‘שחררו את הצמח’: בעולם צעדו למען לגליזציה

צפו בתומכי קנאביס ממדינות בכל העולם שצעדו בסוף השבוע ברחובות הערים המרכזיות לציון “צעדת הקנאביס הבינלאומית” – אירוע המחאה השנתי של תומכי הלגליזציה. אלפים רבים צעדו, רקדו, ניגנו ושרו בקריאה לממשלות לשחרר את הצמח הן לחולים והן לבריאים.

בישראל נוהגים צרכני הקנאביס לציין את יום הקנאביס הבינלאומי (20 באפריל) בפיקניקים יחד עם קולגות בכל העולם. עם זאת – מלבד אירוע ראשון ואחרון בשנה שעברה – מ”צעדת המריחואנה הבינלאומית” המצויינת בכל יום שבת הראשון של חודש מאי, נוהגים הישראלים להתעלם בדרך כלל, אולי בגלל הסמיכות לימי הזיכרון והשואה.

כבכל שנה מזה 18 שנים, אלפים רבים של אזרחים שטפו במהלך אתמול (7.5) את רחובות הערים הגדולות בעולם בצעדות-ענק בקריאה להפסקת הפללת הצמח וצרכניו ובקריאה לשינוי החקיקה הנוקשה.

בסך הכל מצוין מצעד הקנאביס הבינלאומי (Global Marijuana March – GMM) ב-829 ערים ב-72 מדינות. הנה כמה מהבולטים שבהם:

בואנוס איירס, ארגנטינה

אלפי מפגינים צעדו בבירת ארגנטינה, בואנוס איירס, לצד ילדים הרתומים לכסאות גלגלים הסובלים ממחלת האפילפסיה. כשבידיהם דגלים ושלטי ענק דרשו המפגינים שהקנאביס יעבור תהליך לגליזציה לשימוש רפואי, ותהליך רגולציה לגידולו וצריכתו על פי חוק.

https://www.youtube.com/watch?v=pm-JaM8NCmY

ריו דה ז’נרו, ברזיל

גם בריו דה ז’נרו, בירת הקרנבלים של ברזיל, צעדו אלפי מפגינים לאורך נופיה האייקונים של העיר, כשהם קוראים ללגליזציה של קנאביס במדינתם ולהתרת שימוש וגידול שלו באופן פרטי. בנוסף דרשו להגביר את המודעות לקנאביס הרפואי ולכמות החולים שזקוקים לו.

הפוליטיקאי הברזיליאני רנאטו צ’ינקו (Renato Cinco) לקח חלק בהפגנה ואמר שהלגליזציה תוכל להפחית את הצפיפות בבתי הסוהר. “לגליזציה יכולה להיות גם פתרון לבעיית פיצוץ האוכלוסין בבתי הסוהר במדינה כשהיום מרבית האסירים הנאשמים בעיסקאות והעברות סמים, מואשמים על עבירות מריחואנה.”

טורונטו, קנדה

כ-20,000 פעילים התכנסו בפארק המרכזי בטורונטו בכדי לקחת חלק במצעד הבינלאומי 2016:

קנדה אמנם עומדת על סיפה של לגליזציה, זאת בעקבות בחירתו לראשות הממשלה של מנהיג המפלגה הליברלית ותומך הלגליזציה ג’סטין טרודו, אך פעילי הלגליזציה במדינה הקרה – שהם כנראה הקהילה המגובשת ביותר בעולם בתחום זה – לא ויתרו על ההזדמנות להתלונן בין השאר גם על המחירים הגבוהים של הקנאביס הלא חוקי.

“אלפי אנשים עדיין עומדים בפני אישומים פליליים,” מסר אחד ממארגני האירוע בראיון ל’טורונטו סאן’. “הקנאביס היום יקר מאוד בגלל שאינו חוקי ועל כן צריך לקדם את הלגליזציה. אנו מעריכים את המפלגה הליברלית שמקדמת את הנושא כעת, אך זה קורה לאט מדי.”

קלן, גרמניה

קלן הייתה רק אחת מכמה ערים בגרמניה בהן צעדו פעילים למען לגליזציה של קנאביס. אלפי מפגינים נהנו ממזג אוויר טוב לצעידה תוך שהם מלווים במוסיקת רגאיי מקפיצה:

גרמניה אמנם מקלה יחסית על צרכני הקנאביס במדינה, ואמנם אישרה כי בשנה הבאה (2017) תאשר הקמת ענף קנאביס רפואי, אך החוק היבש קובע שקנאביס איננו חוקי ונחשב לסם אסור ומסוכן.

תומכי הקנאביס הגרמנים רוצים לגליזציה ודרשו אותה בקול רם:

מדריד, ספרד

אלפים הפגינו בעוצמה בבירת ספרד, מדריד, במהלך השבת. תהלוכת הענק לוותה באוטובוס צהוב פתוח שהפציץ מוסיקה דרך רמקולים עצומים, שלטים ודגלים ובלונים:

מצעד הקנאביס הבינלאומי מדריד 2016
מצעד הקנאביס הבינלאומי מדריד 2016
מצעד הקנאביס הבינלאומי מדריד 2016
מצעד הקנאביס הבינלאומי מדריד 2016

קייפ טאון, דרום אפריקה

אלפי תומכי הקנאביס בדרום אפריקה יצאו לרחובות העיר קייפ טאון, מלווים בשלטי ענק ובשירה אדירה לשחרור העשב.

למעלה מ-3000 מפגינים לקחו חלק בהפגנה, חלקם מעשנים קנאביס, ואחרים מחזיקים בצמחי קנאביס בעציצים. “אנחנו צועדים למען הלגליזציה והרגולציה של הקנאביס בדרום אפריקה,” מסר ראש המארגנים יוהאנס ברקהאוט (Johannes Berkhout) לסוכנות הידיעות AFP.

מצעד הקנאביס הבינלאומי קייפ טאון 2016
מצעד הקנאביס הבינלאומי קייפ טאון 2016
מצעד הקנאביס הבינלאומי קייפ טאון 2016
מצעד הקנאביס הבינלאומי קייפ טאון 2016
מצעד הקנאביס הבינלאומי קייפ טאון 2016
מצעד הקנאביס הבינלאומי קייפ טאון 2016

ארצות הברית

בחצי ממדינות ארה”ב אמנם כבר יש אי הפללה (דה קרימינליזציה) וב-4 מהן כבר לגליזציה מלאה, אך ברמה הפדרלית הקנאביס עדיין נחשב לסם מסוכן ואסור מדרגה ראשונה.

פעילים יצאו במדינות בכל רחבי ארה”ב בקריאה לשינוי החקיקה:

https://www.youtube.com/watch?v=AFHXYMjq-vY

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט