שוטרים ביצעו חיפוש למרות ששופט אסר עליהם לעשות זאת

למרות שהשופט סירב לאשר חיפוש בביתו של צעיר שנחשד בגידול קנאביס השוטרים פשטו על ביתו והציגו לו צו חתום כביכול. בדיון המעצר נזף השופט במשטרה ושחרר את הצעיר לביתו. “קשה להפריז בחומרת מהלך זה של המשטרה,” קבע.

שופט בית משפט השלום בירושלים אלעד פרסקי סירב לאשר חיפוש בביתו של צעיר בן 25 ללא עבר פלילי – מה שלא מנע מהמשטרה לשלוח בלשים לפשיטה על הבית.

השוטרים הציגו לצעיר את הצו למרות שהיה ללא חתימת השופט וביצעו חיפוש לא חוקי בסופו נמצאו במקום מספר שתילי קנאביס, כך בדיווח של כתב ‘הארץ’ אהרן רבינוביץ’ אתמול.

השופט אלעד פרסקי (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)
השופט אלעד פרסקי (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

בעת שהובא הצעיר להארכת מעצר נזף השופט פרסקי בשוטרים שביצעו את החיפוש למרות שידעו שהוא בעצמו סירב להם לעשות זאת.

עוד קבע השופט כי שורת קצינים ידעה היטב שהבקשה לצו נדחתה ואף על פי כן התירה את ביצועו.

השופט דחה לבסוף את בקשת המשטרה להארכת מעצר בשישה ימים, שיחרר את הצעיר לביתו ונזף במשטרה על התנהלותה.

“לאחר שבחנתי את תיק החקירה מצאתי כי החיפוש בביתו של המשיב נערך כביכול על בסיס צו חיפוש מיום 21.6.18, אלא שבמסמך זה דחיתי את בקשת המשטרה לערוך חיפוש בביתו של המשיב,” קבע.

מנגד טענה בדיון נציגת המשטרה כי מדובר בטעות תמימה וכי השוטרים פשטו על הבית ללא צו חתום כי “הצו שנדחה היה חתום בחותמת בית המשפט, וניתן היה לחשוב כי מדובר באישור הצו”.

“קשה להפריז בחומרת מהלך זה של המשטרה”, השיב השופט פרסקי והוסיף כי למשטרה אין הוכחות כי הצעיר עסק בסחר בסמים וכי לפי מספר השתילים מדובר בגידול לשימוש עצמי.

“משמעות ביצוע החיפוש בנסיבות אלו היא כי מספר לא מבוטל של אנשי משטרה אשר דרכם עבר מסמך זה התעלמו מתוכנו,” כתב. “החל מנציג המשטרה בביהמ”ש, דרך הגורם שקלט את המסמך ותכלל את החיפוש וכלה בשוטרים שהגיעו לביתו של המשיב כשהם אוחזים במסמך ומציגים אותו לעיניו של המשיב כצו חיפוש שניתן על ידי בית משפט”.

המשטרה לא ויתרה ולמרות הנזיפות ביקשה לערער על החלטת השופט, אך הוא השיב כי סיכויי הערר נמוכים.

למרות קביעת השופט כי השוטרים ידעו שמדובר בצו שנדחה משטרת ישראל מסרה בתגובה כי מדובר ב”טעות שנעשתה בתום לב”.

“הצו היה חתום בחותמת בית המשפט וניתן היה לחשוב כי מדובר באישור הצו,” קבעו. “בוצע חיפוש בבית החשוד ורק בדיעבד הסתבר כי הצו לא אושר”.

חדשות