיל עונש של 12 חודשי מאסר בגין מכירת קנאביס בכמויות קטנות ב-20 מקרים שונים, בעוד על הנאשם 2 דרשה המדינה להטיל עונש של 18 חודשי מאסר בגין 68 מקרי סחר שונים.

רן שטרצר
עו”ד רן שטרצר: “לא סוחר סמים קולומביאני”

עורך דינו של נאשם 1, עו”ד רן שטרצר, הסביר כי “מנסים לצייר כאן את הנאשם כסוחר סמים קולומביאני, אין לזה קשר למציאות. המכירות הן בין חברים שמעשנים, השימוש הופך להיות אינטנסיבי ולאט לאט קונים כמות יותר גדולה כדי לממן את זה. בחקירתו הוא סיפר כי מרוויח 10 ש”ח לכל גרם שהוא מוכר, זה מעורר צחוק למי שבקיא בחוק. לא היתה כאן כדאיות כלכלית ומדובר על עשרות גרמים בודדים. הוא שירת כלוחם, סיים בהצטיינות, עובד באופן מסודר ואף נרשם ללימודים. מדובר בעבירות חמורות, אבל השיח הציבורי היום הוא בסתירה מוחלטת לחומרת העבירות.”

“לא תכננתי להגיע למצב זה,” הסביר נאשם 1. “לא עשיתי את זה בגלל בצע כסף, השתמשתי בסמים וכל ההתעסקות שלי היתה כדי לממן את השימוש העצמי שלי ולרכוש חברים. לא הייתי הכי טוב עם אנשים ולפתע היו לי מלא חברים. ידעתי שמה שאני עושה אסור, אך לא ידעתי כמה זה חמור, במיוחד כשהמעגל החברתי שלי סבב סביב זה. הבנתי שגרמתי המון נזק ובושה להורים שלי ואני מרגיש אשם.”

שירות המבחן המליץ להשית על נאשם 1 עונש עבודות שירות בלבד לאור העובדה שהוא השתלב בקבוצה טיפולית, לקח אחריות על מעשיו והתחרט על העבירות שביצע.

מעיין חיימוביץ'
עו”ד מעיין חיימוביץ’: “נסיבות חיים לא פשוטות”

עורכת דינו של נאשם 2, עו”ד מעיין חיימוביץ’, הסבירה כי מדובר במקרה שזכאי לרחמי בית המשפט. “הנאשם היה בגיר צעיר בזמן העבירה ונסיבות חייו אינן פשוטות. המשפחה טופלה בשירות הסוציאלי. אי אפשר לתאר באיזה בית הם גרים. הוא התחיל לעבוד כדי לעזור לאמא, לצבוע את החדר ולקנות מצעים. הוא ילד שלא יוצא לטיולים שנתיים, לא הביא חברים הביתה, עבד בעבודות ניקיון כדי לעזור לאמו השקועה בחובות של מעל 100 אלף ש”ח.”

“אני מתבייש ומצטער על מה שעשיתי,” הסביר נאשם 2 במשפט. “לא הבנתי איזה נזק אני גורם והיום אני מבין את החומרה ומוכן לעשות הכל כדי לפצות על זה. גדלתי עם אמא שלי, האחים שלי נשלחו לפנימיות, אבא שלי עזב את הבית, אמא שלי שקעה בחובות והיה לי קשה לראות אנשים שדפקו לנו על הדלת וביקשו כסף ואיימו לנתק את המים והחשמל.”

אמו של נאשם 2 אף היא העידה בבית המשפט: “אני מתנצלת שאני עומדת כאן במעמד זה. הנאשם גדל איתי בבית, אני עברתי התעללות נפשית, כלכלית ופיזית. אני מרגישה מאוד אשמה, הוא המגן היחיד שלי כי הוא הילד היחיד שהיה איתי בבית. אני לא מזלזלת בכך שהוא עשה עבירות קשות אבל מבקשת, אני מוכנה לעשות הכל כל חיי. הבית שלי היה מסמרים וברזלים, הוא ראה את כל ההשפלות הנפשיות והפיזיות, אני מוכנה לעשות הכל על מנת לעזור לו להשתקם”.

גם על נאשם 2 המליץ שירות המבחן כי בית המשפט יטיל עונש עבודות שירות בלבד, למרות שהוא כן בעל עבר פלילי בגין עבירת רכוש, זאת מאחר והוא נטל אחריות על מעשיו והביע צער וחרטה.

השופטת אליאנא דניאלי
השופטת אליאנא דניאלי (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

השופטת אליאנא דניאלי מבית משפט השלום בפתח תקווה, קיבלה את המלצת שירות המבחן בנוגע לנאשם 1 (20 מקרי סחר), אך לא קיבלה את ההמלצה בנוגע לנאשם 2 (68 מקרי סחר).

“נאשם 1 הורשע למעשה, כאשר נבחנות מספר עסקאות בפחות ממחצית העסקאות אותן ביצע הנאשם 2, מדובר במי שהוא נעדר עבר פלילי ובנסיבות אלו אני סבורה כי ניתן לסטות ממתחם העונש ההולם באופן אשר הומלץ על ידי שירות המבחן,” כתבה השופטת דניאלי.

מנגד לגבי נאשם 2 כתבה השופטת כי “אני סבורה כי כאשר מדובר במי שהורשע ב 68 עסקאות, באחזקת סמים ובעבירה נוספת, הרי שחריגה ממתחם העונש ההולם עד כדי השתת מאסר לריצוי בעבודות שירות, הינה חריגה שאינה מוצדקת בנסיבות תיק זה, וזאת מבלי להתעלם מנסיבות חייו הקשות והכואבות של הנאשם”.

לפיכך גזרה השופטת על נאשם 1 עונש של 6 חודשי עבודות שירות, 6 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים על כל עבירה על פקודת הסמים וקנס בגובה 5,000 ש”ח.

על נאשם 2 נגזרה שנת מאסר בפועל, 6 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים על כל עבירה על פקודת הסמים וקנס בגובה 5,000 ש”ח גם כן.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר