שימוש עצמי: גידל 8 צמחי קנאביס – נקנס ב-3,000 ש”ח

תושב פתח תקווה נתפס מגדל 8 צמחי קנאביס בביתו בשני אירועים נפרדים בהפרש של 3 חודשים. המדינה דרשה עונש מאסר של 6-12 חודשים, אך בעקבות קבלת רשיון קנאביס רפואי מאז המקרה, החליט השופט לגזור עונש קל יחסית של קנס כספי בלבד. “צריך לברך אנשים שלא מיישרים קו עם הדעה הרווחת,” טען סניגורו.

ד’, תושב פתח תקווה בן 39, עבר לפני כשלוש שנים תאונת עבודה במהלכה נפל מגובה רב וסבל משברים בצלעות. מאז הוא סבל מכאבים והחל להשתמש בקנאביס כשבמקביל הגיש בקשה לקבלת רישיון קנאביס רפואי.

מבלי להמתין לסיום הביורוקרטיה הכרוכה בתהליך אישור הרישיון על ידי משרד הבריאות, החליט ד’ להתחיל לגדל קנאביס בביתו, לשימושו האישי כטיפול במכאובים ובכדי להימנע מטיפול בתרופות.

“בזמן ההמתנה להליך הביורוקרטי של הוצאת רישיון קנאביס, החלטתי שאני לא יכול לעמוד בהוצאות הרכישה של קנאביס ומצד שני לא רוצה לקחת תרופות שהורסות את הכבד ומערכת הדם,” אומר ד’ הבוקר (ד’) בשיחה עם המגזין. “לכן הברירה היחידה הייתה לגדל.”

חגי טרסי
השופט חגי טרסי: “מדובר בגידול למטרות שימוש עצמי”

אך המשטרה לא התרשמה מטיעונים אלו כאשר בחודש יוני 2015 הוא נעצר לאחר שבפשיטה על ביתו נמצאו במרפסת 5 צמחי קנאביס.

עוד בטרם החל ההליך המשפטי כנגדו, החליט ד’ שהצדק עימו והחל לגדל שוב 3 צמחי קנאביס נוספים. כעבור 4 חודשים מכתב האישום הראשון, באוקטובר 2015, נערכה פשיטה נוספת על ביתו והוא נעצר בשנית.

שני התיקים אוחדו לכדי כתב אישום אחד, במסגרתו הואשם בגידול 8 צמחי קנאביס במשקל של למעלה מ-1 ק”ג וכן בהחזקת קנאביס במשקל 224 גרם נוספים.

ד’ סירב להביע חרטה ברורה על העבירות שביצע, מאחר ולטענתו עשה זאת מסיבות מוצדקות, לטיפול בבעיות בריאותיות מהן הוא סובל – ותוך שהוא נמצא בתהליך לקבלת רישיון קנאביס רפואי.

דברים אלו לא שכנעו את התביעה, שדרשה להטיל עליו עונש מאסר של 6-12 חודשים בכלא. “ניתן לראות כי הנאשם ביצע את העבירות המתוארות בהפרש של שלושה חודשים בלבד, גידל והחזיק סמים בכמות לא מבוטלת, ביטא עמדות שמבליטות לגיטימציה לגידול סמים, מסר כי המשיך בגידול סמים, הצהיר כי כיום מחזיק סמים באופן לא חוקי ואינו מביע חרטה,” טענה המדינה.

אך במהלך התנהלות המשפט קיבל ד’ את רישיון הקנאביס הרפואי המיוחל ממשרד הבריאות, מה ששינה את תמונת המשפט מקצה לקצה.

“הנאשם כבר נענש ונפגע עוד בטרם הגענו ליום זה,” טען עורך דינו של ד’, קובי בורנשטיין. “הקורבן היחיד זה הוא, שבעקבות נפילה מממרפסת בקומה השנייה הפך מאדם חרוץ לשבר כלי, נאלץ לעבור טיפולים אינטנסיביים והחל לצרוך תרופות מרשם ששיתקו את יכולותיו הפיזיות והפכו אותו למעין ‘זומבי’.”

עוד ציין עו”ד בורנשטיין את המאבקים לתיקון מדיניות ההפללה שחלים בעת הזו ואמר כי “לא לפני זמן רב היה חוק אחר שאסר על יחסים חד מיניים והיום זה נראה לכולנו דבר הזוי וקיצוני”. יתרה מכך טען הסניגור כי “צריך לברך אנשים כמו הנאשם, שלא מיישרים קו בקלות עם הדעה הרווחת למרות שזה מצריך עימותים עם גורמים אלה ואחרים”.

בגזר הדין קבע השופט חגי טרסי, סגן נשיאת בית משפט השלום בפתח תקווה, כי למרות מתחם הענישה של עד 20 שנות מאסר על גידול קנאביס, “החוק אינו מבחין בין גידול לשימוש עצמי לבין גידול לצרכי הפצה – ודומה כי במקרים בהם ניתן להשתכנע כי מדובר בגידול לשימוש עצמי ניתן לקבוע עונש הולם שאינו כולל מרכיב של מאסר בפועל”.

השופט טרסי לא פסח על התעקשותו של ד’ להצהיר כי ימשיך בגידול קנאביס ולסרב להביע חרטה על העבירה, וגם ציין את עמדת תסקיר שירות המבחן לפיה ‘קיימת רמת סיכון להישנות ביצוע עבירות דומות’ ואת המלצתם להטיל לכל הפחות עונש עבודות שירות.

אף על פי כן, לאור רישיון הקנאביס הרפואי שניתן לד’ מאז ולמרות עמדת התביעה ושירותי המבחן, פסק השופט כי “רישיון זה אמנם אינו מכשיר את מעשיו בעת ביצוע העבירות, אלא שיש בו כדי להפחית באופן ממשי את הסיכון העתידי”.

“שוכנעתי כי הרקע לביצוע העבירות הינו אותם כאבים מהם סובל הנאשם ועל רקע זה מדובר היה בגידול למטרות שימוש עצמי לצורכי שיכוך כאבים בלבד,” כתב. “אני סבור כי במקרה זה ניתן להסתפק בענישה הצופה פני העתיד, לצד קנס כספי משמעותי ומרתיע.”

לסיכום גזר השופט טרסי עונש של 4 חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 3,000 ש”ח.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר