שופטת שחררה סוחר טלגראס ללא הרשעה

השופטת החליטה לבטל את הרשעתו, וציינה כי "לא ניתן להתעלם מכך כי מדיניות האכיפה והענישה בעבירות המתייחסות לסמים המסווגים 'קלים' עוברת תמורות של ממש בימים אלה, אל הצד המקל".

השופטת רות שפילברג-כהן מבית משפט השלום בקריית שמונה החליטה לבטל את הרשעתו של צעיר בן 18 שהודה בעבירת סחר בסמים באמצעות ארגון "טלגראס".

השופטת סברה כי יש להתייחס לנאשם הצעיר כאל מי שמעד לראשונה בחייו, בשל שיקול דעת שגוי ונקודתי, ולתת לו הזדמנות לתקן את דרכיו.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

בתחילת השנה הצעיר הודה והורשע בעבירות של סחר בסמים מסוכנים והחזקת סמים שלא לצריכה עצמית.

על פי כתב האישום, הנאשם יצר קשר עם אדם אחר באמצעות אפליקציית טלגרם וקבוצת טלגראס, והשניים סיכמו שהאיש יספק לו קנאביס יחד עם כתובות ומספרי טלפון של לקוחות פוטנציאליים.

לאחר מכן, כך סיכמו השניים, הנאשם ייסע לאותם אנשים וימכור להם את הקנאביס. את התמורה סוכם שהוא יעביר לאותו אדם, ובעבור כל עסקה יקבל בעצמו 200 שקלים.

בהמשך כתב האישום תוארו שתי מכירות שביצע הנאשם בשנת 2018, במשקל כולל של 20 גרם תמורת 1,400 שקלים, ומקרה נוסף שבו שוטרים מצאו ברכבו קנאביס במשקל של 42 גרם נטו.

במסגרת הסדר הטיעון הוא הודה בפרטים, וסוכם כי המדינה תבקש עונש של מקסימום 6 חודשי עבודות שירות, ואילו הנאשם יטען באופן חופשי.

שירות המבחן המליץ לבטל את ההרשעה (מה שנקרא "אי הרשעה"). בתסקיר השירות תואר כי מדובר בצעיר לפני גיוס לשריון, המבקש להתנדב ליחידה קרבית, בן להורים נורמטיביים, עם בגרות מלאה, שבחודשים האחרונים הושפע מחברים מסוימים וגורמים שלדבריו מאז ההליך המשפטי ניתק איתם כל קשר.

כמו כן צוין כי הוא מפגין מוטיבציה רבה, מסוגל להתבונן פנימה ומגלה אחריות ביחס למה שעשה, ולכן עדיף לבחור בפן השיקומי ולא לפגוע בעתידו.

הנאשם ביקש לאמץ את המלצות השירות. נטען מטעמו כי נסיבות העבירה אינן חמורות, מדובר בכמויות קטנות עם רווח קטן.

בנוסף נטען כי מדובר בצעיר ששיתף פעולה באופן מלא, הביע חרטה וכיום מבין את ההשלכות ומבקש להימנע מכתם של הרשעה, שתקטין את אפשרותו לתרום לציבור ולמדינה.

מנגד, המדינה עמדה על חומרת עבירת הסחר בכלל ובאמצעות טלגראס בפרט, וטענה שיש להחמיר ולהטיל עונשי מאסר על מנת להרתיע עבריינים פוטנציאליים.

לאחר שהבהירה כי באופן כללי ביטול הרשעה שמור למקרים חריגים, השופטת שפילברג כהן הבהירה כי בנסיבות העניין, הנאשם הוכיח שהפגיעה הקונקרטית בעתידו בקרוב אם לא תבוטל הרשעתו, עולה באופן לא מידתי על הנזק שייגרם לאינטרס הציבורי במקרה של ביטול ההרשעה.

השופטת רות שפילברג כהן
השופטת רות שפילברג כהן

השופטת אף הזכירה כי אמנם הנאשם אינו קטין אך הוא "על סף הקטינות", ולכן זכאי לגישה עונשית זהירה, שתבחן בעין אוהדת את השיקולים לשקמו.

כמו כן, השופטת מצאה כי עצם התקופה שבה שהה בביתו בתנאים מגבילים, והטלת צו פיקוח בעתיד, מהוות לא רק רכיב טיפולי אלא גם רכיב עונשי והרתעתי עבורו. "אם לא יתמיד בטיפול", הוסיפה, "ניתן יהיה להחמיר בעונשו ואף להרשיעו בדין".

בפסק הדין השופטת ציינה "לא ניתן להתעלם מכך כי מדיניות האכיפה והענישה בעבירות המתייחסות לסמים המסווגים 'קלים' עוברת תמורות של ממש בימים אלה, אל הצד המקל".

בהמשך ציינה השופטת כי לטעמה, המאבק בסחר אינטרנטי בסמים, ראוי שיתמקד באיתור ובנטרול של ראשי הארגונים, שלעומתם, הנאשם ושכמותו הם "גורמים דלי השפעה".

השופטת שפילברג-כהן פסקה בעבר לא אחת עונשים קלים יחסית נגד עבירות קנאביס קלות.

הכותבת, עו"ד ענת נוי פרי, עוסקת בפלילים, לא ייצגה בתיק.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט