שופט שיחרר ללא הרשעה צעיר שגידל עציץ קנאביס בביתו

צעיר ישראלי שנתפס לפני 9 חודשים עם עציץ קנאביס בודד אותו גידל בביתו, שוחרר השבוע במשפט לביתו ללא הרשעה בכלל. כן הוטלו עליו צוו מבחן ותנאי לשנה ו-180 שעות עבודה לתועלת הציבור. “מדובר במעשה שאינו מן החמורים מסוגו,” קבע השופט.

שופט בית משפט השלום בתל אביב עידו דרויאן שחרר ללא הרשעה צעיר ישראלי שנאשם ב’החזקה וגידול של סם מסוכן במשקל 70 גרם’, לאחר שזה נתפס לפני 9 חודשים עם שתיל קנאביס בודד אותו גידל במרפסת ביתו.

הצעיר הודה בעבירה אך טען שהרשעה תוביל לפיטוריו ותפגע בו ובפרנסת משפחתו. הוא גם נמצא ‘נקי’ בבדיקות שתן שנערכו לו לאורך התקופה מאז נתפס, מה שהוביל את הדופט דרויאן לקבוע כי “מדובר במעשה שאינו מן החמורים מסוגו”.

השופט עדו דרויאן
השופט עדו דרויאן

על הנאשם הוטלו 180 שעות לתועלת הציבור וצו מבחן למשך שנה, אך ההרשעה בוטלה.

סנגורו טען במשפט כי מדובר באדם נורמטיבי שעובד באופן קבוע מאז סיום לימודיו וכיום הוא נשוי ואב לפעוטה, והדגיש כי הרשעה תגרום באופן כמעט ודאי לפיטוריו, שכן הוא עוסק באבטחת מידע.

“מתקיימים במקרה זה שני התנאים שנקבעו ב’הלכת כתב’ להימנעות מהרשעה,” קבע הסנגור. “היא תפגע בנאשם בצורה חמורה וכמו כן נסיבות העבירה יחסית קלות.”

השופט דרויאן ציין כי נסיבות העבירה והיעדר עבר פלילי של הנאשם מלמדים שאכן מדובר במעשה “שאינו מן החמורים מסוגו”, ואין להסיק מגידול שתיל בודד על מעורבות הנאשם בעולם הסמים.

הוא הדגיש שהכללים שנקבעו בהלכת כתב אושרו שוב ושוב בהחלטות בית המשפט העליון. לדבריו, לכאורה אי הרשעת נאשם היא אמצעי “חריג שבחריגים” אך סקירת הפסיקה מצביעה על יישום מרחיק לכת של ההלכה בבתי המשפט.

השופט הדגיש בהקשר זה שהשתכנע שהותרת ההרשעה על כנה תפגע בצורה חמורה וממשית בהמשך חייו הנורמטיביים של הצעיר ובקריירה שלו. עוד לדבריו, תוצאות בדיקות הסמים מלמדות שהוא הפסיק את השימוש ו”נקי” כבר למעלה משנה.

בנסיבות אלה ביטל השופט את הרשעת הנאשם. יחד עם זאת הוא לא פטר אותו בלא כלום והטיל עליו כאמור 180 שעות לתועלת הציבור וצו מבחן לשנה.

השופט דרויאן שחרר לפני כשלושה חודשים בנימוק דומה את האדריכל שנתפס מוכר קנאביס לחברו והואשם בסחר בסמים מסוכנים. “שרשרת מעשים שאינם מהחמורים מסוגם,” קבע אז השופט.

הכותב הוא עו”ד שמעון צור, מבית אתר המשפט הישראלי פסק דין.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט