מגלגל...

שב”ס מונע טיפול מאסיר המחזיק ברישיון קנאביס רפואי

ו', אסיר בכלא איילון, קיבל לפני כארבעה חודשים רישיון קנאביס רפואי. אף על פי כן נראה כי שירות בתי הסוהר נחוש שלא לאפשר לו את השימוש. "פועלים בהתאם להנחיות," הם טוענים. "יש לאפשר את השימוש," מוסר מנגד משרד הבריאות. ו' החל לחפש עורך דין כדי לעתור לביהמ"ש.

מזה כ-4 חודשים שהאסיר ו’, בן 28 הסובל מפציעת ראש ומפוסט טראומה, לא מקבל את זכות הטיפול הרפואי שלו, שימוש בקנאביס רפואי, למרות שהוא מחזיק ברישיון החתום ע”י רופא מומחה וכן ע”י משרד הבריאות כנדרש.

ו’, השוהה בימים אלה בכלא איילון בגלל עבירת אלימות ובריחה ממשמורת חוקית, קיבל כבר לפני כארבעה חודשים, סוף אוגוסט 2019, רישיון מהיחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות לשימוש ב-30 גרם קנאביס בחודש בצורת תפרחות (פרחי קנאביס).

מאז הוא מבקש מהסוהרים ומהנהלת הכלא שיאפשרו לו לקבל את הטיפול, אך ללא הצלחה. גם היום ו’ עדיין לא מקבל טיפול ובשיחה עם מגזין קנאביס הוא מאמין שככל הנראה לא יקבלו גם עד מועד פקיעת תוקף הרישיון בחודש הבא, פברואר 2020.

“הייתי בטיפול תרופתי ארוך ורק אחריו קיבלתי רישיון קנאביס רפואי,” מספר ו’ בשיחה מהכלא. “אני לא מבין למה שב”ס נותן אדולן או סבוטקס לאסירים באופן חופשי, חומרים מסוכנים וממכרים בהרבה, ואני לא יכול לקבל קנאביס למרות כל האישורים.”

לדבריו לאחר פניית מגזין קנאביס לשירות בתי הסוהר (שב”ס) בשבוע שעבר, פנה אליו אחד הסוהרים וביקש לבדוק את הנושא, אז הוסבר לו כי גם אם יאפשרו לו להשתמש בקנאביס, זה לא יהיה בצורת תפרחות, כפי שקבע הרופא, אלא בשמן בלבד.

עם זאת, למרות פניות חוזרות, נראה שבכלא עושים כל שביכולתם כדי להקשות על קבלת הטיפול. הנהלת הכלא מפנה את ו’ לדבר עם נרקולוג הכלא, אך לדבריו גם לאחר שיחות עמו לא נפתרה הסוגיה. רופאו האישי של ו’, שחתום על הרישיון, תומך בכל מקרה בטיפול בקנאביס וגם הוא אינו מבין מדוע לא מאפשרים זאת.

לאור התנהלות שב”ס מקווה ו’ להצליח למצוא עורך דין שיסכים לייצגו בעתירה לבית המשפט. “ראוי שזה יטופל גם בשבילי וגם כדי שיהיה תקדים עבור אסירים אחרים,” הוא אומר. “אני כבר 4 חודשים בלי טיפול ואני חושב שזכותי לתבוע את שב”ס”.

“אני מקווה שפרסום הסיפור יגיע לעיניי עורך דין שיעזור לי,” הוסיף. “הרופא רשם לי טיפול, אז אני לא מבין למה שב”ס לא מאפשר לי זאת. הם ניסו לדחוף לי כדורים למרות שהסברתי שאני לא לוקח כדורים ודרשתי שיתנו לי את הקנאביס שאישר לי הרופא. הם מסרבים.”

בינתיים הטיל שב”ס קושי נוסף על ו’ בטענה שגם אם היו מסכימים לאפשר לו טיפול בקנאביס הרי שהרישיון המקורי שלו אינו נמצא ברשותו. הפרטים אמנם זמינים לשב”ס דרך מערכת הבריאות ובמייל כפי שמתאפשר ברפורמה החדשה לכל מטופל גם אם אינו מחזיק את רישיון המקור, אך שב”ס עומד על שלו.

שב”ס מצידו מסרב לספק נתונים או הסברים ברורים גם בתשובה לפניית מגזין קנאביס ומסר בתגובה רק כי “שירות בתי הסוהר פועל על פי פקודת הסמים ובהתאם להנחיות משרד הבריאות. מפאת שמירה על צנעת הפרט ועל חסיונו הרפואי לא נוכל להתייחס לעצור זה או אחר. יחד עם זאת, באם יש עצור המרגיש כי עניינו הרפואי איננו מטופל לשביעות רצונו הוא מוזמן לפנות לגורמים המקצועיים של בית הסוהר כמקובל.”

ממשרד הבריאות נמסר כי “עמדת משרד הבריאות היא שיש לאפשר לאסירים עם רישיון שימוש בקנאביס רפואי שימוש גם בתוך כותלי בתי הסוהר”.

בשנת 2011 הגיע לביהמ”ש דיון בסוגיה דומה – אז אסר שב”ס על אסיר המטופל בקנאביס מלעשן אותו. ביהמ”ש המחוזי דחה את הבקשה ולאחר ערעור לבג”ץ נקבע כי יתאפשר לאסיר לצרוך את הקנאביס בתצורת עוגיה, אך הדגישו גם כי השיקול הרפואי הוא המכריע והורו על ביצוע “שבוע ניסוי” בעוגיות שלאחריו יקבע הרופא כיצד נכון יותר לפעול. עם זאת שב”ס “סינדלו” את שבוע הבדיקה לבסוף ואסרו שימוש בעישון, כך לדברי הרופא בשיחה עם מגזין קנאביס השבוע.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר