מגלגל...

השכל: “צדיק מהליכוד ויש לגליזציה”; מנכ”ל העמותה: “לא על הגב שלנו”

ועדת הקנאביס החדשה של הכנסת קיימה היום (ב') את הדיון הראשון שלה, בהשתתפות שר הבריאות ניצן הורוביץ. עיקר הדיון עסק בברכות ליו"ר הועדה ח"כ שרן השכל אך במהלכה התעורר דיון ער בשאלת הקשר בין חוק הקנאביס הרפואי ללגליזציה

דיון ראשון של ועדת הקנאביס הרפואי של הכנסת בראשות ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) נערך היום (ב’) בהשתתפות שר הבריאות ניצן הורוביץ (מרצ), במסגרת הניסיון לקדם הצעת חוק קנאביס רפואי חדשה.

הצעת החוק שתידון בועדה אמורה להביא לשינויים ותיקונים בענף הקנאביס הרפואי בישראל, בעיקר על רקע עליית מחירים באסדרה החדשה המתנהלת מאז אפריל 2019 במתכונת שוק חופשי, לעומת מחירי האסדרה הישנה שהיו תחת פיקוח.

בין השאר מבקשת הצעת החוק לייתר את הצורך בשתי חוליות בשרשרת הייצור של הקנאביס – המפעלים ובתי המרקחת – וכך לנסות לחסוך כמה עשרות אחוזים בעלות הסופית לצרכן שזינקה במאות אחוזים עבור חלק מהמטופלים מ-370 ש”ח בחודש לכל כמות עד אלפי שקלים במקרי קיצון אצל אלה עם הכמויות הגדולות.

לגליזציה או קנאביס רפואי?

בפתח הדיון בירכה ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה): “רוצה להודות לשר הבריאות הורוביץ, מנשבת רוח חדשה במשרד הבריאות על מנת לשנות את הדירקטיבה הקודמת ולסייע למאות אלפי חולים ומטופלים בישראל. זו הפעם הראשונה שבכנסת ישראל תהיה ועדה יעודית שתעסוק בקנאביס רפואי ותתן מענה לחולים שזקוקים לטיפול, היא תאפשר לקדם חקיקה ולהביא פתרונות למטופלי הקנאביס בישראל. גורמים בעלי אינטרסים ביקשו לוותר אבל נאבקתי ואמשיך להיאבק עד שתהיה תרופה זמינה במחיר שפוי שמשמעותה הצלת חיים. המטרה היא לקדם רפורמות שיביאו בשורה ואעשה כל שביכולתי כדי לקדם את הקנאביס הרפואי.”

שר הבריאות ניצן הורוביץ (מרצ): “חלפו הימים שבהם קנאביס היה עניין שלא מדברים עליו ושלא מתייחסים אליו, או משהו שהוא סוג של דבר מפוקפק כזה שרוצים להסתיר אותו, אנחנו בתקופה אחרת וטוב שכך. יש פה חברי כנסת שפעילים בעניין הזה. באופן אישי ופוליטי אני תומך בלגליזציה, אני חושב שזה הדבר הנכון ביותר לעשות, וזו דרך המלך, כי המצב היום הוא מסורבל, מקשה, מגביל, ואני מאוד מודע לזה. נדרש שינוי ולכל אורך הדרך תמכתי בגישה מקלה ומנגישה. לנוכח הקשיים להשיג לגליזציה אנחנו הולכים לכל מיני דרכים אחרות, פתרונות אחרים, חשובים, אם זה קנאביס רפואי.”

ח”כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) שאל: “אז זו דרך לעקוף את הלגליזציה?”

ח”כ השכל התפרצה וביקשה לא להעיר הערות ביניים.

השר הורוביץ המשיך: “יש לנו מצע למפלגה, אנחנו תומכים בלגליזציה, אני רוצה שיהיה לגליזציה, רק שיש קשיים, מבחינה פוליטית קשה להעביר את זה, ולכן הולכים לפתרונות ביניים, למשל של קנאביס רפואי, או CBD. כמה מהעקרונות הללו אנחנו פועלים ליישם במשרד הבריאות. הקמנו ועדה בראשות ד”ר בועז לב, שהמטרה שלה היא לעבור ממשטר של רשיונות למשטר של מרשמים, זו גולת הכותרת של העניין. זה כולל גם גישה כלפי רופאי, כדי שרופאים יהיו מוכנים לרשום את הקנאביס הרפואי. קופות החולים יצטרכו לשתף פעולה, ההסתדרות הרפואית, זה לא סיפור פשוט. נושא חשוב הוא עניין המחיר. סיפור המחיר מאוד מעיק בנושא הזה של קנאביס רפואי, אתם מודעים לבג”ץ שהיה, אנחנו במשרד הבריאות ביקשנו מבג”ץ לעכב, להאריך בכמה חודשים את המתווה הישן. פנינו למשרד האוצר כדי להטיל פיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי לפחות ממכסה מסויימת, ממחיר מסויים. לשלם אלפי שקלים בחודש זה קשה. בריאות עולה כסף, דורשת השקעה והמדינה צריכה להבין את זה. הרבה אנשים מתעשרים מהבריאות, והמטופלים צריכים לקבל טיפול לטוב ונגיש. יש הרבה כסף במערכת הבריאות והוא לא תמיד מגיע למקומות הנכונים. צריך להיות פיקוח על עסקי הקנאביס”.

מנכ”ל חברת יוניבו גולן ביטון התפרץ: “על איזה רווח הוא מדבר?”

ח”כ השכל נזפה: “לא מקובל להתפרץ. היחידים עם רשות להערות ביניים זה חברי כנסת”.

הורוביץ המשיך: “מה שבטוח זה שהמטופלים לא מרוויחים. נושא נוסף הוא מעבר מרשיונות למרשמים, דיברנו על המחירים, יש נושא גם של פתיחת השוק לייצוא. זה ענף חקלאי וחשוב, אנחנו רוצים לאפשר פתיחה של הקנאביס, לתת הקלות רגולטוריות, לאפשר הפקת מוצרים, היום יש לי פגישה עם שרת הכלכלה, אפגש עם חברות קנאביס, זה תחום יצרני גדול בשווי מיליארדים שיכול לתרום לכלכלה הישראלית, מחקר, ייצור, יצוא, ומה שאנחנו נצטרך נעשה. זה נושא שמעורר ויכוחים וטענות וזה בסדר.”

ח”כ רם שפע (העבודה): “יש די הרבה אנשים בבית ששמחים לראות את שלושתנו לראות אחד ליד השני ולראות שאנחנו מסכימים. יש שינוי כיוון כללי משר הבריאות. זה דרמטי. כל מי שרצה לקדם שינוי מדיניות, לא ראה כזה שיתוף פעולה משר הבריאות, אז אנחנו במציאות שונה. אני יושב ראש ועדת ההתמכרויות והסמים. ככזה אני נתקל בהרבה מורכבויות, אתמול הייתי בכפר איזון ופגשנו גם מכורים ומכורות ואת הנהלת המוסד, המקום המופלא הזה, שם המנהלים מבינים שיש שינוי מדיניות, הם אומרים ‘אנחנו איתכם, הפסקנו לעצום עיניים’, וזו בעיניי ברכה גדולה. לצד זה צריכים להיות בהבנה שהמילים שלנו משפיעות על הציבור, על בני נוער, ועל ההשפעות שיש עליהם שהן שונות מההשפעות על הבגירים. אז צריך לזכור את ההשפעות. באותו דיון סיפר מישהו בעילום שם מה קרה לו כשהגיע למקום הזה, סיפר שהנפש שלו נפתחה, הוא שפך בפנינו את ליבו ואמר משפט מדהים: ‘אין אף בית ספר שלימד אותי איך להתמודד עם הנפש ופה הצלחתי להתמודד עם זה’. ואז התחילה שיחה על קנאביס רפואי ודיברנו על כמה קשה למי שמשתחררים מהצבע ודיברנו על זה שאם נצליח לעשות שינוי בקנאביס הרפואי שגם הפתיחות תהיה גבוהה יותר והמחיר יהיה טוב יותר, יותר ישראלים יענה הצורך שלהם”.

שר השיכון זאב אלקין (תקווה חדשה): “העובדה שהחוק עבר בקריאה טרומית ושהועדה הזאת הוקמה היא הוכחה שאפשר לקדם דברים”.

ח”כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד): “זו ועדה שלא נדרשת באמת, כי בסופו של דבר מדובר בתרופה, אני לא מכיר הרבה תרופות אחרות שדורשות ועדה בכנסת. עצם העובדה שהועדה כה נדרשת בגלל הקונספציה הציבורית שיש לקנאביס. אין הפרדה באמת בין קנאביס רפואי לבין לגליזציה או סמים לצריכה אישית, ובגלל שהקנאביס הרפואי הוא תרופה שבדרך כלל ניתנת לאנשים עם בעיות מורכבות, או על התפר כמו מתמודדי נפש, העבודה היא חשובה. הרפורמה שהוביל השר לשעבר ליצמן בא ממקום טוב, להנגיש את התרופה למטופלים, אבל התהליך פגע בזנים ובתמהילים המיוחדים של כל מטופל והמחירים שרק האמירו. אז חרף העובדה שלא היינו זקוקים תיאורטית לועדה, היא מאוד נדרשת, כי מדובר במתן מזור למי שנזקק לתרופה הזאת. כשהועדה הזו תסתיים אני מקווה שנקדם לגליזציה בועדת הסמים בראשות ח”כ רם שפע”.

ח”כ מיכל רוזין (מרצ): “יש פער בין מה שנשמע, לעשן סמים, לבין האמת, אז כשלומדים הבהלה יורדת. בין אם מדובר במתמודדי נפש, מה האלטרנטיבות? האלטרנטיבות הם סמים לא פחות קשים שבעולם ובארץ מכורים אליהם. סמים קשים. פשוט הרופאים נותנים את זה ואת זה, אנחנו מאמינים, אבל גם שם מדובר בסמים קשים מאוד. אני מציעה לנסות לנקות את ההתנגדויות בשביל הבריאות של המטופלים.”

ח”כ אוסאמה סעאדי: “אני אקלקל את הישיבה החגיגית הזאת. מי ששומע את הדברים של היושבת ראש, של השר ושל חבריי כאן, זה בדיוק הפחד והחשש שלנו. שאתם רוצים להגיע למצב של לגליזציה. ואנחנו מתנגדים לזה. ואתה אמרת בצדק, לכן הערתי, שזה פתרון ביניים ושהיעד הוא להגיע למצב של לגליזציה, צריכה עצמית, מה שהיושבת ראש לא הצליחה, וזה לא עבר ונפל, אז עוקפים את זה פעם על ידי קנאביס רפואי. אמרת שזה מסורבל ומקשה ומגביל, אבל ככה צריך להיות, כי זה תרופה לאנשים שזקוקים לה. מה זה, שינוע, ייצור, מכירה, עוד מעט כל רופא ירשום. אם זו תרופה לא צריך את החוק הזה. יש רופא, זה בינו לבין משרד הבריאות. רוצים פיקוח מחירים? תעשו. אבל לבוא ולעקוף את זה… יש פער. אתם רוצים לבטל את העבירה של שימוש בקנאביס. וזה עדיין מוגדר כסם מסוכן. זה בספר החוקים. הייתי עורך דין. ייצגתי כמה. הפסקתי. כי זו עבירה. אתם רוצים לבטל את זה, אם יש לכם רוב, בבקשה. אבל אני, עם החברה הערבית, עם כל המגיפה, להכניס את זה, לבני נוער, לצעירים, להתמכרויות. חסר לנו בחברה הערבית שנתחיל קנאביס? לכן אני אומר, זה דברים עקרוניים. אתם אומרים סעיף ומי אחרי זה סותרים אותו. הרי את לא מסתירה את דעתך שאת רוצה לעשות לגליזציה. ליבי עם המטופלים שצריך לתת להם את התרופות, זה התפקיד של משרד הבריאות. אבל למה צריך חקיקה פרטית, חברת כנסת שתילחם? אם יש בעיות במספר המומחים זה תפקיד של משרד הבריאות. בעניין הזה העמדה שלנו, מכיוון שאנחנו יודעים לאן מובילים אותנו, שזה שלב ביניים, לא רוצים להגיע למטרה הסופית שזה לגליזציה”.

ח”כ השכל השיבה: “יש המון בעיות בקנאביס הרפואי, הדברים יעשו, הועדה הזו דנה לעניין רפואת הקנאביס בלבד כרגע. הייתי שמחה אם הדברים היו נאמרים גם לפני הבחירות. משום שבפאנלים לפני הבחירות, הרשימה המשותפת הודיעה שהיא תומכת. זו הטעיה ציבורית של הבטחות לפני הבחירות ומה שיש לאחרי הבחירות. כשאתם מבטיחים הבטחות בחירות שם, טוב שידעו עכשיו. לעניין הנושא בחברה הערבית, אפשר לעצום עיניים ולטמון את הראש בחול. אבל כפי שיש שימוש בחברה היהודית יש גם בחברה הערבית. אם בקרב היהודים יש 10% שנפתחים להם תיקים פליליים, אצל הערבים 20% נפתחים תיקים פליליים. ההפך. עניין האי-הפללה, קודם כל, כשלא מעבירים את זה, פוגעים באוכלוסיה שלכם. פותחים להם תיקים פליליים והורסים להם את החיים. הוא לא יוכל להיות נהג אוטובוס. על עבירה כזאת אתה הורס את החיים? ולעניין הרפואי – מחלות לא פוסחות על אף מגזר או דת. אותם תשלומים שמשלים היהודים משלמים גם הערבים. מטפלים כדי שתהיה תרופה זמינה במחיר סביר. יש רק מגדלים יהודים? לא, יש גם מגדלים ערבים, גם תעשיינים ערבים. אתם פוגעים בצעירים שלכם שנפתחים להם תיקים פליליים. בתל אביב לא פותחים תיקים פליליים. לכן הייתי מצפה שתתמכו.”

ח”כ סעאדי: “בהצעת החוק שלך בכלל אין פיקוח מחירים אז תפסיקי עם זה. את מדברת על פיקוח מחירים ואין סעיף כזה אפילו”.

ח”כ השכל: “העלות לצרכן היא נגזרת של העלות ליצרן. כשיש רגולציה ברור שיהיה יותר יקר. החקיקה הזאת מביאה חסכון גדול לכיס של המטופלים.”

ח”כ יעל רון בן משה (כחול לבן): “אני כאן כדי לוודא שמתקדמדת הלגליזציה. הילדים שלי כשהיו עוצמים עיניים היו חושבים שלא רואים אותם. היום כשעולה הנושא של שימוש באלכוהול וסמים אחרים, הייתי רוצה לראות שמבינים שהדברים האלה קיימים. אני לא מכירה אלטרנטיבה לקיום דיונים. מי שאין לו ילדים מתבגרים מוזמן לבוא אליי הביתה, בסוף יש דיון על מה מותר ומה אסור וצריך להתמודד עם זה”.

ח”כ יבגני סובה (ישראל ביתנו): “לפני 6 שנים בחיי כעיתונאי עסקו בנושא יצוא קנאביס רפואי, אני לא אשכח כי הסרטון שהעליתי אז הגיע כבר ל-2.5 מיליון צפיות. דיברו על המשבר שהיה בעיקר ברוסיה עם צניחת המטבע, החקלאים מהערבה רצו לעשות הסבה, הבינו שלא כדאי להם למכור פלפלים לרוסיה אלא משהו אחר ואחד הדברים שעלו הכנס היה הנושא של הקנאביס הרפואי. שאפשר להפוך את ישראל למדינה המובילה בתחום. באו כותרות בומבסטיות. אנחנו זוכרים את רה”מ לשעבר, חשבנו שסוף סוף יהיה כסף, שאנחנו נייצא את הקנאביס הרפואי, כי תנאי מזג האוויר מאפשרים זאת, אז אני חושב שהועדה תוכל לתרום בנושא הזה, יש ביקוש רב בעולם לקנאביס רפואי, וכך גם בארץ. הנתון שהושמע אז לפני 6 שנים היה שכבר אז היה שלמעלה מ-280 אלף חיכו לאישור כשהיו 40 אלף אישורים. אני מאלה שתומכים בהגדלת מספר הרופאים שיכולים לתת אישור לצריכת קנאביס רפואי. אנחנו יודעים מסקרים שכמעט 800 אלף איש לפחות פעם בחודש צורכים קנאביס. אז או שנדבר איתם כעבריינים או שנבין שזו המציאות. אז צריך למצוא את האיזון הנכון.”

ח”כ השכל: “יש רוב בכנסת להעביר לגליזציה. בכנסת הקודמת לא יכולתי להעביר את זה עם הקואליציה כי החרדים התנגדו ונעזרתי ביש עתיד מהאופוזיציה. נמצאים באותה סיטואציה. מספיק אחד צדיק מהליכוד שיסכים לעמוד בהבטחת הבחירות של הליכוד, ומחר בבוקר תהיה לגליזציה. תביאו צדיק אחד מהליכוד ומחר תהיה לגליזציה במדינת ישראל. בשבועות הקרובים הועדה תיסע לביקורים בחוות, במפעלים, במעבדות, הם הפלוגה הקדמית, הם יסבירו לנו מה צריך לתקן בחקיקה. אחר כך נקיים דיון עם המטופלים ולאחר שנבין את המכלול הזה נתחיל בדיון העומק בחקיקה כדי להבין איך ומה אנחנו מתקנים.”

עו”ד חץ דוד, יו”ר עלה ירוק: “כמומחה למדיניות וחקיקה זו ועדה מיותרת, כי כל הדברים היו צריכים להיפתר במשרד הבריאות, אבל זה לא יקרה מכיוון שהבעיה היא משרד הבריאות. ולכן הועדה הזו היא הדבר החשוב ביותר מכיוון שהיא מאפשרת לייצר לחץ על משרד הבריאות וחשוב להמשיך את הלחץ הזה ואם משרד הבריאות לא יקדם את זה, להביא את החקיקה הזאת. מתוקף מעמדי אני אחטא לתפקידי הציבורי אם לא אומר שהחלטת הכנסת ארוכת השנים לנקוט באלימות נגד צרכני הקנאביס זו ההחלטה הפסולה והפגומה שמביאה אותנו לדיון של איך לעזור לאנשים לקבל מזור בבעיות הרפואיות שלהם. זה קודם לשבת, זה קודם לתורה. אם לא האפליה הלא חוקתית והשערורייתית נגד צרכני הקנאביס, לא היינו נמצאים פה. המצב הוא שבתוך עשור מאז התחילו לדבר על אסדרה, עברנו ממקום ראשון לכישלון. החברות הקנדיות שלא היו שוות כלום והישראליות היו בראש החץ העולמי. החברות הישראליות הבינו שאי אפשר לעבוד כאן, הידע של ישראל עבר לשם, והיום החברות הקנדיות שוות מיליארדים והישראליות לא שוות כלום. ישראל הפסידה אולי מאות מיליארדים כי לא רואים איך זה ישתקם. למרות שהאשמה היא המערכת הפוליטית, הסיבה שלא מצליחים להתגבר על זה זה הרופאים, הרוקחים וחברות התרופות, שהדרישות שלהם הן סחיטה. אנחנו חלשים נגדם במאבק הציבורי. אני קורא פה לכל חברי הכנסת להיכנע להם להכל, לתת להם להכל, אם צריך לתת להם כסף, ליובל לנדשפט, שימו להם בחשבון הבנק, על מה אתם חוסכים? הדרישה של משרד הבריאות כדי להסדיר את הקנאביס דל-THC הם רצו 10 פקידות, מה הבעיה לתת להם 10 פקידות. כשאני אומר להיכנע להם, אני מתכוון להיכנע ובעוד שנתיים שלו לקחת את זה.

מנכ”ל חברת יוניבו גולן ביטון: “בתור מנכ”ל חברת יוניבו נוצרה פה תעשיה. יש בתי מרקחת, יש מבחר מעל 40 מותגים. פעם באילת לא יכלו לקנות קנאביס. אל תשכחו את זה. יש בעיות אבל אנחנו מטפלים. ככה אפשר להצליח. מטופל באילת לא יכל לרכוש קנאביס. גם במעלות. לגבי המחיר זה נכון. הועדה תראה שאף חברה לא מרוויחה. שלא תחשבו שחברות מרוויחות. הרגולציה מאוד מקשה. ואז נוכל באמת להוזיל מחירים. אף חברה לא מרוויחה. אין דבר כזה שחברות מרוויחות. חברות מפסידות.”

יו”ר עמותת מלאכים בירוק, ניר יופטרו: “אנחנו מקווים שהועדה תעסוק בעניין של הקנאביס שלא מוגדר כתרופה אלא כסם מסוכן. זה המעכב העיקרי של השוק. זה המוצר היחיד שניתן על ידי רופא אך לא בשוק הפרטי. אין לנו זמן לחכות לרופאים. שילוב של קופות החולים ומשרד הבריאות שהתחמק מהנושא. חייבים את קופות החולים איתנו. שתהיה נגישות למוצרים, לא רק תפרחות ושמנים מדוללים, זה המשחות. המחיר הוא משתנה שקשור גם לאיכות, האיכות מאוד ירודה, יש מי מוכן לשלם מחיר גבוה עבור טיפול ראוי ואנחנו דורשים גם את זה.”

פרופ’ חגי לוין, יו”ר איגוד רופאי בריאות הציבור: “צריך את האיזון הנכון. אנחנו מבקשים שאחד מיעדי הועדה יהיה הגנה על בריאות הציבור. באופן ספציפי לשים לב לאופן הצריכה, שלא צריך להיות דרך העישון. להפך. להקפיד שלא תהיה זליגה למשפחה ובני נוער, בדיוק כפי שנעשה עבור תרופות וטיפולים אחרים.צריך לראות איך קנאביס משפיע על נהיגה. טוב שהועדה תכניס את היד לנושא הזה. צריך להסדיר את זה.”

ח”כ השכל: “כפי שכתוב בתרופות אחרות שאסור לנהוג תחת השפעה, גם בקנאביס צריך להיות רשום, אבל בקנאביס שוללים למטופלים את הרישיון, ופה צריך לעשות את הצדק”.

דנה בראון, מנכ”ל עמותת קנאביס רפואי: “חיי אדם תלויים בועדה הזאת, ואני רוצה להגיד לכל מי שנמצא בחדר הזה כי הוא רוצה לגליזציה – לא על הגב שלנו. אנחנו יושבים פה כבר שעה ובתוך השעה הזאת כמות הזמן שדיברתם על המטופלים לעומת הרווחים ועל הלגליזציה ועל הפלילי. צריך להיות טיפול רפואי נגיש בקנאביס. מה שאני מצביעה עליו הוא מה שכולנו מרגישים. שהסיפור של הטיפול בנו, כל חבר כנסת הסכים, איפה זה נתקע? באותו מקום שח”כ סעדי הצביע עליו. במקום בו יש מדברים לגליזציה. התקווה שלנו עבור הועדה היא שיהיה לנו בית, שפעם אחת יטפלו בנו בלי תלות בטיפול בבעיה שדקל הצביע עליה, על העלויות שלהם, כמה הם רוצים לפתוח את השוק, כשחולה רוצה אינסולין אף אחד לא מדבר איתו על כמה זה עולה לחברה לייצר או אולי נעשה לגליזציה לכולם. זו ההסכמה שהיתה לנו לאורך כל הדרך, אחרת לא את ולא אני לא היינו הולכים ומציעים פתרונות שהם נפרדים. יש הבנה שמדובר בשתי סיטואציות נפרדות. אנחנו מבקשים שהועדה הזאת תוריד מהגב שלנו את הנטל של הלגליזציה, אנחנו לא קשורים לזה. אנו מוטרדת מהמינוי של ד”ר בעז לב לעמוד בראש הועדה שדנה בנושא המחירים”.

ח”כ השכל: “נושא הועדה הוא קנאביס רפואי. יש לחברי הכנסת מטרה משותפת של לגליזציה, אבל היה ברור לכולם שהנושא הוא דיון בקנאביס רפואי, ואף אחד לא עושה דבר על גב המטופלים. יש כאן חברי כנסת שכל מטרתם היא לסייע לחולים במדינת ישראל. חבל לי שנותנים פרשנות שונה.”

עו”ד אריאל גרופר, לשכת עורכי הדין: “השחקנים בשוק על סף קריסה. לחברות בענף אין הרבה אוויר להמשיך. אני ראיתי איך מפוצצים אנשים באופיאטים, גורם המוות מס’ 1 בתקופת טראמפ, גם בארץ מחרישים את זה. חברות התרופות דוחפות את האופיאטים האלה. יש להם אינטרס לקדם את זה. לגבי המחירים – תשחררו את הרגולציה, המחירים ירדו. אתם מעמיסים על היצרנים, המחיר הגבוה חלק ניכר ממנו הוא הרגולציה. יש קשר בין הדרים ואני מקווה שנפתור את זה פה. לא אכנס לנושא הלגליזציה אבל קנאביס זה עובדה אם תרצו או לא, חוקי או לא, זו גזירה שהציבור לא רוצה לעמוד בה.”

ח”כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה): “עו”ד גרופר הרים להנחתה. אני מרגיש שיש פה אנשים שצריכים את זה. ובכוונה אני אומר צריכים ולא צורכים. ויש מצד שני מציאות שגורמת לשימוש לרעה. עלינו כועדה מוטל לעשות הכל שאלה שצריכים יקבלו במינימום בעיות, ושאלה שלא צריכים את זה לא יהיה שימוש לרעה. אני מכיר ומדוע, ונפגש עם הרבה גורמים בעניין הזה. אנחנו תמיד נגד ביורוקרטיה אבל גם נגד שימוש לרעה.”

ח”כ השכל סיכמה: “בשבוע הבא נחל בדיונים במפעלים, אני מציעה ליצרנים להתכונן לנושאים המחקר והפיתוח, הוצאות, רגולציה – שקפים ומצגות, זה הזמן להכין אותם. אתם תתנו לנו את הכלים להבין את המצוקות שלכם, את הכשלים בשרשרת עד שזה מגיע למטופלים. אני מציעה שתנצלו את הזמן כמו שצריך מכיוון שאלו יהיו יומיים שלמים בהם חברי כנסת מגיעים אליכם ללמוד ולהבין. לעניין המטופלים נמצאים לא מעט מטופלים. יתקיים גם דיון עם המטופלים שיציגו את הכשלים ברפורמה הנוכחית. אני מציעה למטופלים להגיע עם מצגות ונתונים, על מנת ללמד אותנו, חברי הכנסת, לתת לנו את הכלים להבין איזה תיקונים אנחנו צריכים לעשות”.

ועדת הקנאביס

הועדה הוקמה למעשה בעקבות הבטחה שניתנה לח”כ השכל בתקופת הממשלה הקודמת על מנת שתסייע בהפלת הממשלה, שכזכור קידמה לגליזציה. עם הפלת הממשלה, נפלה גם הצעת החוק ללגליזציה, אך כעת בממשלה הנוכחית לא ניתן לקדמה בגלל התנגדות רע”מ.

הועדה החדשה, שנקראת “ועדת הקנאביס”, היתה אמורה לדון גם בחוקי הלגליזציה אך כאמור בעקבות התנגדות מפלגת רע”מ למהלך וגם בעקבות חשיפת ניגוד עניינים בין מפלגת תקווה חדשה לחברת הקנאביס פנאקסיה, נקבע לבסוף שהדיונים בה יהיו רק על קנאביס רפואי.

יש לציין ששר הבריאות הורוביץ הביע לאחרונה התנגדות להקמת הועדה ולעצם מטרתה לקדם את חוק הקנאביס הרפואי של ח”כ השכל שבינתיים אושר בקריאה טרומית ועתיד, אולי, להשלים הליך חקיקה מלא (קריאה ראשונה, דיונים נוספים בועדה וקריאה שנייה ושלישית).

לעמדת הורוביץ, סעיפי החוק עלולים מצד אחד לגרום ליותר נזק וסיבוכים מאשר תועלת, למשל להעביר את האחריות על התחום למחלקת התרופות במשרד הבריאות שהינה מחלקה קפדנית ושקשוחה בהרבה מהיק”ר, ומצד שני לדבריו אין בהצעת החוק צורך מכיוון שניתן להביא לתיקונים הנדרשים באמצעות נהלים ותקנות שבסמכותו ושבכוונתו לקדם בכל מקרה.

מי שיקבע את עתיד חוק הקנאביס הרפואי ואת גורל הדיונים בועדת הקנאביס של הכנסת היא מפלגת רע”מ, מכיוון שברגע האחרון השתנה הרכב הועדה ונקבע כי במקום רוב של 2 ח”כים יהיה לקואליציה רוב של ח”כ אחד בלבד. כלומר, אם החוק יהיה מתירני מדי, רע”מ תוכל להצביע עם האופוזיציה ולסנדל אותו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר