שיאנית העולם: זינוק של פי 4 בצריכת קנאביס בישראל

נתונים מסקר רשמי חדש של הרשות למלחמה בסמים מראים על זינוק אדיר של ישראל בצריכת קנאביס – פי 4 מהסקר האחרון והיישר למקומות הראשונים בעולם. 33% מגילאי 26-40 עישנו קנאביס בשנה האחרונה. 27% בגילאי 18-65 ו-41% בקרב צעירים 18-25. “לבחון מחדש את מדיניות האי הפללה,” מבקשים ברשות.

הסקר הרשמי האחרון שערכה הרשות למלחמה בסמים בשנת 2009 מצא כי רק 8.8% מהישראלים בני 19-40 עישנו קנאביס בשנה האחרונה, נתון שהציב את המדינה הקטנה במקום טוב באמצע רשימת השימוש בקנאביס במדינות העולם.

אך כיום, כעבור 8 שנים, נתונים חדשים מסקר רשמי שעתיד להתפרסם על ידי הרשות בשבועות הקרובים ונערך בקרב ישראלים במהלך השנה האחרונה, מראה על קפיצה אדירה באחוזי צריכת הקנאביס במדינה – עד פי 4 ויותר – היישר למקום הראשון בעולם.

27% מהישראלים מעשנים קנאביס

על פי הנתונים, שנחשפו על ידי כתב ‘ידיעות אחרונות’ אמיר שואן, בעוד שבשנת 2001 עמד מספר הצרכנים בגילאי 19-40 על 8% בלבד, בשנת 2005 על 8.5% ובשנת 2009 סיפרו כאמור 8.8 אחוזים כי השתמשו בקנאביס, בשנת 2017 עומדים הנתונים על 27%.

תוצאות הסקר המלאות מראות כי כמעט מחצית (41%) מבני ובנות 25-18 השתמשו בקנאביס בשנה האחרונה, ו-33% מבני ובנות 40-26.

מהסקר עולה כי גברים מעשנים בשיעורים גבוהים יותר מנשים. כך לדוגמה, כמחצית מהגברים הצעירים (25-18) דיווחו על שימוש בקנאביס, ושליש מהנשים.

במקביל לעלייה באחוזי השימוש נמצאה ירידה חדה במה שמכונה “תפישת המסוכנות” של החומר. הרבה פחות ישראלים חושבים היום שקנאביס מסוכן: 35 אחוזים מתוך בני 25-18 חושבים שקנאביס כלל לא מסוכן, ול-40 אחוזים אין דעה.

ד”ר יוסי הראל פיש, מדען הרשות, הסביר כי יש שלוש סיבות לעלייה מרשימה זו באחוזים: “במדינת ישראל יש אחוז מאוד גבוה של שימוש בקנאביס הרפואי, זה גורם לאנשים לחשוב שזה בסדר כי זו הרי תרופה. הסיבה השנייה היא השיח שמדבר על לגליזציה, לו שותפים ידוענים ושמפחית את תפישת המסוכנות. הדבר השלישי, תיאוריית הנורמליזציה – השימוש בקנאביס הפך בשנים האחרונות מלא-מקובל למקובל וכך המון משתמשים נורמטיביים נכנסו למעגל.”

יש לציין שלאור השינוי בדעת הקהל לרבים מהנסקרים נוח יותר להודות בשימוש לעומת בעבר, אך למרות זאת מדובר בזינוק חריג בנתונים גם לעומת מדינות שעברו תהליך זה בעבר.

ראשונה בעולם?

על פי נתונים אלו, בהשוואה לסקרים שנעשו במדינות אחרות בעולם, ישראל נמצא בצמרת השימוש בקנאביס, אם לא המובילה.

בסקר שנערך בהולנד ב-2014 עלה כי רק 8% מהאוכלוסייה משתמשים בחומר, ומסקר דומה מאותה שנה בארצות הברית עלה כי 16.2% מהאוכלוסייה השתמשו. בסקר שנערך בבריטניה ב-2010 נקבע כי 6.6% מהאוכלוסיה משתמשים.

“למעשה, רק בארבע מדינות בעולם עלה מספר המשתמשים על 20% – גאנה, איי מריאנה הצפוניים, פלאו ופפואה גינאה החדשה, המדינה היחידה שעברה את ישראל עם 29.5%. עם זאת יש לסייג כי הסקרים במדינות אלו פחות עדכניים וייתכן כי הנתונים השתנו, אבל אין ספק שישראל מהמובילות בעולם,” אומר שואן.

ברשות למלחמה בסמים מקווים שתוצאות הסקר יעצרו את התכנית הממשלתית להטמעת אי הפללה בישראל: “עכשיו תצטרך הממשלה לשוב ולבחון את מדיניות אי ההפללה שלה,” אומר על פי הדיווח גורם ברשות. “זה ברור שאחרי שהמדיניות תיכנס לתוקף תהיה עלייה נוספת במספר המשתמשים, כבר היום אנחנו מקום שני בעולם, מה השאיפה? שנהיה מקום ראשון? בהחלט אור לגויים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר