מגלגל...
x

שופט ביטל הרשעת צעיר שסחר בקנאביס: “מדובר בסמים קלים”

“מדובר בסמים קלים – עד גיל 25 המח עדיין מתפתח”: בן 21 הודה בהחזקת קנאביס ובמכירתו בשלוש הזדמנויות שונות. בית המשפט התחשב בגילו הצעיר, במשבר שחווה בעקבות מחלת אמו ובהליך השיקומי המוצלח שעבר, וביטל הרשעתו.

מאת: עו”ד דוד זילברמן

השופט תומר אורינוב מבית משפט השלום באילת ביטל לאחרונה את הרשעתו של צעיר בן 21 שהודה בעבירות שימוש וסחר בקנאביס בתחילת 2017.

השופט תומר אורינוב
השופט תומר אורינוב
(תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

השופט אורינוב דחה את דרישת המדינה להטיל על הצעיר מאסר בפועל וכתב כי “הנתונים מעידים כי הנאשם נמצא בעיצומו של הליך שיקומי ויש סיכוי ממשי שלא ישוב לבצע עבירות כלל”.

על פי כתב האישום, בתחילת 2017 נמצא במחסן ביתו של הנאשם קנאביס במשקל 60 גרם בתוך שקית. עד נטען כי יום קודם לכן מכר הצעיר 1 גרם קנאביס לאדם אחר תמורת 120 שקל ושלושה חודשים לפני כן ביצע שתי מכירות דומות לצעירה אחרת.

הנאשם הודה בעבירות. תסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו העלה שכשהיה בכיתה ז׳ חלתה אמו בסרטן ואושפזה למשך כשנה בבית חולים במרכז הארץ, כשהוא נותר בביתו לשמור על אחיו הקטנים. בתקופה זו החלה אצלו התדרדרות מבחינה לימודית והתנהגותית. נסיבות אלה הובילו אותו לצרוך קנאביס כשעם השנים הלך וגבר השימוש שלו בקנאביס.

עוד עלה מהתסקיר כי מאז מעצרו נמנע הנאשם מצריכת הקנאביס והשתלב בעבודה ובלימודים. בנסיבות אלה העריך השירות שלנאשם סיכויי שיקום גבוהים והמליץ על ביטול הרשעתו.

במסגרת הטיעונים לעונש ביקשה המדינה לטיל על הנאשם מאסר בפועל. היא הדגישה כי העבירות בוצעו על רקע של בצע כסף וכי יש לתת משקל לשיקולי גמול והרתעה.

מנגד, הסנגורית עו”ד נטע ממן, תיארה את המשבר הקשה שעבר הצעיר בגיל ההתבגרות עקב מחלת אמו. היא הסבירה כי האירוע יצר אצלו דיכאון והוביל אותו להתחבר לחברה שולית. היא הדגישה את עברו הנקי ואת המוטיבציה הגבוהה שהוא משקיע כדי להשתקם. בנסיבות אלה היא ביקשה לבטל את ההרשעה ולהטיל על הנאשם שעות לתועלת הציבור וצו מבחן בלבד.

נטע ממן
עו”ד נטע ממן – ייצגה את
הנאשם בתיק (תמונה: פייסבוק)

הנאשם עצמו הצהיר כי הפסיק להשתמש בסמים ו”למד שיעור רציני לחיים”.

המדינה התנגדה לביטול ההרשעה וטענה כי הצעיר לא הציג מסמכים המגידים כי הרשעה תסב נזק קונקרטי לעתידו התעסוקתי.

השופט אורינוב כתב כי מחקרים במדעי המוח מצביעים על כך שהאונה הקדמית, שאחראית על הפונקציות הביצועיות כגון יכולת דיכוי דחפים אימפולסיביים, יכולת תכנון וקבלת החלטות, ממשיכה להתפתח עד גיל 25. בנסיבות אלה לדבריו, לגילו הצעיר של הנאשם השלכה משמעותית על פוטנציאל השיקום שלו.

עוד כתב השופט כי הנאשם לקח אחריות אישית להתנהלותו הכושלת והשתלב בעבודה ולימודים, פעולות המעידות על שיקום אורחות חייו.

השופט הוסיף כי נראה שהותרת ההרשעה על כנה תפגע בעתידו התעסוקתי בשל כוונתו לעבוד כמאבטח בזמן לימודיו. הוא כתב בהקשר זה כי ניכרת מגמה בפסיקה להקל ולהסתפק בהוכחת פגיעה פוטנציאלית לעתיד התעסוקתי או השיקומי.

דוד זילברמן
הכותב, עו”ד דוד זילברמן, לא ייצג בתיק

בסוף דבריו ציין השופט כי אמנם העבירות שביצע הצעיר חמורות אך יש להתחשב ברקע לביצוען ובמשבר שחווה הצעיר בעקבות מחלת אמו. גם העובדה כי מדובר ב”סמים קלים” במשקלים נמוכים מחזקת את המסקנה שעבירות לא בוצעו מתוך דפוס התנהגות עברייני או בצע כסף, אלא דווקא מתוך רצון לשייכות חברתית.

בסיכומו של דבר ביטל השופט את הרשעת הנאשם והטיל עליו פסילת רישיון על תנאי, צו שעות לתועלת הציבור וצו מבחן לשנה.

הכותב, עו”ד דוד זילברמן, לא ייצג בתיק זה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר