שובר שורות: מכר מת’ כדי להציל את בנו הגוסס

וולטר ווייט האמיתי: אדם שמכר מת’ כדי להציל את בנו הגוסס יושב בכלא כבר 18 שנים, במאסר עולם ללא אפשרות חנינה.

סדרת המופת “שובר שורות” (Breaking Bad) עקבה אחר סיפורו של וולטר ווייט, מורה חביב בבית ספר תיכון אשר נכנס לתוך עסקי הסמים, מת’ במקרה זה, בכדי לממן את טיפולי הסרטן בו לקה. הסדרה כמובן בדיונית, אך במציאות, דיקי ג’ו ג’קסון יושב היום במאסר עולם לאחר שמכר מת’ כדי לממן טיפול רפואי בבנו החולה.

ג’קסון הוא אחד מ-3,278 אזרחי ארה”ב אשר יושבים בכלא בעונשי מאסר עולם בגלל עונשים בלתי אלימים הקשורים בעיקר לעבירות סמים. הוא כבר הודה שמכירת מת’ היתה טעות, אך טוען שעשה זאת מתוך מחוייבות לעשות כל דבר כדי להציל את חייו של בנו.

“אני יודע שמה שעשיתי היה טעות ומעשה בלתי חוקי, אפילו כשמדובר במקרה כמו שלנו של חיים ומוות… אבל בכל 42 שנותיי לא פגעתי בנפש אחת,” אמר ג’קסון על פי הדיווח. “יש כאן [בכלא] אנשים שקיבלו עונשים קלים יותר על עבירות קשות כמו רצח וניצול מיני של ילדים.”

וולטר ווייט

בשנת 1989, בזמן שג’קסון היה כלוא בגין אספקת 2 קילוגרם מריחואנה, קול (Cole), בנו התינוק בן השנתיים, לקה בתסמונת ויסקוט-אולדריץ’, מחלה סופנית נדירה אשר דורשת טיפול כימותרפי לכל החיים. המשפחה לא הצליחה לעמוד בתשלומי העתק וג’קסון נאלץ להשיג 250$ אלף דולר למימון ניתוח מח עצם שיציל את חייו של בנו, או להעביר את קול למוסד טיפולי עד שיגסוס וימות.

בתחילה מכרה המשפחה את כל מה שהיה בבעלותם וביקשה תרומות מבני משפחה, חברים ואפילו מפורסמים. הם אף הגישו בקשה לאיגוד האמריקאי של ילדים חולי סרטן, אך למרות התרומות עדיין היו חסרים להם 150$ אלף דולר רק בעבור הניתוח, ללא קשר לתשלומים עבור הטיפולים בהמשך.

בשלב הזה יצר סוחר מת’ קשר עם ג’קסון שהיה נהג במקצועו, והציע לו להעביר עבורו מת’ מקליפורניה לטקסס בעבור 5,000$ דולר לסיבוב. ג’קסון העביר את הסחורה אחת לחודש במשך שנה שלמה עד שנעצר בשנת 1995 על מכירת 230 גרם מת’ לשוטר סמוי.

“הייתי נואש,” הוא מספר בראיון. “הייתי מוכרח להשיג את הכסף. לפני שהיו לי ילדים לא ידעתי שקיימת כזו אהבה בכלל. ברגע שיש לך ילדים כל חוקי המשחק משתנים. אין דבר שלא תעשה בשבילם, במיוחד כשהם חולים.”

“כשקול היה קטן זה תמיד היה נראה כאילו אנחנו מרביצים לו, בגלל שהוא היה נפצע מכל דבר, אפילו כשמרימים ומחזיקים אותו. בקושי היית נוגע בו והוא היה נפצע, וזה שבר לנו את הלב… זה שיגע אותי.”

שובר שורות

בתחילה הוצע לג’קסון להעיד נגד הספק שלו בעבור הקלה בעונש, אך הוא סרב והתעקש לשלם בעבור טעויותיו בעצמו. השופט מצא אותו אשם בגין קשירת קשר להחזקת והפצת 82 קילוגרם מת’, פי 350 יותר מהכמות שעימה נתפס בפועל. הוא נשפט לשלושה עונשי מאסר עולם ושלושים שנים נוספות – ללא אפשרות חנינה.

במהלך השנים הפך מייקל סנייפס, התובע הראשי בתיק נגד ג’קסון, לשופט בעצמו וכתב מכתב בקשה לחנינה בעבורו. “לא מצאתי רמזים לכך שמר ג’קסון הוא אדם אלים, הוא לא היה סוחר ברמה גבוהה והוא עשה את העבירות שעשה כדי לעזור לבנו הגוסס,” כתב.

עם זאת, בקשתו של סנייפס נדחתה וג’קסון אינו יכול להגיש בקשת חנינה נוספת בנוגע לתיק זה. התקווה היחידה שלו היא בארגון זכויות אדם אשר פתח לאחרונה בקמפיין לביטול עונשי מאסר עולם ללא אפשרות חנינה לעבריינים בלתי אלימים. הארגון אף שלח מכתב לנשיא ארה”ב ברק אובמה בבקשה לבחון בשנית תיקים של אנשים שנענשו ללא אפשרות חנינה.

“אני מאוד מתרגש לקראת הקמפיין הזה,” אמר ג’קסון. “זה מה שצריך לעשות כדי לשנות דברים, צריך שאנשים יהיו מודעים.”

ראו גם: מה הסדרה “שובר שורות” מלמדת אותנו על המלחמה בסמים?
ראו גם: ברייקינג באד בריטניה: ניהלו אימפריית קנאביס כדי לממן טיפול בסרטן

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט