תחקיר שוד הקנאביס: המאבטחים לא חתרו למגע

דו"ח חמור של משטרת ישראל מגלה כי המאבטחים בחוות הקנאביס הרפואי לא מבצעים את תפקידם כראוי וכי לאחרונה ישנה עלייה בפריצות ובאיסוף מודיעין על החוות. ממצאי החקירה מהשוד בחוות 'קנביט' מעלה כי נשדדו 30 ק"ג חומר שיועד להשמדה ולא 10 ק"ג כפי שטענה החברה.

פרסום ראשון: בפריצה לחוות הקנאביס של חברת ‘קנביט’ בסוף השבוע שעבר נשדדו 30 ק”ג חומר שיועד להשמדה ולא 10 ק”ג בלבד כפי שטענה החברה בדיווח המקורי שנחשף במגזין קנאביס, כך עולה, בין השאר, מדו”ח רשמי שהכינה משטרת ישראל בעקבות התגברות תופעת ניסיונות הפריצה לחוות קנאביס בישראל.

על פי דו”ח החקירה, שעותק ממנו הגיע לידי מגזין קנאביס, נראה כי תופעת הפריצות לחוות קנאביס מתגברת וכי בין השנים 2019-2020 אירעו כבר 10 אירועים חריגים כאשר 6 מתוכם הינם אירועי פריצה ו-4 מתוכם אירועי איסוף מודיעין. על רובם ככולם דיווחנו, למשל הפריצה לחוות ‘בטר’, לחוות ‘תיקון עולם’, לחוות ‘אילן ביו’ ועוד.

בסיכום הדו”ח נכתב כי אתרי הקנאביס מהווים יעד מועדף על גורמי פשיעה בישראל וכן כי נרשמה עלייה באירועים בתקופה האחרונה והיתכנות גבוהה לביצוע התפרצויות נוספות בזמן הקרוב. לאור ממצאי השבועיים האחרונים החברות מונחות להגביר את ערנות המאבטחים ולעבות את מערכי האבטחה, תוך הבהרה כי עליהם לחתור למגע.

הפריצה לחוות ‘קנביט’

בדו”ח המשטרה על הפריצה לחוות ‘קנביט’ צוין כי בשעות הלילה של 23.4 נכנסו ארבעה חשודים דרך גדר חוות ‘קנביט’ לחממה בה קנאביס המיועד להשמדה, כאשר חשוד חמישי ממתין מחוץ לגדר. כרבע שעה לפני ההתפרצות ביצע המאבטח סיור היקפי לאורך הגדר אך לא זיהה דבר.

על פי התחקיר מסתבר שמערכות האבטחה דווקא כן התריעו על חשד להתפרצות אך משום מה המאבטחים לא התייחסו להתרעות. במשך 3 שעות העמיסו החשודים שקים עם קנאביס וברחו מהמקום בביטחה עם השלל בידיהם.

גם בשלב היציאה של השודדים מהחווה התקבלה התרעה נוספת במערכות, אך שוב המאבטחים התעלמו ממנה. מאבטח שביצע סריקה מאוחרת יותר בתוואי הגדר לא זיהה את הפירצה שבוצעה בגדר. רק בסריקה נוספת שנערכה כשעתיים לאחר צאת החשודים מהחווה זיהו המאבטחים את הפירצה בגדר.

בשורה התחתונה האחריות המלאה על הפירצה לחוות ‘קנביט’ היא על המאבטחים שלא ביצעו את משימתם ולא הגיבו כמצופה, וכן שלא זיהו את הפירצה בגדר בדיעבד, כך על פי הדו”ח.

שתי פריצות תוך יומיים לחווה בשרון

אך מסתבר שמאז הפריצה והשוד מחוות ‘קנביט’, בוצעו השבוע (26-27.4) שני נסיונות פריצה נוספים, יום אחרי יום, לחוות קנאביס חדשה הנמצאת באזור השרון. חווה זו נמצאת בשלבי גידול אך טרם החלה לשווק קנאביס ומתמקדת בימים אלה במחקר ופיתוח גנטי מעניין הכולל פיתוח זנים עם קנבינואידים שונים.

במקרה הראשון, בשעות הלילה של יום ראשון השבוע, הגיעה חולייה של 4 חשודים אל גדר החווה. אחד מהם הצליח להיכנס לחווה דרך פירצה בגדר שלא עוררה התרעה במערכת ושהה במשך כרבע שעה באזור בחווה שלא מכיל תוצרת כלשהי. הוא יצא לאחר מכן מבלי שנלקח דבר. רק בעת יציאתו מתקבלת התרעה במערכות, אך המאבטחים לא חותרים למגע ורק מעבירים דיווח למוקד ולמנהל האבטחה.

יממה לאחר מכן מבוצעת פריצה נוספת כאמור לאותה חווה, הפעם ע”י 5 חשודים, בדיוק באותו האופן בו בוצעה הפריצה בלילה הקודם. רבע שעה לפני הפריצה עובר מאבטח שלא מבחין בחוליה. פעם נוספת נכנסים החשודים לתוך שטח החווה, אך גם הפעם לא מצליחים לאתר תוצרת ויוצאים לאחר רבע שעה ללא התרעות ומבלי שנלקח דבר. למרות שלא התקבלו אינדיקציות ממערכות ההתרעה, המאבטח שחזר מסריקה מחליט לבצע סריקה נוספת באמצעות המצלמות וכך מבחין בחשודים ומדווח על הפריצה.

גם במקרה הזה המאבטחים לא חתרו למגע ורק צפו בחשודים באמצעות המצלמות, זאת בניגוד לנהלים. בדו”ח מציינת עוד המשטרה כי החווה הספציפית הזאת היתה תחת מעקב לפחות פעמיים במהלך החודש האחרון. ייתכן כי גם הפריצות עצמן בוצעו על מנת לבחון את תפקוד המאבטחים ולאסוף מל”מ על אופן ומהירות תגובתם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר