טוען...

שופט אישר לחולת סרטן בת 83 שימוש ב-250 גרם קנאביס בחודש

משרד הבריאות חתך את מינון הקנאביס של ש' ביותר מ-60%, בין השאר בגלל שהשתמשה בקנאביס במריחה על החזה לאחר כריתת שני שדיה. שופט בית המשפט המחוזי הורה הבוקר למשרד להשיב לה את המינון המקורי לאלתר. 'מטופלים הם לא נייר ודיו, ולא סטלנים', אומרת עורכת הדין.

ש’, מטופלת קנאביס רפואי בת 83 שרישיון הקנאביס שלה קוצץ בכ-60% על ידי משרד הבריאות, קיבלה את המינון המקורי שלה בחזרה בעקבות החלטת שופט ביהמ”ש המחוזי בירושלים רם וינוגרד.

בדיון שנערך הבוקר (ד’) בעתירה שהוגשה מטעמה של ש’ על ידי עו”ד מרים בריינין, קבע השופט וינוגרד כי “לאור הדרך בה התקבלו ההחלטות הטיפוליות בעניינה של העותרת ומצבה הקשה מאוד”, יוחזר לש’ המינון המלא, 250 גרם קנאביס בחודש, כבר מחר ולמשך שלושה חודשים – עד תום הדיונים בעתירה.

השופט רם וינוגרד
השופט רם וינוגרד (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

העתירה בעניינה של ש’ הוגשה לאחר שבחודש שעבר (11.11) הודיע לה משרד הבריאות כי מינון הקנאביס שלה יקוצץ, כמו לרבים אחרים חולי סרטן המחזיקים במינונים של מעל 100 גרם, וזאת מבלי שנודע לה מדוע ומבלי שנבדקה על ידי מקבלי ההחלטה – מנהלי היחידה לקנאביס רפואי.

קיצוץ המינון בא על רקע החלטה קולקטיבית של משרד הבריאות להפחית את כל הרישיונות במינונים של 100-250 גרם קנאביס בחודש למקסימום של 90 גרם לכל היותר.

בכתבה ששודרה בערוץ ‘כאן’ בתחילת החודש אף מחה ד”ר מיכאל דור, האחראי על ניפוק הקנאביס בישראל, על כך שש’ מטפלת בעצמה במריחת שמן קנאביס על הגוף, ולא כפי שהוא דורש, בבליעה או בעישון.

“אי אפשר להשתמש בכמויות כאלה,” הסביר. “מי שמעשן 200 גרם בחודש הוא מסטול 24 שעות ביממה, חלקם עושים דברים מוזרים, לוקחים את החומר הזה ומורחים על כל הגוף כטיפול.”

מיכאל דור
ד”ר מיכאל דור (תמונה: פייסבוק)

בכתב העתירה צוין כי ש’, ילידת 1936, חלתה במהלך 2006 בסרטן השד ועברה כריתת שד ימין. בשנת 2015 היא נאלצה לעבור כריתת שד נוספת לאחר חזרת הסרטן וכיום היא מאובחנת כחולת סרטן שד גרורתי, עור ובלוטות לימפה ולאחרונה אובחנה עם גידול בריאות.

“מאחר ועיקר כאביה נובעים מגרד ותחושת שריפה בעורה, היא החלה במריחת הקנאביס חיצונית על הנגעים לאחר ערבובו עם שמן קוקוס,” הסבירה עו”ד בריינין. “השימוש האמור הביא לעותרת מזור מיידי, הקל על כאביה ואיפשר לה איכות חיים בסיסית”.

בעקבות השימוש בקנאביס במריחה, העלה הרופא המטפל שלה, ד”ר ג’וני גרינפלד, את המינון מ-60 גרם עד 250 גרם. “בביקור הקודם נראתה עם מחלה פעילה, אך מאז ניכרה נסיגה של המחלה תחת טיפול,” כתב הרופא בסיכום הביקור שלה אצלו.

אך כאשר באה ש’ לד”ר גרינפלד לחדש את רישיונה בתום התוקף, הודיע לה זה כי משרד הבריאות אסר עליו לרשום מינונים גבוהים של קנאביס לחולי סרטן, כפי שחשפנו לראשונה כאן במגזין קנאביס.

בדיון שנערך בתחילת השבוע (16.12) בבית המשפט ביקשו נציגי המדינה, עו”ד הילה כהן לילינטל ועו”ד מאור סבג, לקיימו בדלתיים סגורות. משהשופט סירב טענו כי הרופא חרג מסמכותו שכן בנהלי ‘הספר הירוק‘ (ספר ההדרכה לטיפול קליני בקנאביס של משרד הבריאות) מותר גבול של עד 60 גרם קנאביס בחודש.

ג'וני גרינפלד
ד”ר ג’וני גרינפלד, הרופא המטפל (תמונה באדיבות העמותה לצמחי מרפא)

“יש חשש שהמינון הזה (250 ג’) עשוי להסב לה נזקים ולא להיטיב עמה,” קבעה עו”ד לילינטל. “חשוב להדגיש שהבקשה המקורית לא העלתה נושא של מריחה וגם לא ניתנה המלצה רפואית לשימוש בצורה של מריחה, יש אמות מידה ברורות, גם מינון של 40 גרם הוא מאוד גבוה”. בתום הדיון ביקש השופט לקבל מד”ר גרינפלד פירוט מדוע והאם ממליץ על טיפול במריחה במינון גבוה של 250 ג’.

בדיון המשך שנערך הבוקר (19.12) לאחר קבלת הפירוט מד”ר גרינפלד קבעה עו”ד לילינטל נציגת המדינה כי “המכתב לא משכנע מבחינה רפואית”, זאת לאחר בדיקה שערך מנהל היק”ר יובל לנדשפט, רוקח במקצועו, שלדבריה “מתמחה בטיפול דרך העור”.

מרים בריינין
עו”ד מרים בריינין, מייצגת את ש’ (תמונה: עצמי)

עם זאת בתום הדיון קיבל כאמור השופט וינוגרד את טענות עו”ד בריינין, באת כוחה של ש’, וקבע כי על משרד הבריאות להחזיר לה את המינון של 250 גרם בחודש בחזרה. הדיון בעתירה צפוי להימשך במהלך שנת 2019.

“דעו לכם, שבמדינת המנהל התקין, החלטות צריכות להיעשות באופן אינדווידואלי,” אומרת עו”ד בריינין בתגובה להחלטת בית המשפט. “מגיע לכם שיראו בכם מי שאתם, לא נייר ודיו, ולא סטלנים.”

כזכור לאחרונה עתרו 28 מטופלים של ד”ר גרינפלד לבית המשפט בדרישה שיורה למשרד הבריאות לאפשר לו לשוב ולטפל בהם. העתירה עתידה לעלות לדיון בשבועות הקרובים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר