שיח ובזלת מבולבלות מהחלטת בג”ץ; משה”ב: הצו חל על כולם

עד יום ראשון הבא אמורות חברות הקנאביס לחזור ולשווק את מוצריהן במחירי ותנאי האסדרה הישנה, כך ע"פ החלטת בג"ץ מסוף השבוע. החברות "שיח" ו"בזלת" הודיעו שהן כרגע לא יודעות האם מחובתן או באפשרותן ליישם זאת וייתכן שלא. גורמים במשה"ב טוענים מנגד כי להבנתם הצו חל על כלל החברות בענף.

חברת הקנאביס “שיח” בהודעה תמוהה לבורסה לפיה לא ברור לה בשלב זה האם היא קשורה או מחוייבת להחלטת שופטי בג”ץ מסוף השבוע לפיה על החברות לחזור לספק קנאביס רפואי במחירי ובתנאי האסדרה הישנה (עד 370 ש”ח ובשיווק ישיר) עד 31.3.2020. בעלי חברת “בזלת” קובע כי הוא אינו מקבל את החלטת בג”ץ וכי ההחלטה תפגע קשות בחברות ובמטופלים – עד סכנת מוות ממש. לעומתם גורמים במשרד הבריאות מעריכים בשיחות פנימיות כי החלטת בג”ץ דווקא כן נוגעת לכלל החברות, כולל כולן, ללא יוצא מן הכלל, למרות שלא מופיעות בשמותיהן המפורשות בעתירה.

שיח: “אנחנו לא צד לעתירה”

לטענת “שיח” בהודעה לבורסה (PDF), מאחר ושמה המפורש אינו מופיע כצד בעתירה לבג”ץ אין היא מבינה האם היא מחוייבת לעמוד בהחלטה מסוף השבוע. “במסגרת ההחלטה הבהיר בג”צ כי צו הביניים מחייב את החברות המשיבות בעתירה, אך החברה, שיח, אינה צד לעתירה,” נכתב. עוד הוסיפו כי “למען הזהירות החברה לומדת את ההחלטה ובוחנת את השלכותיה ואת ההיערכות הנדרשת ממנה ככל שתידרש לשוב לספק קנאביס רפואי ללקוחות במחירים ובתנאי האסדרה הישנה”.

חברת “שיח” אכן אינה מופיעה באופן מפורש כצד בעתירה, ואכן השופטים כתבו במפורש כי תחולתו של צו הביניים כולל “את החברות המשיבות בעתירה”. עם זאת לטענת עו”ד מומחה בתחום “שיח” דווקא כן מחוייבת לעמוד בהוראות הצו ואם לא תעשה כן היא מסתכנת בביזיון בית המשפט. “זוהי היתממות משפטית,” אמר. “הם יסתבכו קשות אם יתעלמו מההחלטה”. למרות הזעזוע בענף מניית “שיח מדיקל” בבורסה איתנה ואף עולה בכמה שברי אחוזים ונסחרת כעת בשווי 280 מיליון ש”ח.

גם עו”ד מרים בריינין, המייצגת את המטופלים בעתירה, מתעקשת כי חברת “שיח” בהחלט מחוייבת להנחיה גם אם שמה אינה מופיע ברשימת “המשיבות” לעתירה, זאת מאחר והבקשה לצו ביזיון בית המשפט הוגש גם כנגדם. “בכבוד, שינסו להפר את הצו,” אמרה בשיחה עם מגזין קנאביס הבוקר (א’). “השופט אמנם לא הוסיף אותם לעתירה, בינתיים, אבל אם הם רוצים להיות משיבים רשמיים אין בעיה…”. עו”ד בריינין הוסיפה כי היא שוקלת לנקוט נגד “שיח” בהליך משפטי בעקבות טענה זו.

כמו כן הדיווח של “שיח” הבוקר מנוגד במשהו לטענותיה מן העבר לפיהן אין באפשרותה להמשיך לשווק קנאביס במחירי האסדרה הישנה, שכן מדובר בפגיעה כלכלית קשה. הפעם, בהודעה מהיום, “שיח” דווקא נשמעת אחרת וטוענת כי גם אם תיאלץ לחזור למכור במחירי האסדרה הישנה הדבר לא יפגע בה: “להערכת החברה גם ככל שההחלטה תחול על החברה לא צפויה לה להיות השפעה מהותית וזאת בהינתן פרק הזמן הקצוב אליו היא מוגבלת (עד סוף מרץ 2020)”.

בזלת: “לא נמכור במחירי הפסד”

חברת “בזלת”, המנהלת מפעל חדש שמספק שירותי ייצור, אריזה ושינוע למספר חברות גידול, מוחה על החלטת בג”ץ אף יותר מחברת “שיח”. לדברי מנכ”ל החברה, מאיר אריאל, “ההחלטה של בית המשפט העליון שגויה, משמעותה היא שהוא רוצה שנהרוג אנשים”. לטענתו “המטופלים יקבלו חרא חומר – בחסות בית משפט. הם פשוט לא מבינים את ההבדלים. מי שחושב שהחומר הישן יותר טוב, לא מודע ל-9,000 בדיקות המעבדה שבידנו. אנחנו קיימים שמונה שנים, וראינו שבאצוות הקודמות ששווקו למטופלים היו עשרות מיליוני חיידקים”.

בראיון לכתבת דה-מרקר שלי אפלברג אמר הבוקר אריאל כי “אני איש חוק ומכבד את בית המשפט העליון בישראל, אך אם ההחלטה תיושם ונצטרך לספק לחולים את הקנאביס הרפואי שסופק תחת הנהלים הישנים, ניצור ‘פרשת רמדיה’ חדשה. אם זה מה שבג”ץ מעוניין לעשות – שיחתום על זה ושיחלק  קנאביס רפואי ברחבה שלו בירושלים. אך אם הוא מחפש תרומות למטופלי הקנאביס, שיפנה למדינה שתממן זאת – אנחנו לא פילנתרופים, אלא גורמים עסקיים שבאו לעשות עסקים. לא נמכור במחירי הפסד”.

עוד הוא הוסיף כי בכוונתו לסגור את המפעלים ולהעבירם למדינה אחרת. “המדינה אמרה לנו לכו תקימו מפעילים, ואמרה שאנחנו בכלכלת שוק חופשי. נסגור את המפעלים ונעביר אותם למדינה אחרת, ואז מה שיקרה שהמטופלים – שכיום חושבים אך ורק על המחיר ולא על הכמות – יקבלו קנאביס רפואי מיובא במחיר של פי ארבעה מהמחיר שכיום הם משלמים עליו באסדרה החדשה”.

אריאל אף מסר כי בעקבות החלטת בג”ץ הוא הודיע לעוסקים בענף על ביטול הסכמים. “התחלנו להודיע לכל מי שחתום עמנו על הסכמים – שאנו מבטלים אותם, שכן לאור החלטת בית המשפט לא נצליח לעמוד בהם. מעבר לכך, אני שולח כעת 110 עובדים הביתה. לפני הרפורמה החדשה עבדתי עם 50 עובדים. זאת החלטה הרת גורל בהתחשב בסכום של 1.5 מיליארד שקל שהושקע בחוות ובמפעלים בישראל. כעת אותן חוות לא יגדלו עבורנו ואנחנו כמפעל לא נייצר עבור אף אחד”.

משרד הבריאות: הצו חל על כולם

כאמור מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי גורמים במשרד הבריאות מבהירים בשיחות פנימיות שצו בג”ץ נוגע להבנתם לכלל החברות ללא יוצא מן הכלל, גם אם שמן אינו מופיע במפורש ברשימת “המשיבים” לעתירה. אף על פי כן לגבי העובדה שבהתנהלותו הוא אולי מסתכן בהפרת צו בג”ץ ובביזיון ביהמ”ש השיב אריאל כי “אני לא חושש. אני רוצה שבית המשפט יכתוב לי מפורשות שאני צריך להפסיד כסף, ושהוא דורש שאני אהיה הספונסר של המטופלים. דקה אחרי – אני תובע את המדינה”.

לגבי אי-בהירות נוספת בהחלטת בג”ץ, לפיה ההנחיה להמשיך לספק קנאביס בתנאי ומחירי האסדרה הישנה רלוונטית למטופלים שתוקף רישיונם פג עד 31.7.19, מסביר עו”ד מומחה בתחום עמו שוחחנו כי אין שום ספק שהשופטים יכללו גם את המטופלים מהאסדרה הישנה שרשיונם פג גם לאחר 31.7 ועד סוף דצמבר 2019. “ברגע שבית המשפט יכיר שיש כאן אי בהירות הוא יצרף את כלל המטופלים להנחיה,” אמר. “חברה שתנסה להתפלפל ולא לספק קנאביס במחירי ותנאי האסדרה הישנה למטופלים שרשיונם פג לאחר 31.7 תחטוף. כולם יצטרכו להתיישר”.

כך או כך השופטים נתנו לחברות זמן מה נוסף, עד יום א’ הבא (15.12), כדי לחזור לספק קנאביס בתנאי ומחירי האסדרה הישנה ו/או למסור תגובתם להחלטה, שיצרה חוסר בהירות רב בענף. חברת “קנדוק” הודיעה כי “אנחנו כמובן פועלים לפי הנחיות בית המשפט. בימים הקרובים נלמד את הנושא ונבין כיצד להיערך”. חברת “בטר” מסרה כי “החברה לומדת את ההחלטה המפתיעה שמתעלמת לחלוטין מהמגדלים”. חברת “שאיפה לחיים” מסרה כי היא מעולם לא הפסיקה את האסדרה הישנה ותמשיך בה כפי שהורה בג”ץ. שאר החברות, “IMC”, “פארמוקן”, “טבע אדיר” ועוד, לא מסרו בינתיים כל התייחסות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר