חופשי שוב: שוחרר הרובוט קונה הסמים

הרובוט קונה הסמים האוטומטי, שנבנה על ידי '!מדיינגרופה ביטניק' – קבוצת מתכנתים-אמנים משוויץ, ביצע רכישות אקראיות בדארק-נט במטרה להציג את הסחורה הלא חוקית בתערוכה. עם תום התערוכה הרובוט הוחרם על ידי משטרת שווייץ. השבוע בישרו היוצרים על שחרורו והחזרתו של הרובוט לבעליו.

כתב: גיא קרלינסקי

הרובוט קונה הסמים הוא רובוט שתוכנת לבצע רכישה שבועית אקראית בסכום של 100 דולר באתר 'אגורה' ברשת האפלה – ה'דארק-נט' ורכש לבעליו בין היתר ג'ינס ונעליי 'נייקי' מזויפות, צילום של דרכון הונגרי, 200 סיגריות ו-10 כדורי אקסטזי. הכדורים הגיעו מספקים בגרמניה והוסתרו בתוך שקית ואקום באריזה של DVD. לפי האמנים שיצרו אותו, מטרת הרובוט שזכה לשם "Random Darknet Shopper" היא לעורר דיון בנושא הדארק-נט, הרשת האפלה, והמוצרים הנסחרים בה, כמו גם בשאלת האמון בין ספק ללקוח בשווקים מסוג זה.

הרשויות השווייצריות אמנם נתנו למפתחי הרובוט להציג את המוצרים שנרכשו בתערוכה בעיר סיינט גלן בדרום מזרח שווייץ ללא הפרעה לשלושה חודשים, משך הזמן שתוכנן לתערוכה, אך ב-12 לינואר, יום לאחר סיום התערוכה, פשטו שוטרים והחרימו את הסמים, את המחשב שתפקד כרובוט ואת יתר הסחורה המוברחת. בדיקה שערכה המשטרה גילתה שהכדורים אכן הכילו 90 מ"ג של MDMA, החומר הפעיל באקסטזי.

אריזת ה-DVD שהכילה את הכדורים
אריזת ה-DVD שהכילה את הכדורים

לפי התובע הכללי מטרת הפשיטה היתה להגן על הציבור מפני האפשרות שמישהו יצרוך את הסם האסור שקנה הרובוט. מתכנתי הרובוט הצהירו אז כי הם רואים במהלך נגדם "התערבות שאינה מוצדקת בחופש האומנות" ושהם מאמינים כי "זוהי ממטרות האומנות להאיר את שולי החברה ולהציג שאלות מהותיות על נושאים בני זמננו."

השבוע פורסם בבלוג של האמנים השווייצרים כי פסיקה של בית משפט אילצה את המשטרה להחזיר את הרובוט, יחד עם הפריטים שהוחרמו, למעט כדורי האקסטזי שהושמדו. נעלי ה'נייקי' ניצלו מגורל דומה לאחר שבית המשפט קבע כי הצגת סחורה מזויפת כפריט אומנות היא לגיטימית. יחד עם השבת הרובוט התבשרו היוצרים כי כל האישומים נגדם בוטלו. "כל ההאשמות נגד ה'ראנדום דארקנט שופר' ונגדנו בוטלו," אמרו היוצרים, "זהו יום גדול בשביל הבוט, בשבילנו ובשביל חופש האומנות!"

ראו עוד:
מאיפה מגיעים הסמים הנמכרים בדארק נט?
הרובוט שמצא כיוון: מכשיר אוטומטי חדש יעשה עבורכם קניות בדארקנט

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט