שופט גזר 12 חודשים בכלא על סב שמכר 6 גרם קנאביס ב-300 ש"ח

א' היה עבריין קטן לאורך שנים, הואשם בהתפרצויות לדירות ובסחר בסמים בכמויות קטנות, אך בשנת 2016 סיים ריצוי של עונש של 3 שנות מאסר שהוטל עליו בגין כל העבירות יחדיו והחל בהליך שיקומי. אבל בשנת 2018 נתפס מוכר 6 גרם קנאביס וחשיש ב-300 ש"ח, השופט הפעיל תנאי מאסר מן העבר ושלח אותו לשנה בכלא.

בעוד שבועיים א', תושב ירושלים בן 57 וסב ל-8 נכדים, ייכנס לכלא למשך 12 חודשים, לאחר שגם ביהמ"ש המחוזי וגם ביהמ"ש העליון דחו ערעורים שהגיש על פסק דין של בימ"ש השלום בירושלים שגזר עליו שנת מאסר בפועל לאחר שמכר 2 גרם חשיש ב-100 ש"ח ועוד 3.8 גרם קנאביס ב-200 ש"ח. 5 חודשים מתוך ה-12 הוטלו עליו בגין עבירה זו באופן ישיר ו-7 חודשים נוספים בגין הפעלת עונשי מאסר-על-תנאי משנת 2013.

עונש קשה זה נגזר עליו בתחילה ע"י שופט בימ"ש השלום בירושלים ירון מינטקביץ על אף שהחל בהליך שיקום ובניגוד להמלצת שירות המבחן, בעיקר בגלל שנשא רקע פלילי של 28 עבירות מן העבר כולל התפרצויות לבתים והחזקת וסחר בסמים, בגינן הוא ישב במאסר ארוך של 38 חודשים. בחלוף שלוש שנות מאסר הוא השתחרר בשנת 2016 וכעבור שנתיים, ב-2018, נעצר שוב מוכר 5.8 גרם קנאביס בעבור 300 ש"ח.

לטענתו העדיף שבנו ישתמש בקנאביס ולא בנייס-גאי

בא-כוחו של הנאשם, עו"ד חנן ג'בסקי מהסניגוריה הציבורית, שם בטיעוניו את הדגש על נסיבותיו האישיות הקשות של א' ובמיוחד על הליך שיקום אותו עבר, וביקש להימנע מלגזור עליו מאסר בפועל ולהסתפק במאסר שירוצה בעבודות שירות כפי שגם המליץ שירות המבחן.

א' אמר מצדו כי למרות שישב רוב חייו בבתי סוהר, היום הוא סב לשמונה נכדים ורצונו הוא לעלות על דרך המלך, לחיות את חייו ו"להיות בן אדם" לדבריו. עוד טען כי הוא קיבל אחריות מלאה על מעשיו ומצטער עליהם מעומק ליבו, וכי כיום הוא במקום אחר, אינו משתמש בסמים ורצונו הוא לחיות חיים נורמטיביים ולבלות זמן עם נכדיו. הוא ציין עוד כי הוא סובל מבעיות בריאותיות.

א' גם קיבל אחריות למעשיו והסביר כי בנו השתמש בסמי רחוב מסוג "נייס גאי" וכי הוא סבר כי מוטב שבנו ישתמש בקנאביס ועל כן רכש כמות סם גדולה מתוכה סיפק חלק לבנו וחלק אחר מכר על מנת לממן את הרכישה. הוא הביע צער וחרטה על מעשיו וכן תובנה כי פעל באופן שגוי, כך על פי דברי השופט. עם זאת השופטים לא קיבלו את טענותיו כאמור.

"בעל עבר פלילי אבל נחוש להשתקם"

על פי תסקיר שירות המבחן עלה כי א' היה שקוע בעולם הפשע מצעירותו, אך משנת 2016 לאחר ששוחרר ממאסרו האחרון, עבר מיוזמתו תהליך שיקום וגמילה וכי הוא מגלה מוטיבציה רבה לנהל אורח חיים נורמטיבי והוא אף עובד באופן יציב. בדיקות סמים שנערכו לו נמצאו תקינות. לפיכך המליץ שירות המבחן על עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות.

עובדת סוציאלית המטפלת בא' דיווחה כי הוא מטופל ביחידה להתמכרויות, משתתף באופן פעיל בהליך טיפול אינטנסיבי ובדיקות לגילוי סמים שנערכו לו נמצאו נקיות. עוד עולה כי הוא לומד אנגלית ונרשם לקורס טכנאים. להערכתה של העו"סית "הנאשם נחוש בדעתו לעשות שינוי ולנהל חיים נורמטיביים ומוכן להשקיע מאמצים לצורך הליך שיקומו".

אף על פי כן השופט מינטקביץ קבע כי למרות שמדובר בכמויות קטנות וסכומי כסף נמוכים ולמרות שנראה כי א' עושה מאמצים לנהל שגרה תקינה, "העונש ההולם את המעשים הוא מאסר בפועל לתקופה של בין מספר חודשים, אותם ניתן לרצות בעבודות שירות, ועד שמונה חודשים".

גזר הדין: 12 חודשי מאסר בפועל

השופט הזכיר כי 6 שנים קודם לכן, בשנת 2013, הורשע א' בבימ"ש השלום בבאר שבע בעבירה של תיווך במכירת סם ובנובמבר אותה שנה נגזר עליו עונש כולל של 38 חודשי מאסר בפועל הכולל הפעלה של מספר מאסרים מותנים שהיו לחובתו. כמו כן נגזרו עליו שני מאסרים מותנים של 6 חודשים ו-12 חודשים.

"לחובתו זקפתי את עברו המכביד עד מאוד ואת העובדה שמאסרים רבים בהם נשא ומאסרים מותנים רבים שהוטלו עליו והופעלו פעם אחר פעם לא הסיטו אותו מדרך הפשע והפגיעה באחרים," הסביר השופט. "יתרה מכך – שלושה מאסרים מותנים שחלו על הנאשם לא מנעו ממנו לשוב ולבצע עבירות. נתון זה מלמד על כשלון מוחלט של ההרתעה על הנאשם".

השופט ירון מינטקביץ
השופט ירון מינטקביץ

לבסוף פסק השופט מינטקביץ 5 חודשי מאסר בפועל לצד הפעלת תנאי קודם של 12 חודשי מאסר בפועל. כדי להקל על א' פסק כי שני העונשים יבוצעו בחפיפה כך שהעונש הסופי יהיה 12 חודשי מאסר בפועל. בנוסף פסק 10 חודשי מאסר נוספים על-תנאי במידה וא' יחזור לעבור עבירות סמים בתוך 3 שנים לאחר שחרורו.

א' לא קיבל את החלטת שופט בימ"ש השלום מינטקביץ ועו"ד ג'בסקי הגיש בשמו ערעור לביהמ"ש המחוזי בו לא הכחיש את מעשיו של א' מן העבר אך ביקש להימנע ממאסר בפועל מאחר ו"המערער עבר שיקום כה משמעותי וכה חד משמעי שהיה מקום לאפשר לו להמשיך את הליך שיקומו ולהימנע משליחתו מאחורי סורב ובריח".

השופטים רפי כרמל, שירלי רנר וחגית מאק-קלמנוביץ מביהמ"ש המחוזי דחו את הערעור וא' החליט לנסות לערער לביהמ"ש העליון. הסניגוריה הציבורית מינתה עבורו לייצוג את עו"ד תהילה פרץ אשר הגישה בקשת ערעור ודרשה לבטל את המאסר בפועל ולהאריך את עונשי המאסר-על-תנאי. שופט ביהמ"ש העליון ג'ורג' קרא דחה גם הוא את הערעור ופסק כי א' ייכנס לכלא ל-12 חודשים החל מעוד שבועיים, 15.12.19.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט