מגלגל...

שוחרר ללא הרשעה הנדסאי חשמל שגידל 2 עציצי קנאביס בביתו

כיצד הצליח תושב מרכז הארץ בן 54 שהודה והורשע בגידול קנאביס בביתו, לבטל את הרשעתו ולקבל עונש של עבודות שירות לציבור (של”צ) מהרף הקל ביותר?

מאת: עו”ד רן שחם

א’, תושב מרכז הארץ, הודה במסגרת הסדר טיעון כי הוא גידל בביתו 2 שתילי קנאביס לשימוש עצמי, אך הוכיח כי הרשעה תפגע במטה לחמו ותגרום לביטול הרישיון שלו לעסוק בהנדסת חשמל.

השופטת אפרת פינק
השופטת אפרת פינק, בימ”ש השלום ראשון לציון (התמונה באדיבות: אתר בתי המשפט)

עברו הנקי, תרומתו לחברה ושיתוף פעולה עם הרשויות, הכריעו את הכף וסגנית נשיאת בית משפט השלום ברחובות, השופטת אפרת פינק, החליטה לבטל את ההרשעה.

א’, בן 54, הודה בינואר השנה בכתב אישום מתוקן לפיו הוא גידל בביתו 2 שתילי קנאביס במשקל 250 גרם, והחזיק כלי גידול שונים, ביניהם פלטה עם נורות לד, פנסים, חומרי דישון, מאוורר ומשקל דיגיטלי.

לאחר שהורשע במיוחס לו הוא ביקש לבטל את ההרשעה, אך המדינה ביקשה להותירה על כנה משום שלטענתה הנאשם פגע במעשיו בערכים החברתיים של הגנה על הציבור מפני ההשפעה “הישירה והעקיפה של עבירות הסמים, המובילות לביצוע עבירות אלימות, רכוש, תנועה ועוד”.

עם זאת המדינה הודתה כי לאור כמות השתילים המזערית – מדובר בפגיעה ברף נמוך בלבד.

לעניין העונש המדינה ציינה שמתסקיר שירות המבחן עלה כי למרות הודאתו של הנאשם, הוא נוטה לצמצם את הבעייתיות במעשיו ואף הודה כי לא השתמש בקנאביס למטרות טיפוליות ועישן באופן מזדמן ובנסיבות חברתיות.

המדינה הוסיפה כי המלצת שירות המבחן לסיים את ההליך ללא הרשעה אינה מבוססת משום שהנאשם לא הראה כי ייגרם לו נזק קונקרטי כתוצאה מהרשעתו, אך הסכימה לחודש מאסר שיומר בעבודות שירות.

איזה קנאביס אתה?

ואולם א’ דווקא הוכיח את הנזק הקונקרטי שייגרם לא רק לו אלא לכל 8 העובדים שהוא מעסיק כהנדסאי, בעל רישיון של קבלן חשמל, וטען כי אם יורשע הוא לא יוכל עוד להחזיק ברישיון ובכך תגדע פרנסתו ופרנסת עובדיו.

בא כוחו של א’, עו”ד עמית זיו, הדגיש כי הכמות שנתפסה הייתה מזערית וציטט חלקים מתסקיר שירות המבחן, בהם תואר הנאשם כאדם נורמטיבי וללא עבר פלילי, שגידל את הקנאביס לשימושו האישי בלבד.

כמו כן הוא הפנה לכך שהנאשם שירת כלוחם בנח”ל ובהמשך כמילואימניק לוחם, ולקח חלק במלחמת לבנון הראשונה.

הנאשם עצמו הצטער על מעשיו, ציין כי לא הבין את חומרתם וביקש מבית המשפט להתחשב בו.

סגנית הנשיאה, השופטת אפרת פינק, בחנה את נסיבות המקרה כולל נסיבותיו האישיות של הנאשם, ומצאה כי על אף שמעשיו של א’ פגעו בערכים חברתיים כאלה ואחרים, הן מצדיקות את ביטול הרשעתו.

בפסק הדין קבעה השופטת כי הנאשם הצליח להוכיח פגיעה קונקרטית בחייו ובפרנסתו אם ההרשעה תיוותר על כנה, ולפיכך אימצה את המלצת שירות המבחן ותחת ההרשעה גזרה על הנאשם 150 שעות של עבודות לתועלת הציבור – עונש שנמצא ברף הנמוך ביותר של העונשים.

במקביל השופטת הורתה לנאשם לחתום על התחייבות בסכום של 2,000 שקל להימנע מלעבור ב-12 החודשים הקרובים עבירות סמים.

הכותב, עו”ד רן שחם העוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר