טוען...

שופטים משחררים סוחרי קנאביס: “זה סם קל”

המגמה של שופטים המקלים בעונשים על עבירות קנאביס נמשכת: בשני מקרים שונים שוחררו לאחרונה נאשמים בסחר בקנאביס ללא עונשי מאסר, למרות דרישת הפרקליטות. סחר היא עבירה חמורה, הסבירו השופטים, אבל קנאביס הוא סם קל.

בעוד שהמשטרה ממשיכה לאכוף את עבירות הקנאביס במלוא העוצמה, נראית לאחרונה מגמת שינוי בגישה דווקא מצד שופטים ושופטות המשחררים נאשמים בעבירות החזקה וגידול קנאביס ללא הרשעה כלל ועם עונשים קלים יחסית.

כעת נראה שגם עבירות סחר בקנאביס, שלכאורה נחשבות לחמורות יותר, מקבלות יחס שונה ומעודכן ממערכת המשפט.

שני צעירים שהורשעו בעבירות ‘סחר בסמים’ שהתבצעו בשנתיים האחרונות, קיבלו בגזרי הדין שפורסמו לאחרונה עונשי עבודות שירות בלבד ללא מאסר, למרות דרישת הפרקליטות להטיל עליהם עונשים קשים ביותר.

כתב האישום במקרה הראשון ייחס לבן 20 סחר בקנאביס, גידול וייצור הסם והחזקתו לשימוש עצמי. נטען כי במרץ 2014 מכר הנאשם קנאביס לאחד ממכריו תמורת 400 שקל. חודש לאחר מכן נכנסו שוטרים לביתו ותפסו 9 שתילי קנאביס, משקל אלקטרוני ושקיות אריזה קטנות. באותו אירוע גם נמצאה בחזקתו כמות קטנה של קנאביס.

כשנה לאחר האירועים נתפס אותו נאשם שוב, עם קנאביס במשקל של כ-7.5 גרם לשימוש עצמי. כתב האישום תוקן כדי לכלול גם עבירה זו. הנאשם הודה בעבירות והורשע במסגרת עסקת טיעון.

במקרה השני, הנאשם, בן 22, הורשע על פי הודאתו בשלוש עבירות של סחר בסם מסוכן. בכתב האישום נטען כי בפברואר ומרץ 2015 הוא מכר לסוכן משטרתי סמוי חשיש במשקל של בין 3-6 גרם.

בכל אחד מהמקרים המדינה דרשה להטיל עונש מאסר בפועל של בין 6 ל-12 חודשים. במקרה הראשון המדינה הדגישה שהנאשם המשיך לבצע עבירות סמים גם לאחר שהואשם. במקרה השני היא הדגישה כי מדובר במספר עבירות סחר ואת הנגישות הרבה של הנאשם לסמים.

הסנגור במקרה הראשון הדגיש כי הצעיר עבר תהליך שיקומי משמעותי וכיום הוא נקי מסמים ועובד בנגריה בקיבוץ. הוא ביקש להימנע מהטלת עבודות שירות אשר יפגעו בעבודתו של הנאשם ובשיקומו, ועתר להשית עליו עונש קל יותר של שעות לתועלת הציבור.

גם במקרה השני, הסנגור הדגיש את התהליך השיקומי המשמעותי וטען בנוסף כי הנאשם בא ממשפחה קשת יום מרובת ילדים וכי הוא ביצע את העבירות בצלו של אחיו הגדול שהתדרדר לפשיעה.

סגן נשיאת בית משפט השלום ברמלה, השופט ד”ר עמי קובו, שדן במקרה הראשון, ציין כי עבירת הסחר בסם נמצאת ברף הגבוה של עבירות הסמים. מאידך, סוג הסם, קנאביס, הוא סם קל, הסביר.

השופט ד”ר קובו הדגיש את ההליך השיקומי המשמעותי שעבר הנאשם ואת העובדה שהעבירות בוצעו בהיותו “בגיר צעיר”. עוד ציין השופט כי הנאשם נעדר הרשעות קודמות והטלת עונש מאסר עשוי לפגוע בו. כמו כן השופט נתן משקל לכך שהנאשם הודה במיוחס לו, נטל אחריות והביע חרטה, וכי הרקע למעשיו הוא היגררות וריצוי סביבתו החברתית, בשל קשיי השייכות מהם סבל בהלך השנים.

בסיכומו של דבר השופט גזר על הנאשם חודשיים של עבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס של 1,000 שקל, פסילת רישיון נהיגה על תנאי וצו מבחן לשנה.

גם השופטת ג’ויה סקפה שפירא מבית משפט השלום בירושלים, שדנה במקרה השני, הדגישה כי מדובר בסם שלא נמנה עם הסמים “הקשים” ושנמכר בכמויות קטנות.

מאידך היא כתבה כי לא מדובר בעבירות שבוצעו באופן ספונטני אלא במכירה שדרשה תכנון מוקדם. עוד לדבריה, מאחר שהסם נמכר לסוכן משטרתי, מידת הפגיעה בערך החברתי המוגן היא בינונית.

מורן נירשברג דרורי
עו”ד מורן נירשברג דרורי, כותבת הכתבה

השופטת התרשמה כי הנאשם הפנים את הפסול שבמעשיו ועבר תהליך שיקומי אמיתי תוך החלטה לחזור למוטב. עוד היא התחשבה בעברו הנקי ובגילו הצעיר. לפיכך היא גזרה עליו 6 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס של 2,000 שקל וצו מבחן לשנתיים.

הכותבת היא עו”ד מורן נירשברג דרורי העוסקת במשפט פלילי, מבית אתר המשפט הישראלי ‘פסק דין‘.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר