שנה של לגליזציה בוושינגטון – ואלו התוצאות

סיכום לאחר שנת לגליזציה בוושינגטון: הציבור מרוצה, עשרות מיליוני דולרים נכנסו לקופת המדינה, ירידה חדה נרשמה במספר תאונות הדרכים הקטלניות, כמו גם ירידה בפשיעה, באלימות, במקרי הרצח ואפילו באחוזי צריכת קנאביס בקרב בני נוער וצעירים.

לפני שנה הצטרפה וושינגטון לקולורדו ואישרה לגליזציה מלאה ומכירת קנאביס חוקי בחנויות ברחבי המדינה כמו גם החזקה של עד 28 גרם לשימוש עצמי. בדומה לתוצאות שפורסמו לאחר שנת הלגליזציה הראשונה בקולורדו, גם בוושינגטון נראה שהמהלך עשה רק טוב למדינה ולאזרחיה.

ארגון Drug Policy Alliance
ארגון Drug Policy Alliance

על פי דו”ח סיכום שנת הלגליזציה הראשונה שפורסם בתחילת השבוע (יולי 2015) על ידי ארגון Drug Policy Alliance, נראה כי מדובר בהצלחה רבתי. על אף שבתחילה דווח על 70 מיליון דולר שנכנסו לקופת המדינה ממיסוי השוק החוקי, כעת מדווח על למעלה כ-83 מיליון דולר, זאת לצד עשרות מיליונים נוספים שנחסכו מהוצאות אכיפה, משטרה, בתי משפט, בתי סוהר וכיוצ”ב.

בדומה לממצאים מקולורדו מצא הדו”ח כי גם בוושינגטון נרשמה ירידה חדה במספר תאונות הדרכים הקטלניות, כמו גם ירידה בפשיעה ומקרי האלימות. אפילו האזהרה המוכרת של המתנגדים ללגליזציה על כך שמהלך כזה יגביר את השימוש בקרב צעירים התמוססה, כשהנתונים מוושינגטון מראים דווקא על ירידה באחוזי צריכת קנאביס בקרב בני נוער במדינה.

ירידה באלימות ובמקרי הרצח

מלבד ירידה צפויה של 98% בעבריינות הקשורה לשימוש בקנאביס, נרשמה בוושינגטון צניחה חסרת תקדים בעבירות הפשיעה האלימה, כאשר נתוני הפשיעה בכלל, הגיעו לרמה הנמוכה ביותר מזה 40 שנה. על פי נתוני ממשלה רשמיים ירדו נתוני הפשיעה האלימה ב-10%, כולל ירידה של 13% במספר מקרי הרצח. מספר מקרי הפריצה והשוד ירדו בכ-6% במהלך התקופה.

גם אם לא מדובר בירידה המשוייכת ישירות להליך הלגליזציה, הנתונים מראים כי התרת השימוש החוקי בקנאביס ומכירתו בחנויות באופן מוסדר – אינה מובילה לעלייה בפשיעה.

רווחי עתק ממיסי מריחואנה

על פי נתונים רשמיים שפרסמה ממשלת וושינגטון, המדינה הרוויחה קרוב ל-83 מיליון דולר בשנה – לא כולל רווחים מעמלות רישום שונות. עשרות המיליונים מועברים על פי חוק הלגליזציה החדש היישר לתכניות מניעה וטיפול בשימוש בסמים בקרב בני נוער ומבוגרים, לתכניות בריאות שונות ולמחקר ופיתוח בתחום.

ירידה במספר תאונות הדרכים

על פי הנתונים הרשמיים של מחלקת התחבורה במדינה, מספר ההרוגים מתאונות דרכים בוושינגטון ירד לאחר שנת הלגליזציה הראשונה. אמנם טרם פורסמו נתונים רשמיים לאחר שנת 2013, אבל על פי נתונים ראשוניים מסיכום שנת 2014 נראה שהמספר לא עלה. גם אם לא מדובר בתוצאה ישירה של הלגליזציה, הרי שאת הטענה כאילו התרת השימוש בקנאביס תוביל לעלייה בתאונות הדרכים אפשר לגנוז.

ירידה בצריכת קנאביס אצל צעירים

גם הטיעון השחוק ביותר של הרשויות כנגד לגליזציה, הנוגע לפחד משימוש מוגבר בקרב צעירים – התנפץ לרסיסים. על פי הנתונים הרשמיים התרת השימוש בקנאביס לא הובילה לעלייה בשימוש במריחואנה בקרב בני נוער במדינה: נתוני הצריכה בקרב תלמידי כיתות ח’ ו-י’ ירדו, ובקרב תלמידי כיתות ו’ ו-י”ב נשארו זהות לבעבר.

הציבור מרוצה

מעל הכל חשוב ביותר אולי הוא הנתון הנוגע לתפישה הציבורית כלפי שינוי החקיקה החריג. על פי הנתונים נראה כי בתום שנת הלגליזציה הראשונה תושבי וושינגטון מרוצים מאוד מהמהלך. סקר שפורסם לאחרונה מצא כי 56% מהמצביעים תומכים גם היום בחוקי הקנאביס החדשים – נתון זהה לזה שהביא לקבלת החוק במשאל עם בשנת 2012. אחוז המתנגדים לחוקים החדשים ירד מנגד עד ל-37% בלבד. בסה”כ 77% מאזרחי וושינגטון מאמינים שלחוק השפעה חיובית או ללא השפעה על חייהם.

הדוח המלא:

ראו עוד:
קולורדו בסכנה: 9 סיבות נגד לגליזציה של קנאביס
חצי שנה של אי הפללה בפילדלפיה – ואלו התוצאות
4 שנים של קנאביס חופשי בקליפורניה – ואלו התוצאות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר