שלום דומרני – גיבור מעמד הסטלנים

איך הפכו דומרני ועבריינים אחרים לגיבוריהם של מאות אלפי צעירים ישראליים? “במצב בו הברירות של צרכני הקנאביס הן לבחור בין חשיש מורעל המגיע מארגוני טרור בסיני, לסמי פיצוציות המכילים רעל עכברים – הופך דומרני לגיבור,” מסביר דניאל ליבניץ.

מאת: דניאל ליבניץ

בתחילת חודש מרץ דיווחה המשטרה על חשיפת “מעבדה ענקית לייצור קנאביס” בקרית גת ומיהרה לייחס את המעבדה לפעיליו של העבריין המוכר שלום דומרני.

דומרני מוגדר על ידי המשטרה כראש ארגון פשיעה, ולמרות כל מאמציה, משטרת ישראל לא מצליחה למצוא ראיות אשר ישאירו את דומרני מאחורי סורג ובריח. בסבירות מאוד גבוהה ניתן לקבוע כי גם באירוע זה לא יימצאו ראיות מוצקות הקושרות את דומרני ל”מעבדה” זו.

מריחואנה קריית גת
ה”מעבדה” שנתפסה בקריית גת

הציבור הישראלי מזמן לא מתרשם מהפרסומים בתקשורת בנוגע לתפיסת מגדלי קנאביס. יעידו על כך התגובות הקוראות לשינוי החוק על כל כתבת יח”צ שמפרסמת המשטרה בעקבות תפיסותיה. גורמים רבים כבר שואלים בקול למה המשטרה מתעסקת בצמח בזמן שהרחובות מוצפים בפשע אלים ועבירות רכוש.

בעקבות שינוי זה בדעת הקהל המשטרה כבר לא יכולה לדבר במונחים של “תפסנו שני עציצים ומנורה” אלא צריכה לדבר על “מעבדות סמים” – וכשזה לא מספיק, מכניסים את השד הדרומי הנורא “שלום דומרני”.

שלום דומרני – גיבור

אז ראשית, בואו נדבר במונחים הנכונים: מעבדה היא “מקום המספק תנאים מבוקרים המאפשרים מחקר וניסויים מדעיים”, בעוד שמקום בו מגדלים קנאביס הוא משתלה, או חממה, אולי אפילו מטע, אבל בטוח לא מעבדה. ראו גם: על הידרו, קונספירציות ועיתונאים בורים

אחרי שהבהרנו את הנקודה הזו, בואו נראה איך קישורו של שלום דומרני למשתלה זו משפרת את מעמדו בעיני רבים בעם ישראל.

שלום דומרני
שלום דומרני

על פי מחקר של מכון ירושלים לחקר שווקים מונה האוכלוסייה היהודית בישראל למעלה מ-800,000 צרכני קנאביס. אם נוריד ממספר זה 13,000 צרכני קנאביס רפואי ו-60,000 מגדלי קנאביס ביתיים לערך, אנחנו מקבלים מעל 700,000 צרכני קנאביס שאת הספקתם מקבלים מהשוק השחור.

צרכני השוק השחור הם כמובן קהל שבוי הנמצא בין הפטיש לסדן: הברירות שלהם הן לבחור בין חשיש מורעל המגיע מארגוני טרור בסיני, לסמי פיצוציות המכילים רעל עכברים. מעליהם תמיד מרחפת עננת הרדיפה של משטרת ישראל, אשר הופכת צרכני קנאביס נורמטיביים לעבריינים העוינים את החוק.

במצב זה, הידיעה שלדומרני יש משתלה המניבה תנובה נקייה ואיכותית, היא בבחינת בשורות טובות.

היצע וביקוש

למעשה אותם צרכני שוק שחור מייחלים להצלחתו ולהצלחתם של שאר היזמים הלא חוקיים הנכנסים לתחום, מכיוון שהם מקווים שכוחות השוק יעשו את שלהם – קרי, יגרמו לשיפור באיכות ולירידה במחיר – וכך בעצם הפכה המשטרה את דומרני לגיבור צרכני הצמח.

אולי כאן המקום להזכיר שמשפחת קנדי מארה”ב עשתה את הונה מהברחת אלכוהול בתקופת היובש ובסיומה הפכה למשפחת אצולה אמריקנית. למרות שאין הוכחות מוצקות, ניתן להניח בסבירות גבוהה שארגוני פשע כבר נכנסו לעסק המאוד רווחי של גידול קנאביס.

מעמדו החוקי של הצמח והתמקדות המשטרה באכיפת עבירות קנאביס (בגלל שזה קל ובטוח יותר להתעסק עם סטלנים מאשר עם עבריינים), יוצרים שוק שחור בו הביקוש עולה עשרות מונים על ההיצע – שוק המגלגל מיליארדי שקלים הנמסרים במתנה מממשלת ישראל הישר לארגוני פשע וטרור. שוק שחור שלא יעלם, שוק שחור שאפשר להעלים בהחלטה פשוטה: להפסיק את הרדיפה של המגדלים הביתיים. את הביקוש לקנאביס אי אפשר להעלים אבל אפשר לשלוט במי יספק את ההיצע – האם יהיו אלה מגדלים ביתיים הדואגים לתצרוכת הפרטית שלהם או ארגוני פשע וטרור.

ראו גם: המטופלים בקנאביס רפואי – עבריינים בעל כורחם
ראו גם: בכירי עורכי הדין בחיפה: “תפסיקו לרדוף את מעשני הקנאביס”
ראו גם: האור בקצה המנהרה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר