21 מיליארד דולר בשנה: שיא עולמי חדש במכירות קנאביס חוקי

מוצרי קנאביס חוקיים בשווי 21 מיליארד דולר נמכרו ברחבי העולם בשנת 2020 - שיא עולמי חדש. הנתון מסמן עלייה של 48% לעומת שנת 2019. על פי הערכות יגיע המספר עד 55.9 מיליארד דולר עד שנת 2026

שנת 2020 לא תיזכר בהיסטוריה כאחת השנים הטובות של האנושות, אולם יש תעשיות ומוצרים שכן זכו בה לצמיחה גדולה, אולי דווקא בגלל נגיף הקורונה?

אחת התעשיות הללו היא תעשיית הקנאביס, שזכתה לצמיחה משמעותית ביותר ב-2020. מכירות הקנאביס החוקי בעולם הסתכמו בשנה החולפת ב-21.3 מיליארד דולר, עלייה של 48% משנת 2019, שבה הסתכמו המכירות ב-14.4 מיליארד.

בקנדה למשל צמחו מכירות הקנאביס החוקי בשנת 2020 ב-61%, והגיעו לסכום של 2.6 מיליארד דולר. בארה”ב הגיעו מכירות הקנאביס החוקי בשנת 2020 לשיא חדש של 17.5 מיליארד דולר, כאשר האמריקנים צורכים יותר קנאביס מאי פעם, כך על פי דו”ח חדש של חברת  המחקר BDS Analytics המנתחת את נתוני מכירות הקנאביס במדינה.

על פי הדו”ח, מדובר בעלייה של 46% לעומת שנת 2019, כאשר עיקר הגידול במכירות הגיע משווקי השימוש למבוגרים, במיוחד משווקים “ותיקים” כמו זה של מדינת קולורדו, שבה גדלו המכירות ב -26% והסתכמו ב -2.2 מיליארד דולר. שוק נוסף שגדל באופן משמעותי הוא זה של מדינת אורגון, שזכתה למכירות של 1.1 מיליארד דולר, עלייה של 39% בהשוואה לשנת 2019. 

קליפורניה, אחת הכלכלות הגדולות בעולם וכלכלת הקנאביס הגדולה בארה”ב, העומדת על 3.5 מיליארד דולר, הגדילה את המכירות ב-586 מיליון דולר, ואילו פלורידה ראתה גידול של 473 מיליון דולר. באילינוי, שהרחיבה את שוק הקנאביס הרפואי גם לשימוש בקרב מבוגרים בשנה שעברה, נרשמה עלייה של 784 מיליון דולר במכירות. 

על פי התחזיות של BDSA, עד שנת 2026 צפוי שוק הקנאביס החוקי בעולם להגיע למכירות של 55.9 מיליארדי דולרים בשנה, ואילו בארה”ב צפויות המכירות השנתיות לעמוד על 41 מיליארד דולר בשנה.

מחוץ לקנדה וארה”ב נמכרו בשנת 2020 מוצרי קנאביס חוקיים בשווי מיליארד דולר, כך על פי הדו”ח, שמעריך שבשטח זה יימכרו עד שנת 2026 מוצרי קנאביס ביותר מ-8.3 מיליארד דולר, בעיקר במקסיקו, גרמניה, בריטניה, צרפת ומקסיקו.

“העלייה במכירות הקנאביס עשויה להיות יציבה וחסינה גם לאור המיתון הכלכלי שהביאה הקורונה”, אמרה קלי נילסן, מנהלת את מחלקת הניתוח של BDSA. 

לדבריה, “שלושה דברים תרמו לצמיחת הענף בשנה שעברה. הראשון שבהם הוא דווקא הנגיף, שכן בתי מרקחת היו ‘עסקים חיוניים’; השני הוא העובדה שלקוחות נוספים נכנסו לשווקים בוגרים כמו קליפורניה, קולורדו ואורגון; והשלישי הוא שמדינות כמו אילינוי ואריזונה יצרו שווקים חדשים לשימוש בקנאביס בקרב מבוגרים”.

גורם נוסף המניע את צמיחת הענף הוא גורם פשוט וברור יותר: יותר אנשים צורכים יותר קנאביס. כ-30% מהצרכנים שנסקרו על ידי BDSA אמרו כי הם קונים מוצרי קנאביס לעיתים קרובות יותר, ואילו 25% מהצרכנים טענו כי השימוש בקנאביס גדל עוד לפני המגפה.

כך למשל, בכל שווקי השימוש החוקי למבוגרים בארה”ב, מספר האנשים שהודו בצריכת קנאביס לפחות פעם אחת בחייהם בסוף שנת 2020 היה גדול מאשר בחצי השנה קודם לכן. על פי הדו”ח, 43% מהאנשים המתגוררים במדינות שבהן קיימת לגליזציה של קנאביס למטרות פנאי הודו שהשתמשו בקנאביס לפחו פעם אחת בחייהם, זאת לעומת 38% בלבד בסוף המחצית הראשונה של 2020. רק בקולורדו, אגב, 48% מהמבוגרים במדינה הודו שצרכו קנאביס בחייהם, כמעט אחד מכל שני בני אדם.

מדינה נוספת שחווה “קתארזיס” של קנאביס היא כמובן קליפורניה. ג’וש בובק, קמעונאי קנאביס שבבעלותו רשת “אורבן לייף” שלה שבע חנויות ובסיסה בדרום קליפורניה, אומר כי שנת 2020 היתה שנה קשה, אך החברה שבבעלותו השיגה מכירות שיא.

“השבוע שעבר היה השבוע הטוב ביותר שלנו אי פעם,” אמר בובק, שהסביר כי המלחמה במכירות הבלתי חוקיות תרמה מאוד לעסקיו. “חנות החברה בסן דייגו, היושבת צפונית לגבול עם מקסיקו, הוקפה בעשרות חנויות בלתי חוקיות עד לשנה שעברה, אמר בובק, “אולם עיריית סן דייגו סגרה אותן וכל התנועה עשתה את דרכה לחנויות חוקיות, כמו זו שלנו. החנות שלנו על הגבול היא עכשיו החנות העמוסה ביותר שלנו, כשרק לפני שנתיים היא הייתה החנות הכי איטית”.

במקביל אמר בובק כי חנויות הנמצאות במוקדי התיירות, סבלו דווקא מירידה במכירות, מן הסתם בשל היעדר התיירים. לדבריו, “מיקום הדגל שלנו, שנמצא ליד Sea World, סבל מאוד בגלל הירידה בתיירות”.

נתון מעניין נוסף העולה מהדו”ח הוא גידול של 25% מהאמריקאים שהחלו להשתמש במשלוחי קנאביס, מן הסתם בשל הסגרים וההגבלות שחלו בגלל הקורונה. “סאווה”, חברת משלוחי קנאביס העובדת ב-70 ערים ועיירות באזור סן פרנסיסקו, נהנתה מזינוק במכירות בתחילת המגיפה – שלא באמת הסתיים.

“ראינו צמיחה של 60% במכירות בשנת 2020,” אומרת מייסדת ומנכ”לית החברה, אנדראה ברוקס. “זה מספר יוצא דופן כפי שהיתה לעולם שנה יוצאת דופן, אולם הצמיחה במכירות קשורה בהחלט גם לעובדה שיותר צרכנים עוברים אלינו מהשוק הבלתי חוקי”.

לדבריה, “לגליזציה זה לא כמו להפעיל מתג חשמלי והופ, המכשיר פועל. זה תהליך מתמשך ואנשים נעים לשוק החוקי יותר ויותר, במקביל להבשלת השוק הזה ולעלייה בתנאים שהוא מציע”.

למרות החדשות המשמחות, חשוב לציין כי עיקר תעשיית הקנאביס בארה”ב נמצאת עדיין בשוק השחור. על פי הערכות, מכירות הקנאביס הבלתי חוקי מסתכמות ביותר מ-100 מיליארד (!) דולר בכל שנה. 

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר