שופטת פדרלית: “אפעל לשחרור אסירים שכלאתי”

בחודש שעבר יצאה ננסי גרטנר, שופטת פדרלית בכירה לשעבר, ל”מסע תיקון עצמי” ונשאה נאום נלהב למען שחרור אסירים שנכלאו כחלק מהמלחמה בסמים. בנאומה היא מבטיחה: “אפעל לשחרורם של כל האסירים, שמרביתם מרצים עונש חסר פרופורציה”.

המגמה הירוקה שמנהיג הנשיא אובמה בממשל האמריקאי, שהגיעה לשיאה בחנינה הנשיאותית שהוענקה ל-46 עברייני סמים לא אלימים, דוחפת אחרים לפעול למען המטרה. בסוף חודש יוני האחרון נשאה השופטת הפדרלית לשעבר ננסי גרטנר את נאום הפתיחה של פסטיבל ‘אספן’ לרעיונות, שנחשב לבמה המכובדת ביותר לעיסוק ברעיונות גדולים למען האנושות. בנאומה התחייבה גרטנר להילחם למען שחרור אסירים שנכלאו בתוקף המלחמה בסמים, כולל אלו שהיא עצמה עזרה לכלוא, כחלק מהשינוי שעוברת מערכת המשפט האמריקאית.

השופטת הפדרלית ננסי גרטנר
השופטת ננסי גרטנר

ננסי החלה את דרכה המשפטית בתור עו”ד מן השורה, עם תואר מפואר מאוניברסיטת קולומביה. לאחר שנעשתה מפורסמת בשל פעילותה האינטנסיבית למען זכויות נשים בפרט וזכויות אדם בכלל, היא המשיכה להתקדם בשרשרת, התבלטה בכל קריטריון משפטי אפשרי והגיעה לרשימת 25 עורכי הדין המשפיעים ביותר של כתב העת המשפטי Massachusetts Lawyers Weekly.

לאחר שעשתה מספיק גלים בעולם המשפט, היא מונתה לכס המשפט הפדרלי בשנת 1994 על ידי הנשיא דאז ביל קלינטון.

מסע לתיקון עצמי

במשך 17 שנים על הכסא הרצתה גרטנר על במות ב-4 יבשות ואף קיבלה למעלה מ-8 עיטורי כבוד מיוחדים בהם הפרס על שם מרגרט ברנט שהוענק לה על ידי וועדת עורכי הדין האמריקאית על פעילותה למען זכויות נשים בעולם המשפט. לאחר שהגישה מאות פסקי דין, בשנת 2011 היא פרשה ממערכת המשפט ופרסמה את האוטוביוגרפיה שלה שהפכה מאז לרב מכר במספר מדינות, ולאחר מכן החלה להרצות בתחום המשפט באוניברסיטת הרווארד.

לאחר הפרישה מן המערכת החלה ננסי במסע תיקון עצמי שכלל בדיקה מחדש של תיקי סמים רבים בהם היא פסקה עונשי מאסר למרות שהייתה סבורה כי לנאשם מגיע עונש קל בלבד. כחלק ממאמצים אלו היא הצטרפה לצוות חשיבה בתוך סגל האוניברסיטה והחלה לפרסם מאמרים בנושא ולטעון לשינויים של חוקים ותקנות משפטיות.

גם זה בטח יעניין אותך

“עונשים לא הוגנים”

בנאומה ציינה ננסי כי בערך 80% מתיקי הסמים שהגיעו לאולם המשפט שלה נסתיימו בעונש “לא הוגן ולא פרופורציונלי”. על פי דרכה החדשה, ממשלת ארה”ב צריכה לאמץ את אותה הפילוסופיה בה נעשה שימוש בסוף מלחמת העולם השנייה ועל פיה יש לטפל בפגועי המלחמה ולא לקדש את האמצעים למען המטרה, תוך הדגשה של אספקט הגזענות כלפי השחורים.

ננסי גרטנר - האוטוביוגרפיה
ננסי גרטנר – האוטוביוגרפיה

“המלחמה בסמים הורסת חיים שלמים ואת זה יצא לי לראות ולצערי גם לעשות בעצמי,” אמרה. “לא מרבים לדבר על כך, אבל המלחמה הזו חיסלה דור שלם של גברים אפרו אמריקאיים שנפלו בין הכיסאות בשל גזענות ונענשו בצורה חסרת פרופורציה לחלוטין. למרות שלא כיהנתי בתפקיד די זמן כדי לראות בעיות בין-דוריות בהתרחשותן, מערכת המשפט מודעת לעובדה שבדרך כלל גם הצאצאים של אלו שהסתבכו עם החוק, יסתבכו איתו בעצמם”.

בהמשך הנאום השוותה גרטנר את הנזק שגורמת המלחמה בסמים לזה שגרמה מלחמת העולם השנייה לאנושות: “אמנם אנחנו לא משטחים ערים עם פצצות כמו שנעשה במלחמת העולם, אך במקום חומר נפץ יש לנו מערכת צדק בעייתית. התביעה והמאסר של כל כך הרבה אנשים, שלא לדבר על אספקט הגזענות שמהווה בעצמו הפרה בוטה של זכויות אדם, מחסלים שכונות שלמות וגורמים לבעיות שרק עוד עשרות שנים נראה את תוצאותיהן. שחרור אסירים מאסיבי הוא הדרך הנכונה היחידה.”

בנאומה פנתה גרטנר אל הקהל והכריזה כי “כעת צריכים רעיון חדש וגדול, כדי להציל את כל אותם הכלואים על לא עוול בכפם., דרכה החדשה של השופטת הבכירה לשעבר, או בשמה המבצעי “תוכנית מארשל” (הנקראת על שם התוכנית שעל פיה התנהל סוף מלחה”ע ה-2) כוללת לוביזם כנגד ענישה בתחום הסמים ואפילו עתירה לשופטים ועורכי דין בכירים למען שחרורם של עברייני סמים לא אלימים.

הנאום המלא של ננסי גרטנר:

https://www.youtube.com/watch?t=2689&v=2gaxKBidGcc

ראו עוד:
שופט העליון של ארה”ב: “בעד לגליזציה של מריחואנה”
“לא אוכל לחיות עם עצמי”: שופט שיחרר חולה שגידל מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר