בג”ץ מחק את העתירה שביקשה לעצור יבוא קנאביס רפואי מחו”ל

שופטי בג"ץ מחקו את העתירה שהגישו לפני שנה 11 חברות קנאביס רפואי בדרישה לעצור את היבוא של קנאביס רפואי מחו"ל. השופטים ציינו שהעתירה לא כללה צדדים המושפעים מהחלטה בעניין - היבואנים והמטופלים

שופטי בג”ץ מחקו אמש (14.7.22) את העתירה שהגישו 11 מגדלי קנאביס חוקיים לפני שנה בדיוק (22.7.21) בדרישה לעצור את הייבוא של קנאביס רפואי מחו”ל.

לטענת השופטים העתירה שהוגשה היתה “כללית” מדי מצד אחד, ומצד שני גם לא כללה גופים רלוונטיים שמושפעים או יושפעו מכל החלטה בנושא, כמו למשל היבואנים והמטופלים.

השופטים השאירו פתח להגשת עתירה מחדש שתכלול דיוק של הטענות והכללה של היבואנים והמטופלים.

בפסק הדין כתבו השופטים כי “אין במחיקת העתירה כדי לגרוע מזכות העותרים להגיש עתירה שלא תהיה בעלת אופי כללי, אלא תכוון כלפי חלקים מסוימים בנוהל 109 (נוהל היבוא, מ”ק) ותבהיר מדוע אין מקום להסדרתם במתכונת של נוהל”.

לדבריהם, “ככל שתוגש עתירה כאמור, על העותרים לצרף כמשיבים יבואנים, ורשמנו לפנינו הצהרת המשיבים כי הם נכונים למסור את רשימת היבואנים שברשותם. בנוסף, על העותרים לצרף גוף או גופים המייצגים מטופלים המשתמשים בקנאביס רפואי.”

לא בטוח ש-11 המגדלים בעתירה לבג”ץ שנמחקה אכן יגישו עתירה נוספת לבג”ץ לעצירת היבוא, שכן רק בשבוע שעבר, כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס, הגישו 11 מגדלים ויצרנים נוספים/אחרים עתירה די דומה, הפעם לביהמ”ש המחוזי.

אמנם בעתירה החדשה הדרישה היא לעצור את מודל הרישיונות הקונסטרוקטיביים (רישיונות תיווך וסחר בקנאביס ללא מגע), אך למעשה עיקר הטענות בה הן נגד היבוא והיא עוסקת בניסיון למנוע מבעלי הרישיונות הקונסטרוקטיביים הללו לייבא.

בעתירה לבג”ץ שנמחקה אמש טענו בין היתר המגדלים כי מנהל היק”ר אישר יבוא של קנאביס רפואי בכמויות שהגיעו עד 15 טון בשנת 2020 ומעל 5 טון במהלך חצי שנת 2021 וזאת למרות שלטענתם לא היתה לו הסמכות לאשר זאת ולמרות שמתקני הייצור מהם הגיע הקנאביס אינם נדרשים לעמוד בתקנים זהים לאלו שנדרשים מהם (תקני IMC-GMP).

עוד הם טענו כי האפשרות לייבא קנאביס רפואי מחו”ל נפתחה בעקבות מחסור שהיה בענף בתחילת דרכו (בעיקר בשנים 2019-2020), אך שמאז אין מחסור כלל ואפילו יש עודף.

טענה נוספת שהוצגה בעתירה שנמחקה כעת היתה כלפי מדיניות האיסור על יבוא קנאביס רפואי של ממשלת קנדה ודרישה לעצור את היבוא מקנדה לישראל בתגובה לכך. “יש לעצור כל יבוא שמקורו בקנדה בין אם בגידול או בייצור עד להסדרת הסוגיה,” טענו אז.

בעתירה למחוזי שהוגשה בשבוע שעבר כאמור נגד הרישיונות הקונסטרוקטיביים נכתב בין היתר כי “שוק הקנאביס הרפואי בישראל מוצף. בשנת 2021 עמדה זכאותם של כלל המטופלים על כ-40 טון ומנגד, כושר הייצור של השוק המקומי הוא של כ-100 טון והיקף היבוא של קנאביס לישראל בשנים 2020-2021 היה של למעלה מ-60 טון”.

“להצפה זו של מדינת ישראל בקנאביס רפואי שתי משמעויות,” ציינו. “אחת היא שכבר כיום קיימת ‘זליגה’ לגורמים עברייניים, המעמידה בסכנה את ביטחון הציבור, והשנייה היא שהיצף היבוא של קנאביס רפואי מוביל לפגיעה כלכלית קשה שעוד תחמיר בחוליות שרשרת האספקה, דבר שאינו מאפשר פעילות כלכלית בת קיימא”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר