שנה לחוק קנסות הקנאביס: ההפללה פחתה – האכיפה עלתה

מספר התיקים הפליליים ירד מאז החוק שכונה "אי הפללה באחריות" אך המדינה ממשיכה להפליל מעל 1,000 ישראלים בחודש על שימוש עצמי בקנאביס. האכיפה נגד צרכני קנאביס (הפללה + קנסות) עלתה ב-47% תוך שנה - עד לשיא של כל הזמנים. המדינה הכניסה כ-16.5 מיליון ש"ח בשנה מקנסות.

שנה מאז נכנס לתוקף החוק שיזם גלעד ארדן וכונה על ידו “אי-הפללה באחריות”, ונראה כי כפי שנטען בעבר החוק החדש לא ביטל את ההפללה, אם כי כן הפחית אותה בחצי. אך הירידה במספר התיקים הפליליים באה לצד אלפי קנסות שיחד הביאו את רמת האכיפה המשטרתית נגד צרכני קנאביס לשיא של כל הזמנים.

כזכור מדובר בחוק (“הוראת שעה”) שנולד בעקבות מחאה ציבורית שקראה לביטול הפללת צרכני קנאביס. למרות שהועדה שארדן הקים כדי לדון בנושא קבעה כי אכן יש לבטל את ההפללה, הוא בחר להתעלם מההמלצות וניסח את חוק הקנסות במודל שמונע ענישה פלילית רק ממי שעומד בתנאים נוקשים ולא מבטלה לגמרי.

אם ההפללה פחתה איך האכיפה בשיא?

כדי לבדוק האם האכיפה המשטרתית נגד שימוש עצמי בקנאביס ירדה או עלתה בעקבות החוק, חישבנו את סך פעולות האכיפה המשטרתיות נגד שימוש עצמי בקנאביס בכל חודש – אלו שנעשו באמצעות מתן דוחות או על ידי פתיחת הליך פלילי, כל זאת על בסיס נתונים שנמסרו מהמשטרה בתשובה לפנייה לפי חוק חופש המידע.

על פי הנתונים עם כניסת החוק לתוקף חלה ירידה של 50% במספר התיקים הפליליים שנפתחו בגין שימוש עצמי בקנאביס: מ-1,956 תיקים בחודש מארס 2019 ל-975 בחודש אפריל 2019. אך כאשר מוסיפים למספר התיקים את מספר הדוחות באותו חודש מסתבר שהאכיפה דווקא עלתה מאז כניסת החוק החדש – עד לשיא של כל הזמנים.

תיקים פליליים שנפתחו ודו"חות שחולקו בגין שימוש עצמי בקנאביס, פברואר 2019 - מרץ 2020 (לחצו על התמונה להגדלה)
47% עלייה באכיפה תוך שנה: תיקים פליליים שנפתחו ודו”חות שחולקו בגין שימוש עצמי בקנאביס, פברואר 2019 – מרץ 2020 (לחצו על התמונה להגדלה)

כאשר בודקים את סך כל פעולות האכיפה המשטרתית נגד שימוש עצמי בקנאביס, כלומר תיקים + דו”חות (הקו הכתום בגרף), ניתן לראות כי האכיפה נגד צרכנים עלתה ב-47% תוך שנה, מ-1,871 תיקים בפברואר 2019 ל-2,784 תיקים + דו”חות בפברואר 2020.

כצפוי, בחודש מארס 2020 חלה ירידה במספר התיקים והדוחות בעקבות התפרצות מגפת הקורונה – אך גם עם ירידה זו עדיין התבצעו במהלך חודש זה יותר פעולות אכיפה משטרתיות נגד שימוש עצמי בקנאביס (2,140) מאשר בחודש מארס אשתקד (1,956) במהלכו לא היתה אי-הפללה ולא היתה קורונה.

ממוצע חודשי (אומדן) של תיקים פליליים שנפתחו על שימוש בקנאביס בלבד, ללא סמים אחרים (קו כחול), דו"חות שנרשמו על שימוש בקנאביס (קו אדום), ושניהם ביחד (קו צהוב)
ממוצע חודשי (אומדן) של תיקים פליליים שנפתחו על שימוש בקנאביס בלבד, ללא סמים אחרים (קו כחול), דו”חות שנרשמו על שימוש בקנאביס (קו אדום), ושניהם ביחד (קו צהוב)

כאשר סוכמים יחדיו את תיקי השימוש בקנאביס והדו”חות (הקו הצהוב), ניתן לראות כי מאז כניסת החוק החדש לתוקף הייתה עלייה של 32% בממוצע חודשי בסך כל פעולות האכיפה (תיקים פליליים ודו”חות) נגד צרכני קנאביס מאז כניסתו לתוקף של חוק הקנסות, זאת בהמשך ישיר לעלייה קבועה דומה גם בשנים שקדמו לחוק.

מנתונים רשמיים של משטרת ישראל שנחשפים כאן במגזין קנאביס לראשונה, עולה כי מאז כניסתו לתוקף של החוק באפריל 2019 הרוויחה המדינה כ-16.5 מיליון ש”ח בקנסות מ-14,826 דו”חות, מתוכם 13,125 בסך 1,000 ש”ח בגין תפיסה ראשונה ו-1,701 בסך 2,000 ש”ח בגין תפיסה שנייה. בממוצע בכל שעה נרשמים קנסות בסך 1,863 ש”ח.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר