שיעור בחשבון: כמה רישיונות קנאביס יש בישראל

מנהל היחידה לקנאביס רפואי טוען כי הוא מקבל 100 בקשות חדשות ביום ומתוכן 90% מאושרות. האם בישראל יש עשרות אלפי רישיונות קנאביס רפואי ואיש לא יודע?

בחודש שעבר העביר ד"ר מיכאל דור, ראש היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר), הרצאה בנושא קנאביס רפואי בבית החולים שערי צדק בירושלים. במהלך ההרצאה דיבר בין היתר על מטופלים המוכרים את הקנאביס שלהם והביע ביקורת נגד התנהלות המגדלים החוקיים.

דור טען כי היק"ר מקבל מידי יום 300 בקשות לרישיון קנאביס רפואי, כאשר שני שליש מתוכן (200) הן עבור חידושים לאישורים קיימים והשליש הנותר (100) הן בקשות חדשות. בסך הכל כאמור 100 בקשות חדשות לטיפול בקנאביס מתקבלות מידי יום במשרד הבריאות.

אלא שד"ר דור במקביל גאה לספר לכולם כי 90% מהבקשות לטיפול בקנאביס מאושרות על ידי היק"ר. לא פחות.

חישוב פשוט וגס של הנתונים, כפי שהציג הבוקר שלומי סנדק בועדת הסמים של הכנסת, מציג את המשוואה הבאה: 100 בקשות חדשות לרישיונות בכל יום, מתוכן 90 בממוצע מאושרות. 90 אישורים חדשים לקנאביס רפואי בכל יום כפול 200 ימים בשנה (לאחר ניכוי של שבתות/חגים/ימי הולדת) והרי לכם מדינה שטובעת בפרחים של קנאביס – על פי החישוב של ד"ר מיקי דור בכל שנה חולפת אמורים להיות במדינת ישראל 18,000 מטופלים חדשים בקנאביס רפואי.

אך הנתונים בשטח מציגים סיפור שונה בתכלית: כיום, כעבור למעלה מחצי עשור שמשרד הבריאות מפעיל את תכנית הקנאביס הרפואי, קיימים פחות מ-24,000 מטופלים בסך הכל, בזמן שעל פי הנתונים של מנהל היק"ר היו אמורים להיות היום במדינת ישראל קרוב ל-100,000 מטופלים בקנאביס רפואי.

במהלך ועדת הסמים היום בכנסת פנו פעיל הלגליזציה שלומי סנדק ויו"ר הועדה, ח"כ תמר זנדברג אל ד"ר דור והציגו בפניו את הכשל המתמטי, אך הוא התעקש וטען כי המספרים שהוא מציג מדויקים ואף הבטיח להביא סימוכין לכך בפעם הבאה. אנחנו מבטיחים לעקוב.

צפו:

ראו גם:
כמה ישראלים (באמת) מטופלים בקנאביס רפואי?
דוח מצב: קנאביס בישראל ובעולם בשנת 2015
תלונה הוגשה במשטרה נגד מנהל הקנאביס הרפואי

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט