שופטת גזרה 4 חודשי עבודות שירות על צעיר שגידל 6 צמחי קנאביס

הצעיר גידל 6 צמחי קנאביס גדולים במשקל של מעל 11 ק"ג, אך מאז שנתפס נראה כי עבר שינוי משמעותי, השתלב בטיפול ומביע מחויבות לבת זוגו ובנו שנולד מאז. הסברים אלו הובילו את השופטת לגזור עליו עונש עבודות שירות ללא מאסר.

סגנית נשיא בית משפט השלום בנצרת, השופטת עדי במביליה-אינשטיין, גזרה 4 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות על צעיר שגידל בביתו 6 שתילי קנאביס במשקל גדול יחסית (למעלה מ-11 ק"ג נטו), שלא לצריכה עצמית.

השופטת זקפה לזכותו של הצעיר את העובדה שמאז המקרה הוא התנקה משימוש בקנאביס, השתלב בטיפול ונראה כי עבר שינוי משמעותי, כמו גם ברקע הקשה ממנו הגיע.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

על פי כתב האישום, במשך כחמישה חודשים, הצעיר ייצר וגידל את הקנאביס בדירה ששכר לצורך כך, בעזרת ציוד שרכש כגון אוהלים, תאורה, חומרי דישון, משאבת מים, מסנני אוויר, משקל זכוכית ועוד.

לפני כשנה, בחיפוש שערכה המשטרה בביתו, נמצאו ששה שתילי קנאביס במשקל של כ-11.3 ק"ג נטו.

במסגרת הסדר טיעון הודה הנאשם והורשע בעבירה של גידול, יצור והכנת סמים מסוכנים. על פי ההסדר, המדינה הסכימה, בכפוף לכך שהנאשם ישתלב בהליך טיפולי ויהיה נקי מסמים, להגביל את עצמה לענישה החורגת מהעונשים המקובלים, ולעתור לעונש של 6 חודשי עבודות שירות.

המדינה, שיוצגה על ידי עו"ד לירן אוחיון, אכן ביקשה כך בנוסף לענישה של מאסר על תנאי, קנס ופסילת רישיון – זאת לאחר שהתקבל תסקיר שירות מבחן שהעיד על טיפול וניקיון מסמים.

הנאשם, שיוצג על ידי עו"ד נדב גרינולד, ביקש לאמץ את עמדת שירות המבחן, שהמליץ על עונש של צו מבחן, מאסר על תנאי וקנס, כלומר ללא מאסר בפועל או בעבודות שירות.

נטען כי הנאשם עבר דרך שיקומית משמעותית, וכי מלכתחילה סיפור חייו לא פשוט – הוא עלה לישראל עם משפחתו בגיל צעיר, עם רקע של אלימות מצד אביו שהיה מכור לאלכוהול. כיום שני הוריו לא עובדים כך שהוא ואחיו – שגם הם סובלים מבעיות בריאותיות – הם שנושאים בנטל הפרנסה.

השופטת עדי במביליה-אינשטיין
השופטת עדי במביליה-אינשטיין

עוד נטען כי הנאשם כיום עובר הליך גיור לאחר שהרבנות סירבה לאפשר לו להינשא לבת זוגו, וכי באופן כללי התנהלותו מאז המקרה מעידה על שינוי משמעותי, התבגרות, והשתלבות משמעותית בטיפול ביחידה להתמכרויות.

הנאשם עצמו ביקש להתחשב בו, ואמר שהוא מעוניין להמשיך קדימה, סיפר שנולד לו ילד ושברצונו לשמש לו דוגמה אישית ולתת לו חיים טובים. גם בת זוגו ביקשה להתחשב בכך, אמרה שהוא עושה השתדלות וציינה כי "אין סמים יותר".

השופטת במביליה-אינשטיין הזכירה כי באופן כללי עבירת הגידול היא עבירה חמורה, הנושאת בצדה עונש מקסימלי של 20 שנות מאסר.

לחובת הנאשם השופטת זקפה את כמות הקנאביס המשמעותית, התכנון הנדרש, וכן את העובדה שלא מדובר בגידול לצריכה עצמית בלבד – הנחה שלא נסתרה.

מנגד, השופטת התחשבה בכך שאין לנאשם עבר פלילי, וכן בעובדה שהודה בתחילת ההליך וחסך לבית המשפט זמן יקר.

כמו כן, השופטת הפנתה לכך שלפי שירות המבחן, הסיכוי לכך שהנאשם יחזור על מעשיו הוא קטן, וכי נראה שהוא אכן נרתם לטיפול ומביע מחויבות למשפחתו ולחיים נורמטיביים.

באיזון שבין שיקולים אלה, השופטת החליטה לגזור על הנאשם 4 חודשי עבודות שירות (בניכוי ימים שכבר שהה במעצר), וכן 10 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 5,000 שקל, ופסילת רישיון למשך 4 חודשים.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט