מגלגל...

מה העונש על שימוש בקנאביס למי שנתפס לפני אישור החוק לאי הפללה

ביום שני השבוע ביטל השופט יניב בן הרוש את הרשעתו בפלילים של מי שנתפס בשנת 2020 מגדל 5 צמחי קנאביס, וזאת על בסיס הסדר טיעון שסוכם בין הצדדים לתיקון כתב האישום כך שייחשב כ"שימוש עצמי" בלבד, ולאור חוק אי-ההפללה שנכנס לתוקף באפריל 2022. בחלוף יומיים דחתה השופטת נגה מאייר שמואלי בקשה דומה של מי שנתפס בשנת 2021 עם 18 גרם

השבוע, בהפרש של יומיים, זכו שני מקרים זהים כמעט לגמרי לשתי החלטות שיפוטיות שונות לחלוטין, מה שמציג עד כמה בתי המשפט הם עניין של מזל ולא רק של צדק מובהק.

בעוד שבמקרה הראשון שוחרר אזרח ללא הרשעה ועם קנס 500 ש”ח בלבד לאחר שנתפס מגדל 5 צמחי קנאביס בשנת 2020, כלומר קודם לחוק אי-ההפללה, וזאת לאור העובדה שבמעלה הדרך שונה האישום בהסדר טיעון לעבירת “שימוש עצמי”, הרי שבמקרה השני דחה בית המשפט את אותה בקשה בדיוק של אזרח שנתפס ב-2021 עם 18 גרם, שהם רק 3 גרם יותר מהגדרת “שימוש עצמי”, וזאת בגלל שמדובר כביכול ב”כפל מבצעים”.

המקרה הראשון: שחרור ללא הרשעה למרות גידול 5 צמחי קנאביס

במקרה הראשון, מיום שני השבוע (28.11), שיחרר השופט יניב בן הרוש ללא הרשעה אזרח שנתפס בשנת 2020 מגדל 5 צמחי קנאביס והואשם בהחזקת קנאביס בכמות שלא לשימוש עצמי אך לאחר הסדר טיעון הוסכם שכתב האישום נגדו יתוקן ל-2 צמחים ושהעבירה תתוקן לעבירת שימוש עצמי בלבד.

המדינה דרשה שיוטל על הנאשם לכל הפחות עונש של מאסר על תנאי ועבודות שירות, בין היתר מכיוון שהעבירה נעברה קודם לחוק אי ההפללה מאפריל 2022, כמו גם מכיוון שהתייחסות לעבירת הגידול כשימוש עצמי היא דבר שהושג במסגרת הסדר טיעון ואם כעת ייגזר העונש בהתאם לחוק האי-הפללה החדש הרי שמדובר ב”כפל מבצעים”.

“נראה כי עיקר התעקשותה של התביעה למיצוי ההליך הפלילי עם הנאשם על אף שניתן ללכת במסלול המנהלי, נובע מכך שמלכתחילה יוחסה לנאשם עבירת גידול סם,” הסביר השופט בן הרוש בפסק הדין. “אולם, מרגע שתוקן כתב אישום, ויש להניח שהדבר נעשה מטעמים מוצדקים, הרי שאין לראות בכך משום ‘הטבה’ לנאשם”.

השופט יניב בן הרוש (צילום באדיבות אתר בתי המשפט)
השופט יניב בן הרוש (צילום באדיבות אתר בתי המשפט)

לדברי השופט, “טיעון התביעה בדבר ‘כפל מבצעים’ עלול לעורר את החשש כי ההסדר שערכה עם הנאשם היה בבחינת מבצע, אך בשל חזקת התקינות אתעלם מאמירה זו של התביעה ואניח בטובתה, ובהתאם לחזקת תקינות המנהל, כי ההסדר עם הנאשם נערך בהתאם לאינטרס הציבורי.”

לחיזוק החלטתו ציין כי לאחרונה אף קראה המדינה למי שהואשם בעבירת שימוש עצמי בקנאביס להגיש בקשה לחנינה, והדגיש: “לא ברור מדוע מבקשת המדינה בידה האחת להרשיע נאשם נעדר עבר פלילי, בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית, ואילו בידה השנייה, מזמינה את מי שכבר הורשע בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית להגיש בקשת חנינה.”

לסיכום קבע כי “לאור כל האמור לעיל אני מורה על ביטול הרשעת הנאשם… ובשים לב לכך שהנאשם הרים תרומה בסך 500 ש” לעמותת אל סם, אני מטיל על הנאשם התחייבות כספית בסך 500 ש”ח לבל יבצע עבירת סמים במשך שנה מהיום”.

המקרה השני: הרשעה למרות שמדובר רק ב-3 גרם קנאביס יותר מה”מותר”

במקרה השני התוצאה היתה הפוכה לגמרי למרות שמדובר כאמור במקרה כמעט זהה לחלוטין. יומיים אחרי פסק הדין במקרה הראשון, אתמול (רביעי, 30.11), דחתה השופטת נגה שמואלי מאייר את בקשתו לשחרור ללא הרשעה של אזרח שנתפס בשנת 2021 עם כ-18 גרם קנאביס, קרי רק כ-3 גרם יותר מההגדרה בחוק ל”שימוש עצמי”.

בחלוף זמן קצר, בינואר 2022, הסכימה המדינה במסגרת דין ודברים עם סניגורו של הנאשם לתקן את כתב האישום ולשנותו לעבירת החזקת קנאביס לשימוש עצמי בלבד, ואת הכמות שנתפסה ל-15 גרם. בהתאם, בדיון הבא בפני בית המשפט שהתקיים לאחר כניסת חוק אי הפללה לתוקף באפריל 2022, ביקש הסניגור למחוק את ההליך ולבטל את האישום.

השופטת נגה מאייר שמואלי (צילום באדיבות אתר בתי המשפט)
השופטת נגה מאייר שמואלי (צילום באדיבות אתר בתי המשפט)

לטענת השופטת שמואלי מאייר, בניגוד להחלטת השופט בן הרוש בתיק האחר, כן מדובר בדרישה שהיא מעין “כפל מבצעים”. כלומר, לטענתה, “בבקשתה לביטול הכרעת הדין ולביטול האישום… ההגנה מבקשת למעשה לאפשר לנאשם לחזור בו מהסדר הטיעון שגובש עם המאשימה וכפועל יוצא מכך לאפשר לנאשם לחזור בו מהודאתו.”

לדבריה, “בבקשתה לביטול הכרעת הדין, ההגנה למעשה מבקשת מבית המשפט לאחוז את החבל משני קצותיו… גם לו הייתה מתקבלת בקשתו של הנאשם לביטול הכרעת הדין, הרי שהדבר היה מותירו עם כתב האישום בעבירת החזקת הסם מסוג קנאביס שלא לצריכה עצמית, שאינה נכנסת כלל לגדר השינוי במדיניות האכיפה והענישה בנוגע להחזקה לצריכה עצמית”.

על בסיס דברים אלו, ולמרות שהנאשם במקרה הזה אף מחזיק ברישיון קנאביס רפואי (אותו קיבל לאחר שהוגש כתב האישום), קבעה השופטת מאייר שמואלי לדחות כאמור את בקשת סניגורו ולהרשיעו בעבירת החזקת קנאביס לשימוש עצמי, מה שיוביל לרישום פלילי וזאת כאמור למרות שמאז אפריל 2022 שונה החוק כך ששימוש עצמי אינו נחשב לעבירה פלילית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר