שלומי סנדק נעצר: נהג תחת השפעת מריחואנה

הפעיל הותיק והבולט ביותר למען לגליזציה וקנאביס רפואי בישראל וממייסדי מפלגת "עלה ירוק", נעצר לפני כחצי שנה לאחר שנתפס נוהג תחת השפעת מריחואנה. בקרוב יישלל רשיון הנהיגה שלו לחצי שנה.

שלומי סנדק, "גורו" הקנאביס הישראלי שרק לאחרונה פירסם ספר נוסף בסדרת הספרים העוקבים אחר מאבקו להתרת השימוש בקנאביס לבריאים וחולים כאחד, נעצר בחודש אפריל השנה בעת שנהג תחת השפעת קנאביס והואשם בגין נהיגה תחת השפעת סמים.

על פי הדיווח עצר שוטר תנועה את רכבו של סנדק לאחר חשד לאי ציות לתמרור, ובמהלך הבדיקה השגרתית זיהה ריח קנאביס עז עולה מתוך הרכב. מיד נלקח סנדק לבצע מספר בדיקות כשירות (נגיעה עם האצבע באף, הליכה בקו ישר וכו') בתחנת משטרת רחובות. השוטר קבע כי הוא נכשל בהן, אך סנדק מכחיש.

שלומי סנדק
שלומי סנדק נעצר

בעקבות החלטת השוטר נלקחה כמובן בדיקת שתן, בה סנדק, המחזיק ברשיון קנאביס רפואי וצרכן קנאביס מזה עשרות שנים, נמצא "מלוכלך". בעקבות הממצאים הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט לענייני תעבורה בפתח תקווה.

יש לציין כי על פי החוק הישראלי נהיגה תחת השפעת קנאביס בכל כמות הינה עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים. בשונה מאלכוהול בו ישנו גבול של 240 מיקרוגרם לכל מ"ל דם אשר מתחתיו נחשב הנהכ ככשיר, בקנאביס – על אף שעשוי להישאר גם שבועות לאחר שימוש – אין כל גבול מוגדר.

חצי שנה שלילה על שימוש בתרופה

בעקבות האירוע קבע סנדק פגישה עם מנהל אגף התעבורה בנתניה ולאחר דין ודברים נקבעה עסקת טיעון במסגרתה הוטל עונש של חצי שנה שלילת רשיון הנהיגה בפועל. העונש צפוי להיכנס לתוקפו ובמהלך החודש הבא.

סנדק עוד ניסה לתת לתובעת עותק מספרו האחרון על תרומת הקנאביס לחברה, אך זו הסבירה כי אסור לה לקבל מתנות, בוודאי שלא מנאשמים.

"זה ההיגיון של משטרת ישראל," הסביר סנדק על פי הדיווח. "עצרו אותי במודיעין, חקרו אותי ברחובות, שלחו אותי לפגישה בנתניה ובסוף שפטו אותי בפתח תקווה. את תרומתי תרמתי, ואני ממשיך להילחם את המלחמה לצריכה הגיונית של הקנאביס הרפואי".

האם סנדק ירוץ בבחירות?

פנינו אל סנדק לקבל תגובתו: "אין מצב שלא עברתי את בדיקת השכרות. כל מי שמכיר אותי יודע שאני יכול לגעת עם האצבע באף גם אחרי 10 ג'וינטים. למעשה אני יכול לגעת עם האצבע באף גם תוך כדי עישון ג'וינט ובאנג במקביל," צחק. "אבל ברצינות – מצד אחד משרד הבריאות נותן לנו תרופה כדי לאפשר לנו להתגבר על הכאבים וכדי לאפשר לנו לשוב ולהשתלב בחברה ובעבודה, ומצד שני, בכך ששרת הבריאות לא מפרסמת תקנות ברורות בנושא, היא חושפת את כל 20,000 מטופלי הקנאביס הרפואי לשלילת רישיון הנהיגה ולפגיעה חמורה בחופש הפרט שלהם."

"אני מאוכזב מחברי הכנסת שהבטיחו לפעול לקידום הקנאביס: אם אני הייתי בכנסת לא הייתי מרפה מהנושא, הייתי מציק להם במליאה, במזנון, במעלית ובחניה. חבל שחברי הכנסת התומכים בקנאביס לא עושים די בנושא," סיכם ורמז אולי על כוונותיו לקראת הבחירות הצפויות בשנה הבאה.

עוד על שלומי סנדק וקנאביס כאן

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט