שווייץ: ועדה פרלמנטרית הצביעה בעד קידום חוק לגליזציה לקנאביס

ועדה פרלמנטרית בשווייץ הצביעה אתמול (ג') בעד קידום חוק להסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי (לגליזציה) ברוב של 9 תומכים מול 2 מתנגדים

שווייץ תקדם חוק ללגליזציה של שימוש בקנאביס, לאחר שוועדה פרלמנטרית קבעה השבוע כי הגיעה העת לשים קץ לאיסור על צריכתו למטרות פנאי. ההחלטה התקבלה אתמול (שלישי), כאשר 9 מתוך 11 נציגי הגוף הצביעו בעד. 

על פי החוק המסתמן, ייצור, גידול, סחר וצריכת קנאביס לא ייאסרו עוד בשווייץ, זאת לאחר שהוועדה שבדקה את הנושא הודיעה כאמור כי יש לשנות את החוקים הקיימים במדינה. בשלב הבא בתהליך, תוצג טיוטת החוק בפרלמנט השווייצרי.

נציבות הביטוח הלאומי והבריאות של מועצת המדינות (הקנטונים) בשווייץ (SGK-S) מסרה כי “יש להסדיר את תחום הקנאביס, על מנת לשלוט על השוק למען הצעירים ולמען הגנה על הצרכן”, כך בדיווח משווייץ.

מטרת הנציבות היא לחסל את השוק השחור של הקנאביס בשווייץ, כאשר טיוטת החוק תכלול נושאים כגון היתר לגידול ולייצור קנאביס לשימוש אישי, סוגיות מיסוי ועוד. 

המהלך מגיע גם לאור התמיכה הרחבה בלגליזציה, הקיימת בכל הקשת הפוליטית של שווייץ. כך, למשל, 40 מחברי המועצה הלאומית חתמו על היוזמה התומכת בקידום הנושא.

הצעד האחרון הוא חלק משרשרת של צעדים שנעשים בשווייץ בשנים האחרונות, בדרך ללגליזציה מלאה. כך, למשל, בדיוק לפני שנה אישר הפרלמנט השווייצרי שינוי בחוק, שבמסגרתו החל פרויקט לאומי בנוגע לשימוש חוקי בקנאביס למטרות פנאי בערים גדולות במדינה, במטרה להבין טוב יותר את שוק הקנאביס הקיים ולהתכונן להסדרתו במלאה בעתיד. 

שתי המפלגות השולטות אישרו את השינוי בחוק, שהיה הלכה למעשה מעין “פיילוט” ללגליזציה מלאה, והבהירו כי במסגרת הפיילוט יתאפשר למכור ולהשתמש באופן חוקי רק בקנאביס מתוצרת מקומית ואורגנית.

על פי הפרסום בשווייץ, במחקר השתתפו 5,000 מתושבי המדינה, כולם בגירים ומנוסים בשימוש בקנאביס, מהערים ברן, ז’נבה, ציריך ובאזל. במסגרת המחקר קיבלו המשתתפים אישור מיוחד לרכוש, להחזיק ולהשתמש במגוון מוצרי קנאביס למטרות פנאי, ללא צורך בהתוויה רפואית או בריאותית. 

המשתתפים בפיילוט יכולים לרכוש מגוון מוצרי קנאביס באופן חוקי, כולל פרחים, תמציות, שמן, ומוצרים אכילים, אך עם ריכוז THC מקסימלי של 20%. בנוסף נאסרה גם רכישת כמויות גדולות בקנייה בודדת וגם לא מסירת מוצרי הקנאביס לאנשים שאינם משתתפים במחקר.

עוד קודם לכן, במאי 2019, המליצה “הוועדה הלאומית לבעיות ההתמכרות” (CFLA) בשווייץ, גוף ממשלתי של מומחים המייעץ לממשלה בנושאי מדיניות סמים, על ביטול הפללת צרכני הקנאביס ועל הסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי במדינה, או במילים אחרות – לגליזציה.

הוועדה סיכמה את מסקנותיה בשלוש המלצות ספציפיות:

  • הענישה על שימוש בקנאביס תבוטל.
  • בשוק הקנאביס המפוקח תהיה בקרה על ריכוז הרכיבים הפעילים ועל תהליך ההפקה, ההפצה, והמכירה של מוצרים.
  • ניתן יהיה לנקוט באמצעים למזעור הסיכון והנזק שנגרם מקנאביס.

“שלושת העקרונות הללו הם הבסיס לשמירה על האוכלוסייה, בעיקר על ילדים וצעירים, על ידי הקמה של שוק מפוקח ומבוקר”, נכתב בהמלצות הוועדה.

חודשיים לאחר מכן, ביולי 2019 פסק בית המשפט הפדרלי בשווייץ פסיקה תקדימית, שבה ביטל לחלוטין את האפשרות של הרשויות להעניש על כל החזקת קנאביס מתחת לכמות של 10 גרם. לא ענישה פלילית, לא מנהלתית וגם לא בצורת קנסות כספיים, ואין זה משנה אם מדובר בבגירים או קטינים.

אגב, חשוב לציין כי כבר היום קנאביס עם ריכוז THC של פחות מ-1% הוא חוקי בשווייץ ואף נמכר כתחליף לסיגריות בקיוסקים ברחבי המדינה. בנוסף, החל משנת 2013 קיימת בשווייץ אי הפללה על החזקת קנאביס חזק יותר, כאשר מבוגרים שנתפסים עם כמות של עד 10 גרם מקבלים קנס של 100 פרנקים שווייצרים (כ-350 ש”ח) בלבד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר