שיח צומחת: הרוויחה 8 מיליון ש”ח בשנה

שיח מדיקל, חברת הקנאביס הותיקה הנסחרת בשווי 223 מיליון ש"ח בבורסה, פרסמה את דוח סיכום הפעילות שלה ל-2020 ובו נחשף: רמת ההכנסות חזרה לעצמה לאחר נפילה ברבעון 3, שורת הרווח נאה בהחלט, אך קצב הצמיחה מעט בפיגור אחרי השוק

חברת שיח מדיקל (Seach Medical) פרסמה אתמול את הדוחות הכספיים שלה לשנת 2020 (PDF). כפי שהערנו עוד קודם בכתבת-הקדמה ל”שבוע הדוחות השנתיים” של חברות הקנאביס הישראליות בבורסה, אחד הנתונים המעניינים בדוחות – אם לא המעניין שבהם – הוא רמת ההכנסות ברבעון 4. הסיבה לכך במקרה של שיח היא שההכנסות שלה ברבעון 3 של שנת 2020 נחתכו בכ-42% בהשוואה להכנסות של רבעון 2, נתון שהוביל לחשש כבד מאוד בשוק ההון לגבי המשך הפעילות של החברה.

נתוני הכנסות הוצאות ורווחי חברי שיח מדיקל בשנת 2020
נתוני הכנסות הוצאות ורווחי חברת “שיח מדיקל” בשנת 2020 (לחצו להגדלה)

כפי שניתן לראות בטבלה, הכנסות החברה ברבעון 4 השתקמו לאחר הנפילה וצמחו בשיעור של 67% בהשוואה לרבעון 3. ההכנסות אומנם עדיין רחוקות במקצת מההכנסות שהחברה רשמה ברבעון 2, אבל רק ב-4.8%. הכנסות החברה לכל שנת 2020 הסתכמו לסך של 36.8 מיליון שקל שמסמנים גידול של 27.7% לעומת הכנסות של 28.8 מיליון שקל בכל שנת 2019. לכל חברה שפועלת בסקטור אחר, מדובר בצמיחה מאוד יפה. אבל, בהתחשב בכך שמדובר בחברה שפועלת בסקטור הקנאביס הישראלי, שצמח בהיקף הכמותי שלו יותר מקצב הצמיחה של החברה, ובנוסף גם גדל משמעותית מבחינת ההיקף הכספי עקב המעבר מהאסדרה הישנה לחדשה בין 2019 ל-2020, הרי שמדובר בצמיחה לא מאוד מרשימה כך שיש מקום להשתפר.

8 מיליון ש”ח רווח בשנת 2020

מבחינת שיעור הרווח הגולמי, למרות שבאמצע 2020 החלה “שיח” לייבא מוצרים מחו”ל, דבר שבעיקרון נחשב כבעל שיעור רווחיות נמוך יותר, החברה הצליחה לשמור על אחוז רווח גולמי מאוד מכובד של 57% חוץ מזה, משברים של ירידה בהכנסות יכולים להוות מדד לבדיקת הגמישות התפעולית של החברה, כלומר בהנחה שיש ירידה בהכנסות, ניתן לבדוק האם החברה מצליחה לצמצם את ההוצאות בהתאם ולשמור על שיעור רווח סביר. ברבעון 3, למרות הירידה הפתאומית בהכנסות, החברה הצליחה לצמצם את ההוצאות הישירות שהיו כרוכות בגידול הקנאביס ולשמור על שיעור רווח גולמי (רווח שלא כולל הוצאות שיווק, הנהלה, ריבית על חובות וכו’) של 57%. לעומת זאת, בהוצאות ההנהלה החברה הראתה גמישות קצת פחות טובה ולא הצליחה להוריד אותן, אלא אף להפך מכך, הן עלו בכמה אחוזים מ-1.6 מיליון שקל ברבעון 2 ל-1.8 מיליון שקל ברבעון 3.

שי שריד יוגב שריד שיח מדיקל (צילום: תמי בר שי)
שי שריד ויוגב שריד – מייסדי ומנהלי שיח מדיקל (צילום: תמי בר שי)

מבחינת הרווח הגולמי מציגה החברה נתון יפה של 21.1 מיליון ש”ח, כשהרווח הנקי המייצג הוא 8.1 מיליון שקל. בהתחשב בכך שהחברה נסחרת בשווי של 223 מיליון שקל, מדובר במכפיל רווח של 27.5, מכפיל שהוא בכלל לא זול לחברות בסקטורים מסורתיים כדוגמת בנקים ומפעלים תעשייתים, אבל מכפיל שנמצא בממוצע בין חברות קנאביס.

מרג’ין אוף סייפטי

ללא חישוב של הרכוש הקבוע של החברה, מתקבל שלחברה יש נכסים מוחשיים (פחות חובות) בסך 52.3 מיליון שקל, דבר שנותן לחברה מרגי’ן אוף סייפטי (“כרית ביטחון”) של כ-23.4% על שווי השוק של החברה. מדובר בנתון שהוא ברף העליון בין חברות הקנאביס בישראל ולדוגמה בדו”ח של חברת יוניבו אתמול נמצא שהחברה עם 10% בלבד של מרווח ביטחון כזה. כמו כן, לשיח יש כאמור גם רכוש קבוע, החזקות בכמה חברות בנות פרטיות, והחזקות בחברות שנסחרות בבורסה (בעיקר פלנטארק ביו) השוות כ-9.5 מיליון שקל. נכסים אלה לא נכללו בחישוב כי סביר להניח שיהיה קשה לחברה לממש אותם במחיר בו הם רשומים בספרים, או שלא ניתן להעריך את שוויים האמיתי.

מה הלאה?

שיח הצליחה להציג רווח יפה השנה בעיקר בגלל ייבוא של זנים כדוגמת אוג ארסי, ענבר ומרמלדה, אבל הראתה בינוניות יחסית בכל הנוגע לרוב המוצרים המקומיים שלה כמו תכלת או בלאק שבמשך תקופות ארוכות לא היו זמינים בשוק. ברבעון הראשון של 2021, זה שמסתיים בימים אלה ממש, יתכן שהחברה תחווה מעט פגיעה בהכנסות עקב עצירת הייבוא, אבל זו לא בהכרח תהיה פגיעה מהותית מאוד שכן כפי שניתן לראות במערכת בדיקת זמינות הזנים עדיין ישנם כמה מוקדים שמוכרים את זני הייבוא החזקים. מה שכן – כאשר יאזל סופית המלאי מייבוא, ועל רקע העובדה שבשלב זה נעצר הייבוא כליל ולא ידוע מתי אם בכלל יחזור, יהיה מעניין יותר לראות את התוצאות. או במילים אחרות: רבעון 2 של שנת 2021 יהיה בעל משמעות רבה יותר מאשר רבעון 1 של 2021. עוד דבר מעניין נמצא דווקא באוסטרליה, כיוון שכפי שפרסמנו בסקירה השבועית – החברה ייצאה 120 קילוגרם מהזנים “באר שבע” (“קוש דן“) ו”ירושלים” (“בלאק”) אל אוסטרליה והפכה בכך לישראלית ראשונה שמייצאת כמויות גדולות כאלה של יותר מ-100 ק”ג קנאביס לחו”ל. שיח לא חשפה כאמור את המחיר בו מכרה את התוצרת לאוסטרליה, אבל ניתן להעריך בזהירות שהמחיר עומד על כ-10 שקלים לגרם ומשכך שהיקף העסקה עומד על כ-1.2 מיליון שקל או מעט פחות. השוק באוסטרליה יכול להוות מקור צמיחה מעניין עבור שיח מכיוון שמדובר בשוק מתפתח שהחברות הקנדיות החזקות עדיין לא הצליחו “להיאחז” בו באופן מלא.

לסיכום

מצד אחד שיח הציגה רווח יפה, הצליחה בצמצום ההוצאות הגולמיות לאחר שחוותה ירידה בהכנסות ברבעון 3 של 2020, והיא בעלת מרגי’ן אוף סייפטי שנחשב גבוה יחסית לשאר החברות בסקטור. מן הצד השני, המכפיל של החברה לא נמוך כל כך, היא רשמה צמיחה שמפגרת בקצב אחר הצמיחה של הסקטור, והיא לא הצליחה להראות גמישות בהפחתת הוצאות ההנהלה בעת הירידה בהכנסות.

יו”ר חברת שיח מדיקל הוא ניר זיכלינסקי ובדירקטוריון החברה יושב גם אלוף במיל’ יעקב עמידרור. מנכ”ל החברה הוא יוגב שריד ואיתו בתפעול החברה המשפחתית, בין השאר, גם אחיו שי שריד ואופיר שריד.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר