טוען...

שיפור דרמטי אצל קשישים ישראלים לאחר שימוש בקנאביס – מחקר חדש

"לא ציפיתי לתוצאות כה מובהקות וברורות" אומרת עורכת המחקר, ד"ר ורד חרמוש, שזיהתה שיפור דרמטי לדבריה במצבם של קשישים הסובלים ממחלת דמנציה ומהפרעות התנהגותיות נוספות הקשורות לגיל השלישי.

מחקר פורץ דרך בוצע בבי”ח לניאדו בסופו נמצא כי נטילת קנאביס ע”י קשישים חולי דמנציה משפרת משמעותית הפרעות התנהגות שונות. על פי הדיווח של בית החולים “המחקר, שנערך ע”י ד”ר ורד חרמוש, מנהלת האגף הגריאטרי בבי”ח לניאדו, יחד עם חברת ‘תיקון עולם’, מוכיח כי נטילת קנאביס משפרת הפרעות התנהגות שונות”.

בין השאר נמצא כי שימוש בקנאביס סייע רבות והקל על מטופלים שעקב דמנציה והפרעות התנהגות שונות הפכו להיות אלימים הן פיזית והן מילולית מול בני המשפחה, מטופלים שיוצאים לשוטטויות ארוכות ותמוהות, יריקות בלתי פוסקות, רפיטטביות בדיבור ועוד. הפרעות שכאלו הן חלק בלתי נפרד ממחלת הדמנציה.

שיפור דרמטי ל-72% מהקשישים – ללא תופעות לוואי

ד”ר חרמוש, המטפלת כבר שנים רבות בחולי דמנציה, בחנה את השפעת נטילת קנאביס רפואי על הפרעות התנהגות של חולי דמנציה.

המחקר, שארך כשנה וחצי, כלל 64 מטופלים, גברים ונשים בגיל ממוצע של 80. תוצאות המחקר היו חד משמעיות – ניכרת השפעה חיובית דרמטית. בממוצע, אצל כלל החולים שופרו שלוש הפרעות התנהגות שונות, בנוסף כ-72% מהמטופלים שקיבלו קנאביס עמדו ביעד של שיפור דרמטי בהפרעת התנהגות אחת לפחות.

לצד זאת לא אובחנו תופעות לוואי יוצאות דופן עקב נטילת הקנאביס. עם זאת, כך על פי ד”ר חרמוש, חשוב להדגיש כי מדובר בנתונים ראשוניים ויש צורך להמשיך ולבצע עבודות מחקר נוספות בנושא.

מנהלת המחקר: “התוצאות הפתיעו אותי”

המחקר (PDF) הוצג לאחרונה בכנס IACM בברלין וזכה להתעניינות רבה מצד בכירי הקהיליה הרפואית העוסקים בתחום שהשתתפו בכנס. המחקר בוצע בשיתוף פעולה עם חברת תיקון עולם, וזן הקנאביס בו השתמשו החוקרים הינו אבידקל, זן עשיר ב-CBD מחד ומאידך מכיל מינון נמוך מאד של החומר הפסיכואקטיבי THC.

ד”ר חרמוש מסרה כי “התוצאות הללו הפתיעו אותי. השערת המחקר היתה כי תהיה השפעה חיובית על החולים, אך לא ציפיתי לתוצאות כה מובהקות וברורות. אני פוגשת מדי יום מטופלים רבים ובני משפחה, שסובלים סבל רב בעקבות הפרעות התנהגות, אני מאמינה כי המחקר יקדם פתרון לסבל הזה”.

מר נדב חן, מנכ”ל לניאדו בירך את ד”ר חרמוש וצוותה על פרסום המחקר ואמר כי “מחקר הוא אחד מאבני היסוד לפיתוח וקידום הרפואה בכלל ולניאדו בפרט אנו בלניאדו נמשיך להשקיע במחקרים מסוג זה, הן בתחום הגריאטרי והן בתחומים נוספים”.

תוצאות המחקר זהות לתוצאות מחקר ישראלי קודם שנערך בבי”ח אברבנאל בשנת 2016 על קשישים הסובלים ממחלת דמנציה, כמו גם לתוצאות משלל מחקרים דומים מהעולם.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר