שמן קנאביס תורם לילדים עם שיתוק מוחין – מחקר ישראלי חדש

מחקר חדש שנערך בבית החולים וולפסון בחולון מעריך על פי הממצאים עד כה כי טיפול בעזרת שמן קנאביס יכול לתרום לשיפור בעיות בריאותיות מהן סובלים ילדים עם שיתוק מוחין, למשל הפרעות מוטוריות, נוקשות שרירים ובעיות שינה ומעיים.

אחרי שנמצא כיעיל ביותר לטיפול בילדים עם אפילפסיה או אוטיזם, האם שמן קנאביס יכול לעזור גם לילדים הסובלים משיתוק מוחין?

מחקר ישראלי חדש שנערך בימים אלו בבי”ח ‘וולפסון’ בחולון בשיתוף חברת הקנאביס הרפואי ‘תיקון עולם’, מצא – לפחות על פי ממצאי ביניים – יעילות של שמן קנאביס בטיפול במגוון בעיות בריאותיות מהן סובלים ילדים עם שיתוק מוחין.

על פי ממצאי המחקר עד כה הצליח הטיפול בשמן להפחית להפחית בחומרת הפרעות מוטוריות, נוקשות שרירים ותנועות לא רצוניות, כמו גם לשפר את איכות השינה ופעילות המעי של הילדים.

במחקר, שתוצאות הביניים שלו פורסמו הבוקר (ה’) לראשונה ב’הארץ‘ על ידי הכתב עדו אפרתי, השתתפו עד כה 36 ילדים בגילאי 1-17, הסובלים מבעיות התפתחותיות.

הילדים חולקו לשתי קבוצות מטופלים וטופלו בשמן קנאביס משני סוגים – קבוצה אחת קיבלה שמן קנאביס ביחס רכיבים פעילים THC:CBD של 1:6 וקבוצה שנייה ביחס 1:20.

“הכנסנו למחקר את המקרים הקשים ביותר, עם הפרעה מוטורית בדרגות החומרה הגבוהות ביותר,” מסרה על פי הדיווח ד”ר לובה בלומקין, נוירולוגית ילדים וממנהלות המחקר.

“בדרך כלל הפגיעה המוטורית מגיעה עם בעיות נוספות, כמו בעיות בתפקוד מעיים ועצירות שגורמת לכאב, בעיות אורתופדיות שגורמות גם הן לכאבים ובעיות בבליעה ולעיסה, מה שגורם לכך שחלק מהילדים מוזנים באמצעות צינור הזנה ישר לקיבה,” אמרה. “הכאב, שמתגבר והולך עם הזמן, מוביל לבעיות שינה ומקשה את הטיפול כיוון שכל מגע מעורר כאב”.

במהלך החודשיים הראשונים למחקר עקבו החוקרים אחר הילדים ללא טיפול, לצורך אבחון ובקרה. לאחר מכן החל טיפול בשמן קנאביס שניתן לילדים 3 פעמים ביום במשך 5 חודשים ובמקביל לתרופות אותן נטלו הילדים מבעוד מועד.

“השתמשנו בכמה וכמה מדדי הערכה לאפקטיביות הטיפול,” מסרה בלומקין על פי הדיווח. “בדקנו למשל, את ההשפעה על הספסטיות (נוקשות שרירים) על דיסטוניה (עלייה במתח השריר ותנועות לא רצויות) ושינויים ביכולות מוטוריות, כמו אם הילד מתהפך או מושיט יד טוב יותר. בנוסף בדקנו גם השפעות כמו מצב רוח, שינה, הפרעות במתן צואה, כאב ואיכות חיים”.

כעבור 4 חודשים השתפר מצבם של הילדים, העידה בלומקין. “השינוי הבולט ביותר, והמובהק מבחינה סטטיסטית, הוא בתפקוד המוטורי. בנוסף ראינו גם ירידה בכאב, שיפור בתופעות של עצירות ושיפור בשינה. זה לא קרה מיד,” אמרה.

אמו של אחד הילדים שהשתתפו במחקר העידה כי “השינוי בא לידי ביטוי ברוגע שלו לעומת אי השקט היה קודם לכן, ובשיפור משמעותי בשינה, ובעקבות כך גם בשינה שלנו. עבורנו וגם עבורו זה דבר מאוד משמעותי,”אמרה.

“יש גם שיפור בתפקוד המוטורי אבל אנחנו לא יודעים בוודאות אם ניתן לייחס זאת לטיפול או להתפתחות ולעלייה בגיל,” הוסיפה.

יחד עם זאת ד”ר בלומקין לא חושבת ששמן הקנאביס יחליף לגמרי את הטיפול בתרופות, אלא יינתן רק אולי כתוספת. “זו תוספת טובה ולפי מה שאנו רואים עד כה גם בטוחה וללא תופעות לוואי,” אמרה ל’הארץ’. “עם זאת, הוא לא יכול לשמש כטיפול יחיד. כעת אנחנו צריכים לברר מהי הדרך הטובה והיעילה ביותר לתת אותו”.

צפו:
השינוי המדהים של משותקת מוחין לאחר שימוש בקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר