שני עשורים וחמישה שערים: TIME ללגליזציה

משנת 1996 ועד היום זכה הקנאביס להימרח על עמוד השער של מגזין TIME חמש פעמים. כך נראה מסע בזמן במשך שני עשורים, מהימים החשוכים ועד היציאה אל האור.

דעת הקהל כלפי הקנאביס תמיד הייתה מגוונת. תמיד יהיו את אלו שיתמכו ולו בשם חופש הבחירה הבסיסי, ואת אלו שיתנגדו נחרצות אפילו רק כדי לעורר ויכוח, אך אם נמצה את דעת הקהל הכללית ונסתכל על פניה של תרבות המיינסטרים, אפשר לראות את השינוי המהותי אשר חל בתחום הקנאביס באופן עולמי.

אמרנו מיינסטרים, אמרנו מגזין TIME. מגזין הלייפסטייל האגדי מהווה נקודת מבט די מדויקת על התפיסה הכללית בעולם כלפי נושאים מהותיים, וניתן בהחלט לקרוא לקנאביס נושא מהותי אם לוקחים בחשבון שהוא גרף עד כה חמישה עמודי שער שונים במהלך שני העשורים האחרונים: החל מגיליון דצמבר של שנת 1996 ועד גיליון מאי שעומד לצאת במהלך החודש הקרוב (עמוד השער נחשף לציבור השבוע לראשונה).

כך נראה השינוי על פי שערי המגזין TIME

דצמבר 1996 – הימים החשוכים
בתקופה זו, המריחואנה נתפסה בחומר מאד לא מקובל. למעשה, כותרת הגיליון באותו החודש הזהירה את הצרכנים הפוטנציאלים שלא להתקרב לחומר, בשל החשש ממה שיצטרכו להסביר לילדיהם בעתיד.

שנת 1996 - ניסיתם מריחואנה, מה תגידו לילדים?!
שנת 1996 – ניסיתם מריחואנה, מה תגידו לילדים?!

נובמבר 2002 – מתחמם הקרב ללגליזציה
טוב, עכשיו אנחנו יודעים שלא באמת הייתה לגליזציה, אבל כבר בשנת 2002 הנושא הגיע לנקודת רתיחה ציבורית. באותה התקופה שוחררו המוני מחקרים שחלקם תומכים בשימוש בקנאביס ורובם הגדול פחות, אך ממשלת ארה”ב העדיפה להישאר עם המחקרים שלה ועם הקנאביס מחוץ לחוק. יש לציין כי מרבית המחקרים ששוחררו באותה התקופה מוטלים היום בספק, במקרה הטוב.

שנת 2002 - קרב הלגליזציה מתחיל להתחמם
שנת 2002 – קרב הלגליזציה מתחיל להתחמם

נובמבר 2010 – גן עדן לקנאביס הרפואי
בדיוק 8 שנים עברו מאז התחנה האחרונה, והקנאביס זינק משולי הכותרות לעומק הזירה הבריאותית. אמנם הלגליזציה המלאה לה ציפו במדינות רבות איחרה להגיע, אך הקנאביס הרפואי החל לתפוס מקום של כבוד ולקבל קרדיט כתרופה לגיטימית שיש לשקול במצבים רבים, ואף להמליץ עליה לחולים הסובלים מכאבים כלליים ובעיות נפשיות שונות.

שנת 2010 - תחילת תור הזהב של הקנאביס הרפואי
שנת 2010 – תחילת תור הזהב של הקנאביס הרפואי

אפריל 2014 – הסכנה האמיתית נמצאת בסמי הפיצוציות
זה לקח הרבה זמן, אך לאט לאט פורחים ניצני לגליזציה במספר מדינות אמיצות, והציבור (עם קצת עזרה מהאינטרנט והחדשות) מתחיל להבין שהמריחואנה אינה מסוכנת כפי שהממשלה טורחת לציין בכל הזדמנות. יחד עם הבנה זו, עולה המודעות הציבורית לכך שהסכנה האמיתית לנוער בפרט ולציבור בכלל נמצאת בסמי הפיצוציות, הקיימים אך ורק בשל האיסור על הקנאביס.

שנת 2014 - הסכנה האמיתית נמצאת בסמי הפיצוציות
שנת 2014 – הסכנה האמיתית נמצאת בסמי הפיצוציות

מאי 2015 – “שנוי במחלוקת, חסר תקציב בצורה חשודה, ובעיקר מבטיח – עתיד הקנאביס במדע”
בימינו נמצא הקנאביס במקום של כבוד בפנתיאון הרפואי והתרבותי, שלא לומר מסמל את המאבק למען החופש. אך העתיד המזהיר ביותר הצפוי לקנאביס נמצא דווקא בעולם המדע. החשדנות כלפי מחקרים במימון ממשלתי עולה וכך גם הגבות לגבי חוסר התקציב למחקרים אשר מראים תוצאות חיוביות, תוך כדי שנתונים יום-יומיים על רווח כלכלי וירידה ברמת הפשיעה מגיעים מהמדינות שכבר עברו את משוכת הלגליזציה וכעת נהנות מדשא בהחלט ירוק יותר.

2015 - עתיד מזהיר לקנאביס בעולם המדע
2015 – עתיד מזהיר לקנאביס בעולם המדע

לסיכום המסע ניתן לומר בבירור שהתפיסה הציבורית כלפי הקנאביס השתנתה ב-180 מעלות בשני העשורים האחרונים, משולי הפריים הציבורי לאור הזרקורים, בזכות תחילתו של עידן האינטרנט והמידע החופשי. עם השינויים שחלים כרגע בעיקר מעבר לים, בהחלט ייתכן שאנו חיים בימים שעוד מספר עשורים ידברו עליהם בתור “עידן האיסור על מריחואנה” כפי שהיום מתייחסים ל”תקופת היובש” בה נאסר האלכוהול בארה”ב.

ראו עוד:
“שבוע הגראס” של מגזין האופנה המוביל בעולם
האקונומיסט מסביר: ההבדל בין לגליזציה לדה-קרימינליזציה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר