שימוש בקנאביס בספורט עשוי להיות מותר החל בשנת 2023

במהלך שנת 2022 תחל הסוכנות הבינלאומית למניעת סימום בספורט (WADA) לבחון האם להחריג את הקנאביס, כלומר את ה-THC, מרשימת החומרים האסורים בספורט. ההחלטה באה ככל הנראה בעקבות לחץ ציבורי על רקע הדחתה של שיאנית הריצה מהאולימפיאדה

הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט (WADA) הודיעה השבוע (ג’) כי היא תשקול להסיר את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים, כך שספורטאים ששרידי THC נמצאים בגופם לא ייפסלו מלהתחרות בתחרויות ספורט בינלאומיות.

בהודעה רשמית מטעם הסוכנות נכתב כי בהתאם להחלטה של ועדת המומחים שלה, היא תחל בשנת 2022 לבחון מחדש את הסטטוס החוקי של הקנאביס בספורט, אך הדגישה כי כרגע השימוש בו עדיין אסור ויישאר אסור לכל הפחות עד סוף 2022.

ההודעה הזו של הסוכנות מגיעה כחודשיים לאחר הדחתה מהאולימפיאדה של האצנית האמריקאית שקארי ריצ’רדסון לאחר שבבדיקה שגרתית שנערכה לה אותרו שרידי קנאביס בגופה.

הדחתה של שיאנית הריצה בת ה-21 עוררה גל מחאה נרחב, במסגרתו חתמו מעל 400 אלף איש תוך ימים בודדים על עצומה לאפשר לה להתחרות. ספורטאים מקצועיים כמו כוכב הפוטבול פטריק מהומס וכוכב ה-NBA לשעבר דוויין ווייד התייצבו גם הם לצדה של ריצ’רדסון, כמו גם פרשני ספורט ומפורסמים אחרים.

התגובות הציבוריות להשעייתה של שקארי ריצ’רדסון הן ככל הנראה הסיבה להודעה שמגיעה כעת מהסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט, אך הביקורת כנגד מדיניות הסוכנות לגבי שימוש בקנאביס איננה חדשה. כבר בשנת 2019 פורסם כי מעל 150 ספורטאים מקצועיים חתמו על עצומה הקוראת לסוכנות להוציא את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים לשימוש על ידי ספורטאים, כדי לאפשר להם להשתמש בו לצרכים רפואיים.

בשנת 2017 הסוכנות למניעת סימום בספורט פסלה 154 ספורטאים מהשתתפות בתחרויות בינלאומיות לאחר שנמצאו בגופם שרידי THC. באותה שנה החליטה הסוכנות כן לאפשר שימוש ברכיב הלא ממסטל בקנאביס, הקנבינואיד קנאבידיול (CBD).

בדצמבר 2020 הודיעה מנהלת ליגת הכדורסל המובילה בעולם ה-NBA כי תפסיק לערוך לשחקנים בדיקות רנדומליות לאיתור שרידי THC, אך הדגישה כי תמשיך לערוך בדיקות ספציפיות לספורטאים לגביהם יש חשד לשימוש תכוף ובעייתי בקנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר