טוען...

שופטת: סחר בטלגראס חמור פחות מסחר “מהסוג הישן”

צעיר בן 22 הודה כי מכר קנאביס במשקלים נמוכים באמצעות קבוצת "טלגראס". בית המשפט גזר עליו 5 חודשי עבודות שירות בחברה קדישא. השופטת קבעה עוד כי סחר בטלגראס פחות חמור מסחר "מהסוג הישן".

בגזר דין שניתן לאחרונה בבית משפט השלום בקריית שמונה (היושב בנצרת) התייחסה השופטת רות שפילברג כהן לתופעת הסחר בטלגראס וקבעה כי יש להבדיל בין סוחרים עצמאיים ומתוחכמים לבין צעירים שמנסים להפיק רווח קל ללא תחכום.

במקרה הנוכחי נקבע כי יש ללכת לקראת הנאשם, צעיר בן 22 ללא עבר פלילי, שמכר קנאביס במשקלים של 3-10 גרם לארבעה לקוחות, הודה בהזדמנות הראשונה והשתלב בתוכנית טיפולית.

בהתאם לכך, הוטלו עליו 6 חודשי עבודות שירות בחברה קדישא לצד מאסר על תנאי, פסילת רישיון קצרה וקנס של 5,000 שקל.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

באפריל 2018 עצר שוטר את הרכב בו נסע הנאשם עם חבר בקריית שמונה ולאחר חיפוש נמצאו ברכב 3,200 שקל ובגרביים של השניים חשיש במשקל של 1.89 גרם ו-3.44 גרם קנאביס.

כבר באותו החודש הוגש נגד הנאשם וחברו כתב אישום והנאשם, שגזר דינו ניתן לאחרונה, הודה מיד והורשע בעבירות של החזקת סמים לצריכה עצמית, סחר בסמים מסוכנים, קשירת קשר לביצוע פשע והסתייעות ברכב לביצוע עבירה.

תסקיר שירות המבחן בעניינו היה חיובי. השירות התרשם מבחור נורמטיבי, שאין לו עבר פלילי, אך מאחר שאי אפשר היה לשלול לחלוטין את הסיכוי שיחזור למכור קנאביס ברשת הוצע לו להשתלב בקבוצה טיפולית.

השופטת רות שפילברג כהן
“מי שמגויס לסחור בסמים באמצעות האפליקציה הינם צעירים חסרי ניסיון, שמתפתים לרווח הקל שניתן להפיק, בסיכון מועט” – השופטת רות שפילברג כהן

בתחילה הנאשם סירב אך בחלוף חודשיים שינה את דעתו ובהמשך החל להשתתף במפגשים קבוצתיים, לקח בהם חלק ושיתף פעולה. בעקבות זאת המליץ השירות להטיל עליו 6 חודשי עבודות שירות בלבד.

המדינה טענה כי ההמלצה קלה מדי וביקשה שהעונש ייקבע באמצע מתחם ענישה שנע בין 10 ל-22 חודשי מאסר בפועל.

לעומתה, הסניגור ביקש להתחשב בהשתלבות המוצלחת של הנאשם בטיפולים, בעובדה שהקפיד על תנאי מעצר הבית, הודה בהזדמנות הראשונה, נטל אחריות והביע חרטה. בהתאם לכך, הוא סבר שיש לקבל את המלצת השירות.

השופטת רות שפילברג כהן ציינה כי אף שהסחר ב”טלגראס” מתאפיין באותם סממנים חמורים של הסחר ה”קלאסי”, קרי רווח קל על חשבון בריאות הציבור, אי אפשר להתעלם מהמאפיינים הייחודיים של התופעה.

“ניכר לא פעם, כי מי שמגויס לסחור בסמים באמצעות האפליקציה הינם צעירים חסרי ניסיון, שמתפתים לרווח הקל שניתן להפיק, בסיכון מועט,” כתבה. “מבחינה זו נראה כי סחר בסמים באמצעות הטלגראס דווקא אינו מתאפיין באותה פליליות, תחכום ותכנון אשר מתהווה בסחר בסמים מסורתי ‘מהסוג הישן’.”

לאור זאת, השופטת הציעה שטרם גזירת דינם של סוחרי הטלגראס, יבחן בית המשפט שיקולים כמו: היקף הסחר, כמות הסם, מספר הלקוחות, מידת ההשקעה ב”פרסום” וביצוע עבירות נוספות כמו בריחה, מכירה לקטינים או שיבוש ראיות.

יישום השיקולים במקרה הנוכחי בשילוב יתר הנסיבות המקלות שמנה הסניגור, הובילו את השופטת לגזור על הנאשם 6 חודשי עבודות שירות שירוצו בחברה קדישא.

לצד זאת הוטלה על הנאשם ענישה נלווית של 4 חודשי מאסר על תנאי, צו מבחן לחצי שנה, 3 חודשי פסילת רישיון וקנס של 5,000 שקל. בנוסף נקבע כי הכסף שנתפס יועבר לרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול.   

הכותב, עו”ד עמית זיו, העוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר