שוטר הודח מתפקידו: רשם יותר מדי קנסות

שוטר מסיאטל, וושינגטון, שהיה אחראי ללמעלה מ-80 אחוז מהקנסות בגין שימוש במריחואנה שניתנו במהלך חצי השנה האחרונה, הודח מתפקידו במשטרה ומואשם בגזענות ואפלייה.

במשאל עם שנערך בשנת 2012 הצביעו תושבי מדינת וושיגנטון ובירתה סיאטל בעד לגליזציה של קנאביס ולמרות שרק בחודש שעבר נפתחו בפועל חנויות הקנאביס החוקיות, החזקה ושימוש במריחואנה הינם חוקיים מאז נתקבלה הצעת החוק לפני כשנתיים.

עם זאת, על פי החוקים החדשים עישון קנאביס בציבור עדיין מוגדר כאסור ובמהלך 6 החודשים הראשונים של שנת 2014 נענשו בגין סעיף זה כבר 83 מתושבי סיאטל שנאלצו לשלם קנס של 27 דולרים.

כעת, דו”ח חדש שפרסמה משטרת סיאטל מצא כי 66 מתוך 83 הקנסות שניתנו בגין שימוש במריחואנה בשנת 2014 ברחבי העיר בוצעו על ידי שוטר אחד בלבד – רנדי ג’וקלה. עוד נמצא כי הקנסות הוטלו באופן בלתי פרופורציונלי כנגד חסרי בית (הומלסים), מיעוטים ושחורים.

השוטר רנדי ג'וקלה
השוטר רנדי ג’וקלה

מלבד ההתמקדות בחסרי בית ומסכנים, נהג השוטר להעביר את האישומים בכוונה אל התובע העירוני פיט הולמס – שהיה מהתומכים הבולטים בלגליזציה של מריחואנה בעיר.

בחקירה שנפתחה בעקבות ממצאי הדו”ח נמצא כי השוטר ג’וקלה, שמכונה “הג’וקר”, נהג על פי הדיווח להטריד דווקא את המוחלשים בחברה ובמקרים אחדים אף נהג “לשחק” עם קורבנותיו ולהטיל מטבע בזלזול בכדי לקבוע האם לרשום את הקנס או לא. “החשוד הפסיד בהטלת המטבע ולכן קיבל קנס, בזמן שהחשוד השני שוחרר לדרכו,” כתב השוטר על טופס אחד הקנסות.

עוד נמצא כי ברבים מן המקרים נהג השוטר להפנות את הקנסות ישירות לידיו של התובע העירוני, פיט הולמס, אותו נהג לכנות בזלזול ‘פיטי’ (רחמן). “אני מתנצל באופן אישי על כך שמספר גדול של הומלסים נאלצו לסבול בגלל נסיונו של השוטר להתנקל לי באופן אישי,” אמר התובע הולמס בעקבות ממצאי הדו”ח.

בעקבות הממצאים נפתחה חקירה והשוטר הודח מתפקידו המבצעי והועבר לתפקיד משרדי.

צפו בדיווח:

דו”ח שפורסם בשנה שעברה (2013) על ידי איגוד זכויות הפרט האמריקני (A.C.L.U) מצא כי המלחמה בסמים בארה”ב היא גזענית במהותה וכי על אף שאין הבדל באחוזי צריכת הקנאביס בקרב אוכלוסיות השחורים והלבנים בארה”ב, שחורים נעצרים עד פי 4 יותר מלבנים בגין החזקת מריחואנה.

צפו: שוטר מדליק ג’וינט ענק בפסטיבל מריחואנה בוושינגטון
צפו: חושבים בגדול: המלחמה הגזענית בסמים
ראו: וושינגטון: לקוח הקנאביס הראשון פוטר מעבודתו

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט