שיא חדש: גידל כחצי טון קנאביס – נענש בעבודות שירות

המדינה דרשה להטיל עליו לפחות 4 שנות מאסר בפועל, אך השופטת מרב גרינברג שיחררה נאשם בגידול 425 ק"ג קנאביס בשווי עשרות מיליוני שקלים לביתו, עם עונש קל יחסית: 9 חודשי עבודות שירות

בית המשפט המחוזי בלוד גזר לאחרונה עונש קל מאוד יחסית, אולי אף תקדימי, של 9 חודשי עבודות שירות, על ב’ (25), לאחר שנתפס לפני כשלוש שנים מגדל יותר מ-425 ק”ג קנאביס. חברו, ש’ (29), שהואשם כי סייע לו, ירצה 7 חודשי עבודות שירות.

עונש במתחם מקל שכזה, היה עד כה שמור למקרים בהם נתפסו מי שגידלו כמה עשרות ק”ג לכל היותר, אך לא מאות ק”ג כמו במקרה הזה, זאת בנוסף לכך שבכתב האישום נטען כי מדובר בכמות ששווה עשרות מיליוני שקלים, ולמרות שלצורך הגידול הם אף גנבו חשמל בשווי כ-700,000 ש”ח.

בכתב האישום שהוגש נגד השניים לאחר שנתפסו, פורט בין היתר כי ב’ שכר אולם בקומה שנייה בבניין בראשון לציון, ובמשך כשנה גידל בסיועו של ש’ מאות שתילי קנאביס באמצעות אדניות, חומרי דישון, משאבות, מזגנים, מנורות, מחשבים וציוד רב נוסף.

השניים, שיוצגו על ידי עו”ד קובי בן שעיה, נשלחו לתסקירי שירות מבחן, בסופם המליץ שירות המבחן על ענישה שיקומית בלבד. השופטת מרב גרינברג קיבלה את ההמלצות, בין היתר עקב הליך טיפולי משמעותי שעברו השניים, וגזרה עליהם את העונש הקל.

בין היתר נקבע בתסקיר שירות המבחן כי ב’, נעדר עבר פלילי, סבל מהפרעות, נשר מהלימודים ועזב את בית הוריו, התמכר לקוקאין ולסמים ממריצים ועקב כך צבר חובות לגורמים עברייניים שלדבריו הפעילו עליו לחץ כבד לנהל את פרוייקט הגידול הלא חוקי.

“הנאשם נקלט מיוזמתו בקהילה הטיפולית ‘רטורנו’ וסיים את הטיפול בהצלחה, עבר תהליך משמעותי והוא בעל מוטיבציה לשנות אורחות חייו,” נכתב בתסקיר. “השתת מאסר בפועל עלולה לחשוף אותו להשפעות שליליות ולהביא לנסיגה במצבו”.

לגבי ש’ קבע שירות המבחן כי גם הוא נעדר עבר פלילי, נשוי, מתגורר בבני ברק, עובד ומתנדב בארגון ‘איחוד הצלה’ כחובש, אשר החל להשתמש בסמים על רקע קשיי התמודדות עם משבר זוגיות. את הסיוע באספקת הציוד לגידול לב’ עשה ממניעים של קשיים כלכליים.

במהלך המשפט המדינה דרשה להטיל על ב’ עונש של 4-6 שנות מאסר בפועל, ועל ש’ עונש של 2-3 שנות מאסר בפועל. עו”ד בן שעיה דרש מנגד לאמץ את המלצת שירות המבחן, הסביר ששני הנאשמים עברו תהליך משמעותי של שיקום והדגיש כי עונש מאסר יפגע ביציבותם.

השופטת מרב גרינברג (צילום באדיבות אתר בתי המשפט)
השופטת מרב גרינברג (צילום באדיבות אתר בתי המשפט)

בגזר הדין כתבה השופטת גרינברג בין היתר כי “נסיבות מעשי הנאשמים, בדגש על ב’, חמורות ביותר. הוא הרוח החיה מאחורי הקמת המעבדה, שכר אולם, רכש 14 מזגנים, 72 מאווררים ובמשך שנה הפעיל מעבדה, או שמא נאמר מפעל, תוך שהוא גונב חשמל.”

השופטת קיבלה עקרונית את עמדת המדינה לפיה מתחם הענישה הראוי במקרים שכאלה הוא בין 4-6 שנות מאסר לב’ ובין 2-3 שנות מאסר לש’, אך קבעה כי יש לתת משקל לשאלה האם הנאשם השתקם או שיש סיכוי של ממש שישתקם, וכי שיקול זה עשוי לגבור על שיקולי ההרתעה והגמול.

לפיכך היא גזרה כאמור עונשים קלים יחסית של 9 חודשי עבודות שירות על ב’ לצד קנס כספי בסך 30,000 ש”ח ועונש מאסר על תנאי, ושל 7 חודשי עבודות שירות על ש’ לצד קנס כספי בסך 12,000 ש”ח. יחד עם זאת, בגין גניבת החשמל הוגשה במקביל נגד השניים תביעה אזרחית, כך שהם עוד יישאו בעלויות נוספות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר