מגלגל...

ביהמ”ש שחרר ללא הרשעה צעיר שנתפס עם 3 ק”ג קנאביס בביתו

למרות שהפרקליטות דרשה עונש 12 חודשי מאסר בפועל, שופט בימ”ש השלום בירושלים שחרר ללא הרשעה את תושב העיר שנתפס עם 3 ק”ג קנאביס בדירתו. 350 שעות של”צ נגזרו עליו.

צעיר תושב ירושלים נעצר בתחילת 2016 לאחר שבחיפוש בביתו נמצא 1.59 גרם קנאביס.

לאחר חקירה במקום הוא הוביל את השוטרים לדירה נוספת שבבעלותו, שם נמצאו 2.99 קילוגרם קנאביס נוספים, מחולקים לצנצנות זכוכית ושקיות בגדלים שונים, לצד ציוד גידול, תאורה ודישון.

לקראת גזר הדין התקבל בחודש שעבר תסקיר שירות המבחן ממנו עולה כי הנאשם, הנדסאי בן 30 ללא עבר פלילי, שירת שירות צבאי שלם כחייל בודד וחווה במהלכו קשיים שהובילו לפוסט טראומה בעקבותיה החל לצרוך קנאביס.

במהלך תקופת המבחן הוא הפסיק את השימוש בקנאביס ואף עבר בדיקות מעבדה שהראו כי הוא נקי משימוש בסמים.

בנוסף שירות המבחן התרשם כי הוא נטל אחריות על העבירות וכי רצה בסופו של דבר להימנע מטיפול תרופתי ולכן צרך קנאביס.

בניגוד לעמדת הפרקליטות שדרשה לא פחות מ-12 חודשי מאסר בפועל, שירות המבחן המליץ לבסוף על עונש 200 שעות של”צ (שירות למען הציבור) בלבד ללא מאסר ואף ללא הרשעה.

סניגורו, עו”ד נדב גרינולד, טען בפני השופט כי הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה והוא אף זה שהוביל את השוטרים מיוזמתו לדירה בה נמצאה הכמות הגדולה של קנאביס.

עו”ד גרינולד הדגיש עוד כי בתי משפט כבר ביטלו בעבר הרשעות בתיקים עם כמויות קנאביס דומות והזכיר כי על בית המשפט לבחון לא רק את מעשה העבירה, אלא גם את עושה העבירה.

בפסק הדין קבע השופט כי בבואו לבחון את הרשעת הנאשם עליו להתנות זאת בכך שההרשעה לא תפגע פגיעה חמורה בשיקומו של הנאשם וכי סוג העבירה מאפשר לוותר בנסיבות המקרה על ההרשעה.

“אין חולק כי מעשיו של הנאשם חמורים מאוד,” כתב השופט. “במקרה זה, הגם שעסקינן בסם מסוג קנאביס אשר איננו מן הסמים החמורים בפקודת הסמים, הרי שעסקינן בכמות גדולה של 2.99 קילוגרמים. לא יכול להיות חולק כי מדובר בכמות לא מבוטלת”.

יחד עם זאת השופט התייחס לעברו של הנאשם והקשיים שעבר בחייו, כמו גם להמלצת תסקיר שירות המבחן כי מדובר באדם נורמטיבי שנטל אחריות מלאה למעשיו והפסיק שימוש בקנאביס.

בסיכום קבע השופט כי “ההכרעה בתיק זה איננה פשוטה, מחד חומרת העבירות ברורה ומאידך הנאשם אדם נורמטיבי נעדר עבר פלילי ואיננו בעל נטיות עברייניות – לפיכך סבורני כי יש מקום לאמץ את המלצת שירות המבחן ולבטל את הרשעתו”.

לבסוף השופט הורה על ביטול הרשעתו של הנאשם וגזר עליו 350 שעות של”צ בלבד, ללא הרשעה וללא קנס.

“אני מודה לבית המשפט שקיבל את כל טענותינו לגבי הנזק שהיה צפוי למרשי במידה והיה מורשע,” מסר עו”ד גרינולד בתגובה. “אני שמח שבית המשפט הסכים כי מרשי אדם נורמטיבי שמעד באופן חד פעמי וכעת הוא יכול להמשיך לחיות את חייו.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר