מגלגל...
x

מזעזע: 7 וחצי שנות מאסר נגזרו על נעמה יששכר בכלא הרוסי

ממשלת ישראל סירבה להצעת חילוף האסירים של רוסיה. השופטים במוסקבה גזרו עונש קשה ביותר של 7 וחצי שנות מאסר על הישראלית שנעצרה עם 9 גרם חשיש בדרכה מהודו לישראל.

בית המשפט ברוסיה גזר עונש קשה של 7 וחצי שנות מאסר לנעמה יששכר, צעירה ישראלית-אמריקאית שנתפסה בחודש אפריל בשדה התעופה במוסקבה בדרכה מהודו לישראל כשבתיקה 9 גרם ג’אראס (חשיש הודי) אותם שכחה לדבריה בטעות בתיק.

כפי שפורסם מוקדם יותר היום, העונש הקשה הגיע לאחר סירובה של ממשלת ישראל לקבל את הצעת ממשלת רוסיה לעסקה במסגרתה תשוחרר הצעירה הישראלית בת ה-26 בתמורה לשחרורו של אסיר רוסי השוהה בכלא הישראלי.

נעמה יששכר (תמונה: מאקו)
עלתה לישראל כדי לשרת בצה”ל. נעמה יששכר (תמונה: באדיבות המשפחה)

האסיר הרוסי, האקר בשם אלכסיי בורקוב, נכלא בשנת 2015 בישראל בגין גניבת מיליוני דולרים מכרטיסי אשראי וחשבונות של אזרחים אמריקניים ובעקבות צו מעצר שהוצא על ידי האינטרפול. ממשלת ארה”ב דורשת את הסגרתו אליה ודרישה זו היא כנראה זו שמנעה מממשלת ישראל לקבל את ההצעה הרוסית. חשיבותו של בורקוב לרוסים גדולה מהמוערך ובישראל מעריכים כי הוא לא עסק רק בהונאות אשראי.

מאז מעצרה יושבת יששכר כבר חצי שנה בכלא בהמתנה למשפט. לפני שעה קלה גזרו כאמור השופטים את דינה והטילו עליה עונש קשה של שבע וחצי שנות מאסר למרות שטענה כי שכחה את חתיכת החשיש הקטנה בתיק ללא כוונה.

משרד החוץ תקף בחריפות את גזר הדין הרוסי ומסר כי “ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן היום ברוסיה לנעמה יששכר. מדובר בענישה כבדה חסרת פרופורציות כלפי צעירה ישראלית ללא עבר פלילי, אשר הייתה בטיסת מעבר בשדה התעופה במוסקבה, בדרכה לישראל. לצערנו, השלטונות הרוסיים לא נענו עד כה להפצרותנו לטפל במקרה בהלימה לנסיבות מעצרה”.

מוקדם יותר היום שוחח רה”מ בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, על רקע אותם דיווחים על עסקה לשחרורו של ההאקר הרוסי. נתניהו ביקש הקלה בעונשה של יששכר, אך לא נענה בחיוב. זו הפעם השנייה בה מבקש נתניהו את התערבותו של פוטין בעניין זה, בפעם הקודמת לאחר מכתב ששלחה אליו משפחתה של נעמה.

מלשכת רה”מ נמסר כי “ישראל העבירה מסר ברור: הענישה שהתביעה הרוסית מבקשת אינה מידתית ואינה הולמת את אופי העבירה המיוחסת ליששכר. לצערנו, הבקשה להקל בעונש ובתנאי ההחזקה לא נענו עדיין על ידי התביעה הרוסית”.

“גורמי המשפט בישראל הבהירו חד משמעית שאין אפשרות למנוע את הסגרתו של ההאקר הרוסי סרגיי בורוקוב,  לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק שהוא בר הסגרה,” נמסר עוד. “ראש הממשלה ומדינת ישראל ימשיכו לעשות כל מאמץ מול הרשויות ברוסיה כדי לשחרר את נעמה יששכר ולהשיבה לחיק משפחתה”.

נעמה יששכר (תמונה: מאקו)
נעמה יששכר (תמונה: באדיבות המשפחה)

ממשפחתה של יששכר נמסר בתגובה לדברי הבכיר: “מסתבר לנו היום שכל העניין עומד על הגב של נעמה. לא ידענו ולא האמנו שהרוסים מחפשים חילופי האסירים. לא היה לנו ברור מדוע חודש אחרי שתפסו אותה על אחזקה והיא הודתה באחזקה, פתאום הקפיצו את זה להברחה וסחר, אז הבנו שכנראה שזה בגלל הדרכון האמריקאי שלה”. עוד הוסיפו כי “מנסים לקשור בין ההאקר הרוסי לנעמה ואנו מסרבים לקשור ביניהם. זה לא עבריין מול עבריין, כי הבת שלנו היא לא כזאת. הם מחזיקים אותה כקלף מיקוח”.

האדם המוסמך לאשר את הליך ההסגרה, שבסופו יוחלט אם בורקוב יוסגר לארצות הברית, הוא שר המשפטים אמיר אוחנה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר